*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 72051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotis111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #210 στις: Αύγουστος 29, 2024, 12:52:42 μμ »
Συνάδελφοι, αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ. Πήρα οργανική σε σχολείο (πρωτοβάθμια) μετά τις συμπληρωματικές μεταθέσεις, είμαι ειδικότητα οπότε χρειάζομαι σχολείο συμπλήρωσης. Υπάρχει συστεγαζόμενο σχολείο, το οποίο μέχρι και πέρυσι δινόταν στην ίδια ομάδα για την ειδικότητά μου και ο συνάδελφος έπαιρνε τα δύο σχολεία. Φέτος η διεύθυνση μετά τις οριστικές τοποθετήσεις άλλαξε τις ομάδες και αντί για το συστεγαζόμενο μου δίνει ένα άλλο αρκετά χιλιόμετρα μακριά (στον ίδιο δήμο όμως), παρακάμπτοντας και άλλα σχολεία που βρίσκονται ενδιάμεσα. Το θέμα είναι ότι με αυτή την τακτική των ομάδων, συνάδελφοι με λιγότερα μόρια τυχαίνει να ευνοούνται και να παίρνουν σχολείο συμπλήρωσης πολύ πιο κοντά. Τελικά οι συμπληρώσεις πρέπει να ακολουθούν κάποια συγκεκριμένη διαδικασία; Δηλαδή υπάρχει κάπου που να μπορώ να πατήσω ώστε να διεκδικήσω το σχολείο με ένσταση;

Στη θέση σας θα επικοινωνουσα με τη διεύθυνση και θα ζητουσα να γίνει αυτη η αλλαγη. Σε περίπτωση συνάδελφου που ειχαν ταιριάξει τα απίστευτα, μετα απο επικοινωνία του μαζι τους, του εδωσαν το κοντινο σχολείο. Τωρα, φοβήθηκαν μη βγει παραεξω το θεμα, εκαναν λαθος στα πακέτα, θα σας γελασω. Το θέμα ομως είναι οτι δοθηκε στο συνάδελφο το αυτονόητο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #211 στις: Αύγουστος 29, 2024, 12:57:13 μμ »
Εγώ επικοινώνησα ήδη και προσωπικά και μέσω αιρετού αλλά δεν το αλλάζουν. Τώρα θα κάνω ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotis111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #212 στις: Αύγουστος 29, 2024, 01:04:38 μμ »
Εγώ επικοινώνησα ήδη και προσωπικά και μέσω αιρετού αλλά δεν το αλλάζουν. Τώρα θα κάνω ένσταση.

Συνάδελφε εχετε προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #213 στις: Σεπτέμβριος 02, 2024, 02:13:57 μμ »
Καλησπέρα, μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο από τους συναδέλφους που έχουν πρόβλημα ή κάποια ενημέρωση σχετικά με την διαδικασία από όποιον μπορεί να ξέρει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:38 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #214 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 02:33:27 μμ »
Χρειαζομαι βοηθεια παιδια! Εγω στη ΔΔΕ μου εχω οργανικη σε γυμνασιο και με την μειωση τμηματων μου λειπουν 11 ωρες και πλεον εχω στην Α μου αναθεση που πηρα και οργανικη 10 ωρες αντι 12 (ειμαι υπεραριθμος οεο)? Τα κενα που βγηκαν στην ειδικοτητα μου ειναι μονο σε 3 σχολεια και οχι σε ομορη περιοχη! Πολυ μακρια! Σκεφτομαι να μη κανω αιτηση ωστε την επομενη εβδομαδα που θα ξεκαθαρισει το τοπιο μετα τις επαναληπτικες του σεπτεμβριου πιθανον να εχουμε 4 τμηματα στη Β γυμνασιου και να συμπληρωνω ωραριο με α,β και γ αναθεση. Εχω δικαιωμα να μη κανω αιτηση? ή θα με βαλουν οπου θελουν αυτοι  π.χ σε αλλα 2 σχολεια μεχρι την συμπηρωση του ωραριου?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11471
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #215 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 04:34:32 μμ »
Χρειαζομαι βοηθεια παιδια! Εγω στη ΔΔΕ μου εχω οργανικη σε γυμνασιο και με την μειωση τμηματων μου λειπουν 11 ωρες και πλεον εχω στην Α μου αναθεση που πηρα και οργανικη 10 ωρες αντι 12 (ειμαι υπεραριθμος οεο)? Τα κενα που βγηκαν στην ειδικοτητα μου ειναι μονο σε 3 σχολεια και οχι σε ομορη περιοχη! Πολυ μακρια! Σκεφτομαι να μη κανω αιτηση ωστε την επομενη εβδομαδα που θα ξεκαθαρισει το τοπιο μετα τις επαναληπτικες του σεπτεμβριου πιθανον να εχουμε 4 τμηματα στη Β γυμνασιου και να συμπληρωνω ωραριο με α,β και γ αναθεση. Εχω δικαιωμα να μη κανω αιτηση? ή θα με βαλουν οπου θελουν αυτοι  π.χ σε αλλα 2 σχολεια μεχρι την συμπηρωση του ωραριου?

Φυσικά και έχεις δικαίωμα να μην κάνεις αίτηση ως λειτουργικά υπεράριθμος. Εξάλλου με ένα παραπάνω τμήμα Β Γυμνασίου όπου η γεωγραφία είναι δίωρη θα έχεις 12 ώρες Α Ανάθεσης και δε θα είσαι υπεράριθμος. Να ξέρεις, όμως, ότι η υπεραριθμία είναι πλεονέκτημα γιατί επιλέγεις σχολείο πρώτος από όλους τους μόνιμους, άσχετα με το ότι δεν σε βολεύουν τα μακρινά υπάρχοντα κενά!

Αν μπορείς να πάρεις 9 ώρες Β ανάθεσης στο σχολείο σου για να συμπληρώσεις το ωράριό σου, άνετα παραμένεις στο σχολείο σου!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #216 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 05:08:44 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Lasid. Αν τελικα εχουμε 4 τμηματα θα εχω επιπλεον 2 ωρες β αναθεσης (υπαρχει χημικος και φυσικος στο σχολειο μου) και 4 μαθηματικα που περισευουν (θα εχουμε 28 ωρες με 1 οργανικο και 4 ωρες επιπλεον). Αρα θα μου λειπει ενα 3ωρο μονο. Θα ταλαιπωρηθω 1 χρονο ακομα γιατι η χημικος παιρνει συνταξη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11471
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #217 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 05:22:40 μμ »
Εντάξει τότε θα χρειαστεί να πηγαίνεις κάπου για να συμπληρώσεις τις 3 ώρες σου. Τα δεδομένα αλλάζουν κάθε χρόνο.
Μπορεί η χημικός να παίρνει σύνταξη, αλλά του χρόνου δεν ξέρουμε πόσα τμήματα θα έχουμε στα σχολεία μας.
Δεν περισσεύει κανένα εργαστήριο δεξιοτήτων για να το πάρεις με β ανάθεση να κλείσεις το ωράριό σου;

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #218 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 05:30:49 μμ »
γινεται χαμος. Ειμαι στην ξακουστη Γ αθηνας με τη μειωση 40 τμηματων και 5 στο Δημο που ειναι το σχολειο μου. Εκει που περισσευαν εργαστηρια δεξιοτητων εφεραν εικαστικο με οργανικη που τα εχει α αναθεση. Αρα μαζι με τη μουσικο πανε κι αυτα. Το αν θα εχουμε 3 ή 4 τμηματα φετος εξαρταται απο τα παιδια που θα μεινουν στη β και θα περασουν στην α. Και φυσικα μεταγρφες, παιδια που φευγουν για ιδιωτικα, καλλιτεχνικα κτλ. Ρευστα ολα. Ασε που φοβαμαι μη με πανε κανενα λυκειο ως ΠΕ04 ή προτυπο (εχω Διδακτορικο απο ΕΜΠ) και δεν θελω με τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11471
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #219 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 05:45:30 μμ »
γινεται χαμος. Ειμαι στην ξακουστη Γ αθηνας με τη μειωση 40 τμηματων και 5 στο Δημο που ειναι το σχολειο μου. Εκει που περισσευαν εργαστηρια δεξιοτητων εφεραν εικαστικο με οργανικη που τα εχει α αναθεση. Αρα μαζι με τη μουσικο πανε κι αυτα. Το αν θα εχουμε 3 ή 4 τμηματα φετος εξαρταται απο τα παιδια που θα μεινουν στη β και θα περασουν στην α. Και φυσικα μεταγρφες, παιδια που φευγουν για ιδιωτικα, καλλιτεχνικα κτλ. Ρευστα ολα. Ασε που φοβαμαι μη με πανε κανενα λυκειο ως ΠΕ04 ή προτυπο (εχω Διδακτορικο απο ΕΜΠ) και δεν θελω με τιποτα.

Τους γεωλόγους δεν τους πάνε σε ΓΕΛ. Κάτσε εκεί που είσαι στο Γυμνάσιο και πήγαινε 3 ωρίτσες σε ένα κοντινό σχολείο να συμπληρώσεις.
Βοηθήστε λίγο τα παιδιά της Α τάξης να περάσουν για να έχετε παιδιά στη Β τάξη! Ξέρω όλα είναι ρευστά.

Είμαι σε Γυμνάσιο που έχει 3 τμήματα ανά τάξη. Φέτος οι μαθητές της Α τάξης είναι αρκετά λιγότεροι από πέρυσι. Αλλά θα έχουμε 3 τμήματα.
Όμως, δεν ξέρουμε τι θα γίνει του χρόνου... Αν το 2025 η Α έχει 2 τμήματα, το 2026 θα έχει και η Β τάξη 2 τμήματα και το 2027 και η Γ.
Αυτό φέρνει πολλές πιέσεις. Συνάδελφοι θα χάνουν τις οργανικές τους και κάποιοι θα συμπληρώνουν αλλού και άντε να βγάλεις πρόγραμμα!
Κάπου εκεί πιστεύω ότι δύο διπλανά Γυμνάσια θα γίνουν ένα! Είναι τρομακτικό σενάριο, αλλά πιστεύω ότι ως τότε θα γίνει πραγματικότητα!

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #220 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 06:08:27 μμ »
α) Οι υπεραριθμίες στους ΠΕ04 είναι ομαδοποιηένες και δεν ισχύει το 12 ώρες Α ανάθεση.
β) Το σενάριο που περιγράφεις , είναι το σίγουρο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11471
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #221 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 06:25:35 μμ »
α) Οι υπεραριθμίες στους ΠΕ04 είναι ομαδοποιηένες και δεν ισχύει το 12 ώρες Α ανάθεση.
β) Το σενάριο που περιγράφεις , είναι το σίγουρο μέλλον.

α) Ναι, το ξέρω. Προφανώς ένας Γεωλόγος δεν θέλει να πάει σε ΓΕΛ για να διδάσκει Φυσική, Χημεία ή Βιολογία.
β) Αυτό είναι το σίγουρο μέλλον, αλλά δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα μας έρθει. Ίσως καθυστερήσει καμιά χρόνια ακόμα όλο αυτό!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #222 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 07:06:10 μμ »
δεν το ηξερα αυτο (το α). Οποτε σε περιπτωση που παρω τα υπολοιπα της β αναθεσης στο σχολειο μου κι ας εχω < 12 ωρες Α δεν ξαναβγαινω υπεραριθμος? Σε αυτη την περιπτωση μπορει να βγει οργανικο κενο π.χ χημικου που θα υπαρχει ολοκληρο κενο 7 ή 8 ωρων οποτε να ερθει συναδελφος και παλι να βγαινω υπεραριθμος? ή παιρνω τις χημειες και ηρεμω (εδω γελαμε βεβαια)...αν και μου αναψατε φωτια για τις συγχωνευσεις αφου υπαρχει κοντα <1χλμ αλλο γυμνασιο...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11471
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις για συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #223 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 07:29:51 μμ »
Μάλλον δεν το κατάλαβες το (α). Όταν κρίνονται κάποιοι υπεράριθμοι μπορούν να τοποθετηθούν σε συνολικό κενό ΠΕ04.
Μπορεί ένα σχολείο να έχει 20 ώρες για ΠΕ04 και να ανήκουν σε όλες τις ειδικότητες. Όποιος ΠΕ04 είναι υπεράριθμος παίρνει το κενό!
Αν είναι αρκετοί ΠΕ04 υπεράριθμοι, κρίνονται με βάση τα μόρια τους. Ο καθένας προηγείται στην ομάδα σχολείων του και μετά στις όμορες.

Οι συγχωνεύσεις είναι ο αναγκαστικός δρόμος. Δεν γίνεται να φτάσει στο σημείο ένα Γυμνάσιο να έχει 6 τμήματα και το γειτονικό 4-5 τμήματα και να παραμένουν δύο διαφορετικά σχολεία. Όσο μειώνονται οι μαθητές, δεν μπορούν να κρατηθούν τα τμήματα στη δευτεροβάθμια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175564
  • Σύνολο θεμάτων: 19354
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 295

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.