*

Αποστολέας Θέμα: Μη ικανοποιηση μεταθέσης και νέοι διορισμοί σε περιοχές που δεν πήρα μετάθεση  (Αναγνώστηκε 3608 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5034
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Εγώ περισσότερο τα έχω με την δευτεροβάθμια που δεν έδινε κενό μεταθέσεων ενώ είχαν ώρες...κ τώρα μας φόρτωσαν νεοδιοριστους και από πάνω!

Δεν είναι απαραίτητο ότι είχαν ώρες. Απλά βρήκαν μια ειδικότητα που δεν εκκρεμούσαν αιτήσεις μετάθεσης. Στη δικιά σου εκκρεμούσε τουλάχιστον η δικιά σου αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εγώ περισσότερο τα έχω με την δευτεροβάθμια που δεν έδινε κενό μεταθέσεων ενώ είχαν ώρες...κ τώρα μας φόρτωσαν νεοδιοριστους και από πάνω!

Προφανώς δεν υπήρχαν ώρες για να δώσουν κενά μεταθέσεων. Για να δοθεί κενό μετάθεσης απαιτείται οργανικό κενό. Τώρα έγιναν διορισμοί και σε λειτουργικά κενά. Το πρόβλημα στη Δευτεροβάθμια είναι ο αλγόριθμος υπολογισμού των οργανικών κενών. Αν αυτός αλλάξει δεν θα έχει κανένας πρόβλημα να πάρει μετάθεση στο μέλλον!

Σαφώς δεν φταίει σε κάτι η ΔΔΕ της μόνιμης κατοικίας σου. Το ΥΠΑΙΘΑ έστειλε μόνιμους με διορισμό σε όποιες ΔΔΕ είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης μιας ειδικότητας. Στους ΠΕ88.02 δεν υπήρχαν εκκρεμείς αιτήσεις μετάθεσης και έτσι έδωσε δύο κενά διορισμού στη ΔΔΕ. Θεωρώ ότι νομικά είναι καλυμμένο το Υπουργείο. Δεν είστε η μόνη ειδικότητα που έχει κοινές πρώτες αναθέσεις με άλλη ειδικότητα. Προφανώς και αλλού έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, αφού στη Δευτεροβάθμια οι διορισμοί που έγιναν ήταν διπλάσιοι από τα οργανικά κενά της Δευτεροβάθμιας συνολικά.

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανώς δεν υπήρχαν ώρες για να δώσουν κενά μεταθέσεων. Για να δοθεί κενό μετάθεσης απαιτείται οργανικό κενό. Τώρα έγιναν διορισμοί και σε λειτουργικά κενά. Το πρόβλημα στη Δευτεροβάθμια είναι ο αλγόριθμος υπολογισμού των οργανικών κενών. Αν αυτός αλλάξει δεν θα έχει κανένας πρόβλημα να πάρει μετάθεση στο μέλλον!

Σαφώς δεν φταίει σε κάτι η ΔΔΕ της μόνιμης κατοικίας σου. Το ΥΠΑΙΘΑ έστειλε μόνιμους με διορισμό σε όποιες ΔΔΕ είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης μιας ειδικότητας. Στους ΠΕ88.02 δεν υπήρχαν εκκρεμείς αιτήσεις μετάθεσης και έτσι έδωσε δύο κενά διορισμού στη ΔΔΕ. Θεωρώ ότι νομικά είναι καλυμμένο το Υπουργείο. Δεν είστε η μόνη ειδικότητα που έχει κοινές πρώτες αναθέσεις με άλλη ειδικότητα. Προφανώς και αλλού έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, αφού στη Δευτεροβάθμια οι διορισμοί που έγιναν ήταν διπλάσιοι από τα οργανικά κενά της Δευτεροβάθμιας συνολικά.
Καλησπέρα
Υπάρχει κάπου ο αλγόριθμος υπολογισμού των οργανικών κενών?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3223
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Υπάρχει κάπου ο αλγόριθμος υπολογισμού των οργανικών κενών?
Ευχαριστώ
Υπολογίζουνται όλες οι χρειαζούμενες ώρες, π.χ. των μαθηματικών, σ' όλα τα σχολειά σε μια διεύθυνση. Ύστερα μετρούν πόσες ώρες έχουν μαζί όλοι οι μόνιμοι μαθηματικοί με οργανική στη διεύθυνση. Άσχετα αν είναι μ' απόσπαση αλλού ή διευθυντές κτλ. Το θεωρητικό τους πλήρες ωράριο ακόμη κι αν δεν είναι σε σχολειό, ακόμη κι αν υπηρετούν σ' άλλη διεύθυνση αποσπασμένοι. Εν συνεχεία, αφαιρούνται τα δυο υπολογισθέντα αθροίσματα. Η διαφορά διαιρείται διά είκοσι. Αυτό που μένει είν' τα μεταθετικά κενά. Χοντρικά, αυτός είν' ο αλγόριθμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2024, 11:06:01 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα
Υπάρχει κάπου ο αλγόριθμος υπολογισμού των οργανικών κενών?
Ευχαριστώ

Μπορείς να δεις αναλυτικά από την εγκύκλιο υπολογισμού οργανικών κενών δευτεροβάθμιας, από εδώ που την σχολίασε και ο patreas:

https://www.pde.gr/index.php?topic=37409.msg1208164#msg1208164

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 818
    • Προφίλ
Κανονικά το υπουργείο έπρεπε να ικανοποιήσει τις μεταθέσεις αφού είχε σκοπό ν διορίσει σε λειτουργικά κενά.Δε γίνεται δύο μέτρα κ δύο σταθμά και εμείς που περιμένουμε μετάθεση οι ηλίθιοι της υπόθεσης! Να κάνει μεταθέσεις σε λειτουργικά κενά όπως σε  διόρισε τωρΑ Αλήθεια που είναι οι αιρετοί?Το θέμα είναι σοβαρό!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5034
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Κανονικά το υπουργείο έπρεπε να ικανοποιήσει τις μεταθέσεις αφού είχε σκοπό ν διορίσει σε λειτουργικά κενά.Δε γίνεται δύο μέτρα κ δύο σταθμά και εμείς που περιμένουμε μετάθεση οι ηλίθιοι της υπόθεσης! Να κάνει μεταθέσεις σε λειτουργικά κενά όπως σε  διόρισε τωρΑ Αλήθεια που είναι οι αιρετοί?Το θέμα είναι σοβαρό!
Διόρισε σε λειτουργικά κενά εκεί που είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης. Μη λέμε συνέχεια τα ίδια

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διόρισε σε λειτουργικά κενά εκεί που είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης. Μη λέμε συνέχεια τα ίδια

Μάλλον δεν θεωρείς δίκαιο να θεωρείται ότι κάποιος που μετατέθηκε στην 5η του επιλογή, ικανοποιήθηκε. Και να βλέπει στην 1η του επιλογή να διορίζονται; Και ναι, να λέμε τα ίδια μήπως και ακουστούν περισσότερο και μάθουν περισσότεροι τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3227
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διόρισε σε λειτουργικά κενά εκεί που είχαν ικανοποιηθεί όλες οι αιτήσεις μετάθεσης. Μη λέμε συνέχεια τα ίδια
Εδώ προκύπτει ότι διόρισε και πάνω από τα λειτουργικά κενά σε κάποιες ειδικότητες, πιθανώς και αλλού

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2578
    • Προφίλ
Μάλλον δεν θεωρείς δίκαιο να θεωρείται ότι κάποιος που μετατέθηκε στην 5η του επιλογή, ικανοποιήθηκε. Και να βλέπει στην 1η του επιλογή να διορίζονται; Και ναι, να λέμε τα ίδια μήπως και ακουστούν περισσότερο και μάθουν περισσότεροι τι γίνεται.

Ο trust έχει γράψει πως εννοείται πως κάποιος που μετατίθεται στην 5η του επιλογή δεν είναι δίκαιο να βλέπει να διορίζονται στην 1η του επιλογή. Το σωστό είναι να ξανάτρέξουν οι μεταθέσεις από την αρχή για όλους.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσάς δεν σας φαίνεται κάπως εγώ μόνιμος εδώ και 6 χρόνια , να προσπαθώ να πάρω μια μετάθεση και να έρθει κάποιος σχεδόν νεοδιόριστος σε 2 χρόνια και να μου πάρει τη θέση με λόγους Χ.ψ.z.
Νομίζω έπρεπε να προηγούμαι..

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2578
    • Προφίλ
Εσάς δεν σας φαίνεται κάπως εγώ μόνιμος εδώ και 6 χρόνια , να προσπαθώ να πάρω μια μετάθεση και να έρθει κάποιος σχεδόν νεοδιόριστος σε 2 χρόνια και να μου πάρει τη θέση με λόγους Χ.ψ.z.θ
Νομίζω έπρεπε να προηγούμαι..

Δεν συνεννοούμαστε. Αυτό δεν έγραψα ότι οι μεταθέσεις επρεπε να τρέξουν από την αρχή για όλους; Πώς εσύ κατάλαβες ότι μου φαίνεται κάπως ο νεοδιόριστος να σου πάρει τη θέση; Εκτός από αυτό αν πάρει κάποιος μετάθεση στην 5η επιλογή οι 4 πρώτες του θα έπρεπε να κλειδώνουν για διορισμούς και όχι να λένε ότι αφού πήρε μετάθεση όλα καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2024, 07:09:41 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 818
    • Προφίλ


Συγνώμη σε τεχνικές ειδικότητες που υπάρχει επικάλυψη ωρών όπως εγώ Π Ε 88.01 γεωπόνων που έχω πρώτη ανάθεση δε πήρα μετάθεση  διότι δεν υπήρχαν ώρες στη δευτεροβάθμια για οργανικό κενό και ξαφνικά φορτώνουν 2 άτομα νεοδιοριστους ΠΡ 88.02 τεχνολογους γεωπόνους που έχουν β ανάθεση.Εγω πότε θ πάρω μετάθεση όταν αυτοί πήραν τη θεσουλα τούς στο νομό και ότι ώρες προκύψουν θα τούς έχουν αυτούς.Τι πάει να πει διόρισε σε λειτουργικά εκεί που ικανοποιήθηκαν οι μεταθέσεις.?Αφού έχουν κοινές αναθέσεις αυτές οι δύο ειδικότητες κ μάλιστα το ΠΕ 88.02 έχουν β ανάθεση.Ειναι απαραδεκτό! Είναι είναι αδικία.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
    • Προφίλ

Συγνώμη σε τεχνικές ειδικότητες που υπάρχει επικάλυψη ωρών όπως εγώ Π Ε 88.01 γεωπόνων που έχω πρώτη ανάθεση δε πήρα μετάθεση  διότι δεν υπήρχαν ώρες στη δευτεροβάθμια για οργανικό κενό και ξαφνικά φορτώνουν 2 άτομα νεοδιοριστους ΠΡ 88.02 τεχνολογους γεωπόνους που έχουν β ανάθεση.Εγω πότε θ πάρω μετάθεση όταν αυτοί πήραν τη θεσουλα τούς στο νομό και ότι ώρες προκύψουν θα τούς έχουν αυτούς.Τι πάει να πει διόρισε σε λειτουργικά εκεί που ικανοποιήθηκαν οι μεταθέσεις.?Αφού έχουν κοινές αναθέσεις αυτές οι δύο ειδικότητες κ μάλιστα το ΠΕ 88.02 έχουν β ανάθεση.Ειναι απαραδεκτό! Είναι είναι αδικία.

Επειδή είμαστε ίδια ειδικότητα... Δυστυχώς θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για σένα να γυρίσεις... Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν οι 88.02... μόνο σε ελλείψει 88.01

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.