*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 797004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4592 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:48:02 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν  η βαθμολογία στα τρία στάδια Α1, Α2, Β συμψηφίζονται ; Πχ
Α1 εξαιρετικά , Α2 ικανοποιητικά , Β πολύ καλά   
To αναφέρει στο ΦΕΚ 388 οτι τα 3 πεδία Α1, Α2 και Β είναι ανεξάρτητα μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:07 »

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4593 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:55:15 πμ »
Αναλυτικά το έγγραφο:
ΘΕΜΑ: «Προθεσμία για τη διευθέτηση εκκρεμοτήτων των αξιολογητών/τριών στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή – πλατφόρμα για την αξιολόγηση»
Καλούνται οι αξιολογητές/τριες, να προβούν μέχρι και την 20/07/2024 σε όλες εκείνες τις απαραίτητες ενέργειες που απαιτούνται για τη διευθέτηση τυχόν υφιστάμενων εκκρεμοτήτων στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή για την ατομική αξιολόγηση των εκπαιδευτικών και μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ, προκειμένου να επιταχυνθεί η διαδικασία μονιμοποίησης των δοκίμων.
Κατά την περίπτωση που αποδεδειγμένα διαπιστώνεται ότι εκπαιδευτικοί και τα μέλη ΕΕΠ- ΕΒΠ ή στελέχη εκπαίδευσης δεν συνέπραξαν καθ’ οιονδήποτε τρόπο στην αξιολόγηση, τότε οι Διευθυντές/ντριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καλούνται να εφαρμόσουν την διάταξη του άρθρου 56* του ν. 4823/2021 (Α136).
Επιπλέον, καλούνται : όπως αποστείλουν άμεσα, μετά την πάροδο της ανωτέρω προθεσμίας, και με εμπιστευτικό πρωτόκολλο στη Γενική Δ/νση Εκπ/κού Προσ/κού ΠΕ & ΔΕ τα στοιχεία (με τη μορφή αξιολογούμενος ή αξιολογητής, AM, Επώνυμο, Όνομα, Κλάδος, Περιοχή Οργανικής Θέσης] όλων εκείνων που αποδεδειγμένα δεν συνέπραξαν στη διαδικασία της αξιολόγησης.

Έχει πάει σε όλες τις ΔΔΕ, ΠΔΕ. Εν όψη καλοκαιριού παρακαλώ..

Αποσυνδεδεμένος barbarosa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Strč prst skrz krk
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4594 στις: Ιούλιος 11, 2024, 09:10:25 μμ »
Αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί, μονίμους ή αναπληρωτές, η τρομοκρατία αυτών των υποκειμένων.
Αξιολόγηση ή "θάνατος". Και αμέσως δείχνουν το πρόσωπό τους, ακόμα δεν ανέλαβαν καθήκοντα, εν μέσω καλοκαιριού.
Θα έχουμε δύσκολη χρονιά.
Ο αναπληρωτής αν δικαιούταν ν' αρρωστήσει και να μην ντραβολογιέται μετά με το επίδομα και αν εγγράφονταν στο ταμείο αμέσως κι όχι μέχρι να του περαστούν τα ένσημα 2 μηνών, να το καταλάβω.
Εφόσον το 80% του μισθού προέρχεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση, η σύμβαση μετά από 2 χρόνια δε γίνεται αορίστου και γενικώς υπάρχει αβεβαιότητα, γιατί να θελήσει να αξιολογήσει και ειδικά άτομα στη μονάδα που βρέθηκε και υπάρχουν πιθανότητες να βρεθεί και του χρόνου - αν θέλει να είναι ειλικρινής και δεν αποκρύψει αρνητικά;
Να τονε σεβαστεί το κράτος πρώτα κι ύστερα βλέπουμε. Διότι πολλά αρνητικά του κλίματος ή των δυσκολιών του σχολείου θα είχαν αποφευχθεί αν το περιβάλλον παρέμενε σταθερό. Όλα τα άλλα είναι ψυχικά ανισόρροπα πράγματα στη λογική του lose -lose και του ρουφ - ρουφ που αυτοί, που κρατούν το καρπούζι και το μαχαίρι, όλα τα σφάζουν και τα μαχαιρώνουν και μετά μας κουνούν το δάχτυλο.
Πέραν του ηθικού του πράγματος… οι αναπληρωτές είναι ανέφικτο να αξιολογήσουν ή να αξιολογηθούν διότι δεν κατέχουν οργανική θέση γι’ αυτό - και θα ήταν τελείως παράλογο να ζητείται κάτι τέτοιο απ’ αυτούς μιας που είναι ορισμένου χρόνου και ιδιωτικού δικαίου.
Το ότι η χρονιά θα είναι δύσκολη και από εδώ και πέρα θα είναι κάθε πέρυσι και καλύτερα θα επηρεαστεί και από τον προϋπολογισμό που πλέον θα διαθέσει περισσότερα στους εκπαιδευτικούς λόγω των διορισμών (άρα θα λαμβάνουν το 100% από κρατικούς πόρους) και θα προσληφθούν λιγότεροι αναπληρωτές ή με αρκετά πιο αργοπορημένες φάσεις μέχρι να μαζευτούν χρήματα - να γιατί παίρνει να ολοκληρωθεί η κατάρτηση των πινάκων της 2ΓΕ Αύγουστο (διότι από το κρατικό ταμείο αυτό το 20% που προορίζεται για το μισθό θα μαζευτεί πολύ πιο δύσκολα και θα πρέπει να βρουν τρόπο να κερδίσουν χρόνο) και να αργήσουν όλες πι διαδικασίες μετά. Δύσκολα προβλέπω ότι θα δηλώνουμε περιοχές φέτος τον Αύγουστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2024, 10:13:19 μμ από barbarosa »
- Θεέ μου, βόηθηξέ μου…😇
- Μα σείε κι εσύ τσι πόδες σου!🤨

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:07 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1924
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4596 στις: Ιούλιος 23, 2024, 02:46:02 μμ »
Αυτό πρακτικά αφορά μόνο όσους συμπλήρωσαν διετία μέχρι το Φλεβάρη 2023, δηλαδή τους ΕΕΠ/εβπ του Μαρτίου 2020 και της ειδικής αγωγής Αυγούστου 2020. Για τους υπόλοιπους (2021, 2022 και 2023) δεν υπάρχει κάποιο τυπικό πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4597 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:13:52 μμ »
Όσοι διορίστηκαν το 2023 και ολοκλήρωσαν φέτος Α1, Α2 και Β, από Σεπτέμβριο ξαναπερνάνε αξιολόγηση;

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 420
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4598 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:23:03 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/452765_terasties-eythynes-ton-dieythynton-ekpaideysis-poy-anakalesan-tis-monimopoiiseis

Ορίζει η Απόφαση ότι πρέπει να μονιμοποιηθούν; Το πιθανότερο, η ΔΠΕ θα βγάλει νέα Απόφαση ανάκλησης με άλλον σκεπτικό/νομοθετικό πλαίσιο. Η αλήθεια είναι ότι η απίστευτη καθυστέρηση (λέγε με ανικανότητα) σε όλα είναι πλέον καθεστώς.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1924
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4599 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:32:44 μμ »
Όχι, δεν αξιολογείται εκ νέου, υπάρχει σχετική διευκρίνιση από το υπουργείο παρόλο που κατά κάποιο τρόπο αντίκειται στο νόμο.

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4600 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:39:56 μμ »
Είχα την εντύπωση ότι κάπου είχε γραφτεί για τους διορισμένους το 2023 ότι ξαναπερνάνε. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 593
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4601 στις: Ιούλιος 23, 2024, 03:49:56 μμ »
Μόλις περάσει η διετία από την ορκωμοσία σας, μονονιποιειστε.Καθε διεύθυνση έχει το δικό της ρυθμό.Εγω είμαι το 22 κ εκκρεμεί ακόμα ένα μέρος της αξιολόγησης.Οταν ολοκληρωθεί, θα έχω συμπληρώσει διετία κ θα ακολουθήσει η μονιμοποίηση.Για να αξιολογηθουμε εκ νέου, όπως ορίζει ο νόμος, πρέπει να ολοκληρωθεί η αξιολόγηση όλων των εκπαιδευτικών.Ο  νομος για την αξιολόγηση είναι για όλους απλά ξεκινάει από τους νεοδιοριστους.απο τη στιγμή που θα εκδοθεί η πράξη μονονοποιησης γιατί να δεχτεί ο καθένας από εμάς να αξιολογηθεί εκ νέου όταν στο σχολείο θα υπάρχουν κ άλλοι μόνιμοι εκπαιδευτικοι οι οποίοι δε θα έχουν κληθεί καν πρώτη φορά!

Αποσυνδεδεμένος anaplirotis111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4602 στις: Ιούλιος 23, 2024, 04:08:23 μμ »
Μόλις περάσει η διετία από την ορκωμοσία σας, μονονιποιειστε.Καθε διεύθυνση έχει το δικό της ρυθμό.Εγω είμαι το 22 κ εκκρεμεί ακόμα ένα μέρος της αξιολόγησης.Οταν ολοκληρωθεί, θα έχω συμπληρώσει διετία κ θα ακολουθήσει η μονιμοποίηση.Για να αξιολογηθουμε εκ νέου, όπως ορίζει ο νόμος, πρέπει να ολοκληρωθεί η αξιολόγηση όλων των εκπαιδευτικών.Ο  νομος για την αξιολόγηση είναι για όλους απλά ξεκινάει από τους νεοδιοριστους.απο τη στιγμή που θα εκδοθεί η πράξη μονονοποιησης γιατί να δεχτεί ο καθένας από εμάς να αξιολογηθεί εκ νέου όταν στο σχολείο θα υπάρχουν κ άλλοι μόνιμοι εκπαιδευτικοι οι οποίοι δε θα έχουν κληθεί καν πρώτη φορά!

Μήπως αντί να σκεφτεστε το γιατί να ξανα-αξιολογηθω εγω, να αξιολογηθούν οι άλλοι, να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να αλλαξετε γενικοτερα σταση προς την αξιολόγηση; Το προβλημα σας είναι τι κανουν οι συνάδελφοι, οχι οτι δεχτηκατε να συμμετασχετε σε μια σαθρη διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 593
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4603 στις: Ιούλιος 23, 2024, 04:31:31 μμ »
Αν αυτό καταλάβατε, δικό σας θέμα.Το αν έχω αντίρρηση ή όχι με την αξιολόγηση δε σας αφορά όπως δεν αφορά κ εμένα ο λόγος για τον οποίο αρνείστε.Αυτο που ανέφερα είναι ότι εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία για μια σειρά ελπαιδευτικων, οφείλει να συμπεριλάβει κ παλαιότερους συναδέλφους κ να μην αξιολογουνται μόνο οι νέοι.Φυσικα όχι στο πλαίσιο "να πάει στους άλλους όχι σε εμενα" αλλά στο πλαίσιο της καθολικής εφαρμογής του.Σας παρακαλώ να μείνετε μακρυά από υποδείξεις σχετικά με το αν θα δεχτώ να αξιολογηθω ή όχι όπως δεν υπέδειξα κ εγώ σε κανέναν το τι θα κάνει.

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4604 στις: Ιούλιος 23, 2024, 04:37:00 μμ »
Μόλις περάσει η διετία από την ορκωμοσία σας, μονονιποιειστε.Καθε διεύθυνση έχει το δικό της ρυθμό.Εγω είμαι το 22 κ εκκρεμεί ακόμα ένα μέρος της αξιολόγησης.Οταν ολοκληρωθεί, θα έχω συμπληρώσει διετία κ θα ακολουθήσει η μονιμοποίηση.Για να αξιολογηθουμε εκ νέου, όπως ορίζει ο νόμος, πρέπει να ολοκληρωθεί η αξιολόγηση όλων των εκπαιδευτικών.Ο  νομος για την αξιολόγηση είναι για όλους απλά ξεκινάει από τους νεοδιοριστους.απο τη στιγμή που θα εκδοθεί η πράξη μονονοποιησης γιατί να δεχτεί ο καθένας από εμάς να αξιολογηθεί εκ νέου όταν στο σχολείο θα υπάρχουν κ άλλοι μόνιμοι εκπαιδευτικοι οι οποίοι δε θα έχουν κληθεί καν πρώτη φορά!

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3236
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #4605 στις: Ιούλιος 23, 2024, 05:52:42 μμ »
Αν αυτό καταλάβατε, δικό σας θέμα.Το αν έχω αντίρρηση ή όχι με την αξιολόγηση δε σας αφορά όπως δεν αφορά κ εμένα ο λόγος για τον οποίο αρνείστε.Αυτο που ανέφερα είναι ότι εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία για μια σειρά ελπαιδευτικων, οφείλει να συμπεριλάβει κ παλαιότερους συναδέλφους κ να μην αξιολογουνται μόνο οι νέοι.Φυσικα όχι στο πλαίσιο "να πάει στους άλλους όχι σε εμενα" αλλά στο πλαίσιο της καθολικής εφαρμογής του.Σας παρακαλώ να μείνετε μακρυά από υποδείξεις σχετικά με το αν θα δεχτώ να αξιολογηθω ή όχι όπως δεν υπέδειξα κ εγώ σε κανέναν το τι θα κάνει.
Διχαστικό μήνυμα ντροπής. Πάμε παρακάτω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32738
  • Τελευταία: ntora2
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1177072
  • Σύνολο θεμάτων: 19389
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 467
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.