*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 71709 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 20, 2024, 10:00:37 πμ »
Από ότι κατάλαβα δεν είναι λειτουργικά υπεράριθμος (άνω των 12 ωρών) αλλά λείπουν λίγες ώρες για συμπλήρωση ωραρίου.
Εκεί δεν είναι ξεκαθαρισμένο τι ισχύει: σπάει το κενό σε πολλές συμπληρώσεις (προσωπικά το βλέπω πιο πιθανό) ή κρατάμε τα ολόκληρα κενά για τοποθέτηση ενός (από διάθεση πχ κλπ) και οι συμπληρώσεις γίνονται σε μικρά  κενά που να "ταιριάζουν" οι ώρες (μου φαίνεται άδικο για τους έχοντες οργανική με13-14 ώρες πχ και ψάχνουν λίγες ώρες ακόμα).
Η νομοθεσία δεν το ξεκαθαρίζει και το κάθε ΠΥΣΔΕ λειτουργεί όπως βολεύει η περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2656
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 20, 2024, 10:14:23 πμ »
Η λειτουργική υπεραριθμία μπορεί να προκύψει ακόμη και με μία ώρα που χρειάζεται για συμπλήρωση ωραρίου.
Οι 12 ώρες αφορούν τις οργανικές υπεραριθμίες.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3223
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 20, 2024, 10:45:53 πμ »
Η λειτουργική υπεραριθμία μπορεί να προκύψει ακόμη και με μία ώρα που χρειάζεται για συμπλήρωση ωραρίου.
Οι 12 ώρες αφορούν τις οργανικές υπεραριθμίες.
Η λειτουργική υπεραριθμία απαιτεί δώδεκα ώρες έλλειμμα κι έχει προτεραιότητα στην τοποθέτηση. Λιγότερες από δώδεκα ώρες έλλειμμα συνιστούν συμπλήρωση ωραρίου κι ακολουθούν των λειτουργικών υπεραριθμιών. Ό,τι ισχύει για την οργανική ισχύει και για τη λειτουργική υπεραριθμία.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 20, 2024, 11:59:29 πμ »
Το θέμα με τις λειτουργικές υπεραριθμίες δεν είναι ξεκάθαρο (12 ωρες) εφοσον στηρίζεται σε συνδυασμό φεκ και εγκυκλίων. Το κάθε ΠΥΣΔΕ ακολουθεί τα δικά του. Πρεπει ο καθενας να παίρνει τηλέφωνο το ΠΥΣΔΕ του
(όχι σαν την Πανομουσιούλα που νομίζει ότι νομίζει Αυτό το τελευταίο προς τιμή του Καζαντζίδη που έγραψε τον Χρισό Ξανασταυρώνεται σύμφωνα με αυτή.)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2656
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 20, 2024, 12:22:56 μμ »
Στην 137644/ε1 αναφέρονται τα παρακάτω...

«Β. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ
1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 9 του Π.Δ. 50/96 όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 12παρ. 2 του Π.Δ. 100/97 προβλέπεται ότι κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας (στην επομενη οργανικη διαδικασια δηλ του χρονου) , σύμφωνα με τις διατάξεις του εν λόγω άρθρου, εκπαιδευτικοί οι οποίοι ενώ κατέ-
χουν οργανική θέση λόγω μεταβολών των σχολικών μονάδων ή μείωσης του μαθητικού δυναμικού δε συμπληρώνουν ωράριο, χαρακτηρίζονται λειτουργικά υπεράριθμοι και τοποθετούνται (σε λειτουργικα κενα) μετά την ολοκλήρωση των τοποθετήσεων σε οργανικά κενά».

Δεν ισχύει το 12ωρο στις λειτουργικές υπεραριθμίες.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3223
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 20, 2024, 12:58:57 μμ »
Στην 137644/ε1 αναφέρονται τα παρακάτω...

«Β. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ
1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 9 του Π.Δ. 50/96 όπως συμπληρώθηκε με το άρθρο 12παρ. 2 του Π.Δ. 100/97 προβλέπεται ότι κατά την έναρξη του σχολικού έτους και μέχρι της ρυθμίσεως της υπεραριθμίας (στην επομενη οργανικη διαδικασια δηλ του χρονου) , σύμφωνα με τις διατάξεις του εν λόγω άρθρου, εκπαιδευτικοί οι οποίοι ενώ κατέ-
χουν οργανική θέση λόγω μεταβολών των σχολικών μονάδων ή μείωσης του μαθητικού δυναμικού δε συμπληρώνουν ωράριο, χαρακτηρίζονται λειτουργικά υπεράριθμοι και τοποθετούνται (σε λειτουργικα κενα) μετά την ολοκλήρωση των τοποθετήσεων σε οργανικά κενά».

Δεν ισχύει το 12ωρο στις λειτουργικές υπεραριθμίες.
Ας διαβάσει κανείς εδώ. Γενικά, υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις, οι διευθύνσεις βάζουν αριθμό ωρών στη λειτουργική υπεραριθμία (όπως στην οργανική) και τους τοποθετούν πρώτα έναντι άλλων που ζητούν συμπλήρωση ωραρίου. Δηλαδή δεν ορίζουν ως λειτουργικά υπεράριθμο εκείνον που του λείπει έστω και μια ώρα ταυτίζοντας την υπεραριθμία με την οποιαδήποτε έλλειψη ωρών.

https://dide-d-ath-new.att.sch.gr/index.php/pysde/anakoin-k-l-p-2/6927-enimerosi-gia-diadikasia-topothetiseon-se-leitourgika-kena

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 20, 2024, 04:35:36 μμ »
Συμφωνώ με leon.
Γενικά πάντως κάθε ΠΥΣΔΕ ερμηνεύει όπως νομίζει. Ξεκάθαρη μνεία δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2656
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 20, 2024, 04:46:50 μμ »
Συμφωνώ με leon.
Γενικά πάντως κάθε ΠΥΣΔΕ ερμηνεύει όπως νομίζει. Ξεκάθαρη μνεία δεν υπάρχει.
Δεν είναι θέμα συμφωνίας ή μη.
Η εγκύκλιος και τα ΦΕΚ έχουν αφήσει τη δυνατότητα στα ΠΥΣΔΕ για την διασταλτική ερμηνεία και εφαρμογή κατά το δοκούν!
Οι μισές διευθύνσεις κρίνουν λειτουργικά υπεράριθμους όσους δεν συμπληρώνουν ωράριο και οι άλλες μισές βάζουν όριο υπολοιπόμενων ωρών.
Εγώ είμαι πιο κοντά στις πρώτες μισές. Δεν έχει όμως κάποια αξία. Αξίζει όμως να παρακολουθείς το ΠΥΣΔΕ που σε ενδιαφέρει ώστε να καταλαβαίνεις πως κινείται από χρόνο σε χρόνο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 29, 2024, 08:36:56 πμ »
Συνάδελφοι, αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ. Πήρα οργανική σε σχολείο (πρωτοβάθμια) μετά τις συμπληρωματικές μεταθέσεις, είμαι ειδικότητα οπότε χρειάζομαι σχολείο συμπλήρωσης. Υπάρχει συστεγαζόμενο σχολείο, το οποίο μέχρι και πέρυσι δινόταν στην ίδια ομάδα για την ειδικότητά μου και ο συνάδελφος έπαιρνε τα δύο σχολεία. Φέτος η διεύθυνση μετά τις οριστικές τοποθετήσεις άλλαξε τις ομάδες και αντί για το συστεγαζόμενο μου δίνει ένα άλλο αρκετά χιλιόμετρα μακριά (στον ίδιο δήμο όμως), παρακάμπτοντας και άλλα σχολεία που βρίσκονται ενδιάμεσα. Το θέμα είναι ότι με αυτή την τακτική των ομάδων, συνάδελφοι με λιγότερα μόρια τυχαίνει να ευνοούνται και να παίρνουν σχολείο συμπλήρωσης πολύ πιο κοντά. Τελικά οι συμπληρώσεις πρέπει να ακολουθούν κάποια συγκεκριμένη διαδικασία; Δηλαδή υπάρχει κάπου που να μπορώ να πατήσω ώστε να διεκδικήσω το σχολείο με ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 29, 2024, 10:38:27 πμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου γίνεται πρώτα στο συστεγαζόμενο σχολείο. Αυτό ισχύει στις τοποθετήσεις της δευτεροβάθμιας. Στην πρωτοβάθμια που ομαδοποιούν τα σχολεία για να συμπληρώνετε οι ειδικότητες το ωράριό σας, θεωρώ ότι θα έπρεπε να το λαμβάνουν υπόψη.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotis111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 29, 2024, 11:14:09 πμ »
Στην α/βαθμια που με διορισαν φέτος μου ανακοινωσαν οτι θα μας δωσουν να διαλέξουμε καποια σχολεία για τοποθέτηση και οταν συνεδρίασει το ΠΥΣΠΕ θα μας ανακοινωσουν το ΠΑΚΕΤΟ που παει με το καθε σχολείο τοποθετησης. Αφού θα έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση μας δηλαδη, θα μας ανακοινωθει και που αλλου θα παμε. Είναι αυτο νομιμο;
(Ειμαι ειδικοτητα που δύναται να συμπληρώσει ωραριο και σε 1 μονο σχολειο αν είναι μεγαλο)

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 29, 2024, 12:28:38 μμ »
Πιθανώς ο Trust no one να έχει κάποια απάντηση σχετικά με την διαδικασία διάθεσης για συμπλήρωση ωραρίου. Πολύ σημαντικό θέμα, φαίνεται πως πολλές ΔΠΕ έχουν δικό τους τρόπο να τις κάνουν (τις διαθέσεις), συνήθως δίνουν "πακέτα" και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το σωστό.
Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, αναμένω με ενδιαφέρον όποια απάντηση.
Αν υπάρχει σχετική νομοθεσία (ή ερμηνεία του Π.Δ. 50/1996) επίσης με ενδιαφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2024, 12:39:17 μμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 29, 2024, 12:35:02 μμ »
Πιθανώς ο Trust no one να έχει κάποια απάντηση σχετικά με την διαδικασία διάθεσης για συμπλήρωση ωραρίου. Πολύ σημαντικό θέμα, φαίνεται πως πολλές ΔΠΕ έχουν δικό τους τρόπο να τις κάνουν (τις διαθέσεις), συνήθως δίνουν "πακέτα" και δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το σωστό.
Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, αναμένω με ενδιαφέρον όποια απάντηση.
Αν υπάρχει σχετική νομοθεσία (ή ερμηνεία το Π.Δ. 50/1996) επίσης με ενδιαφέρει.

Πέραν του ότι δίνουν πακέτα, στην περίπτωσή μου αλλά και του συναδέλφου anaplirotis111 όπως φαίνεται, τα δίνουν ΑΦΟΥ έχεις δηλώσει σχολείο βασικής τοποθέτησης. Δηλαδή δηλώνουμε στα τυφλά!

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 29, 2024, 12:37:51 μμ »
Πέραν του ότι δίνουν πακέτα, στην περίπτωσή μου αλλά και του συναδέλφου anaplirotis111 όπως φαίνεται, τα δίνουν ΑΦΟΥ έχεις δηλώσει σχολείο βασικής τοποθέτησης. Δηλαδή δηλώνουμε στα τυφλά!

Ακριβώς αυτό. Ομοιοπαθής είμαι κι εγώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32662
  • Τελευταία: gk64
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175167
  • Σύνολο θεμάτων: 19345
  • Σε σύνδεση σήμερα: 277
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 216
Σύνολο: 217

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.