*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 73464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fwteinh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #224 στις: Σεπτέμβριος 19, 2024, 05:42:22 μμ »
Καλησπέρα, ο Διευθυντής του σχολείου μου είπε ότι θα μου αναθέσει δύο ώρες γραμματειακής υποστήριξης για να συμπληρώσω το ωράριό μου (ως νεοδιόριστη). Γνωρίζετε μέχρι πότε πρέπει να το δηλώσουν αυτό οι διευθυντές. Έχει σταλεί στα σχολεία κάποιο έγγραφο από τις Διευνθύσεις Εκπαίδευσης; Ποια είναι η διαδικασία; Θα προσμετράται ως εκπαιδευτική προυπηρεσία για να θεμελιώσω δικαίωμα μετάθεσης μετά την διετία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:12 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #225 στις: Σεπτέμβριος 19, 2024, 05:56:22 μμ »
Καλησπέρα, ο Διευθυντής του σχολείου μου είπε ότι θα μου αναθέσει δύο ώρες γραμματειακής υποστήριξης για να συμπληρώσω το ωράριό μου (ως νεοδιόριστη). Γνωρίζετε μέχρι πότε πρέπει να το δηλώσουν αυτό οι διευθυντές. Έχει σταλεί στα σχολεία κάποιο έγγραφο από τις Διευνθύσεις Εκπαίδευσης; Ποια είναι η διαδικασία; Θα προσμετράται ως εκπαιδευτική προυπηρεσία για να θεμελιώσω δικαίωμα μετάθεσης μετά την διετία;

fwteinh, καλωσήρθες στο pde.

Όλοι πρέπει να φαίνονται με συμπληρωμένο το ωράριό τους μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαθέσεις και να καλυφθούν όλα τα σχολεία.
Αυτό συμβαίνει και σε παλιότερους μόνιμους, όχι μόνο στους νεοδιόριστους. Μπορεί αργότερα να σου κάνουν διάθεση για 2 ώρες.
Φυσικά και προσμετράται ως εκπαιδευτική προϋπηρεσία και θεμελιώνεις δικαίωμα μετάθεσης. Δεν φταις εσύ αν δεν υπάρχουν άλλες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 493
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #226 στις: Σεπτέμβριος 20, 2024, 12:05:04 πμ »
Προσοχή !!! Προσοχή!!
Αυτό που σου είπε ο διευθυντής μπορεί να αποτελέσει μία μεγάλη παγίδα που μπορεί να σε ταλαιπωρήσει όλη την χρονιά. Και εξηγώ..
Νομίζωντας εσύ ότι συμπληρώνεις ωράριο με γραμματειακή υποστήριξη, δεν κάνεις καμία κίνηση για συμπλήρωση ωραρίου σε άλλο κοντινό σχολείο, που ίσως υπάρχει κενό 2 ώρων. Π.χ δεν κάνεις κάποια αίτηση στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Ομως..
α) Για να γίνει δεκτή η γραμματειακή υποστήριξη πρεπει να περάσει από τον Δ.Ε μετά την1/10.
Μεχρι τότε μπορεί άνετα να σε τοποθετήσουν όπου θέλουν, με την δικαιολογία ότι δεν έκανες καμία αίτηση για κάποιο σχολείο και τα καλά κενά τα πήραν άλλοι. Με απλά λόγια αφού δεν έκανες αίτηση πας σε ότι περισσεύει.
β) Ακόμα και αν γίνει δεκτή η γραμματειακή υποστήριξη , Οποιαδήποτε στιγμή υπάρξει κενό δύο ωρών, έχεις πολύ μεγάλες πιθανότητες να τοποθετηθείς σε κάποιo σχολείο όσο μακριά και αν είναι. Δηλαδή ενώ θα μπορούσες να πάρεις κάποιο σχολείο κοντά κοντά με αίτηση (αν δεν είχες πέσει στην παγίδα), θα πας μακριά.
Και πάλι μεγάλη προσοχή. Η γραμματειακη υποστήριξη είναι δίκοπο μαχαίρι και μπορεί να εξελιχθεί  σε τεράστια παγίδα/ταλαιπωρία.  Πρέπει να προσέξεις πολύ.
Όσο αφορά τα άλλα ερωτήματα. Είναι όπως στα είπε Lasid.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #227 στις: Σεπτέμβριος 20, 2024, 04:24:30 μμ »
Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή ώρες για να διατεθεί για συμπλήρωση ωραρίου οπότε γίνεται ΣΩ με γραμματειακή στήριξη.
Εννοείται οτι όποτε υπάρξει κενό θα πάει η συναδέλφισα για δύο ώρες που υπολείπεται (ενδεχομένως και άλλοι της ίδιας ειδικότητας που δεν έχουν συμπληρώσει).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:12 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 493
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #228 στις: Σεπτέμβριος 21, 2024, 01:22:23 μμ »
Όπως και να έχει η υπόθεση. Πρέπει να τονιστεί ότι η γραμματειακή υποστήριξη είναι μια παγίδα, εφόσον κάποιος μπορεί να νομίζει ότι τακτοποιήθηκε, ενώ ατην πραγματικότητα είναι στον αέρα. Επίσης αποτελεί ένα δόλωμα για τους νεοδιόριστους από ορισμένους διευθυντές οι οποίοι σκέφτονται ως εξής
Χρωστάει δύο ώρες. Αντί λοιπόν να κάθσται τις ώρες που χρωστάει, ας του πω ότι είναι γραμματειακή υποστήριξη , έτσι ώστε να τον τρέχω αυτό το διάστημα και μετά ςς τον βάλουν όπου θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος fwteinh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #229 στις: Σεπτέμβριος 21, 2024, 04:12:36 μμ »
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ναι το είχα διαβάσει ότι μπορεί αργότερα να με στείλουν και σε άλλο σχολείο να κάνω συμπλήρωση για 2 ώρες και το έχω πει στον Διευθυντή και στην Διεύθυνση Εκπαίδευσης γιατί ανησυχώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.