*

Αποστολέας Θέμα: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)  (Αναγνώστηκε 5321 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_pe_19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 20, 2024, 04:44:26 μμ »
Μετά από 27 αλλαγές σχολείων, δηλαδή μετά από 27 σχολεία και αρκετές περιοχές της Ελλάδας, τα τελευταία 19 χρόνια, Δευτεροβάθμια, ΕΠΑΛ δύσκολα, εκπαίδευση στις Φυλακές, εκπαίδευση ενηλίκων, και διορισμένος στην Πρωτοβάθμια από το 2021, δεν αισθάνθηκα ποτέ, ΜΑ ΠΟΤΕ, περιττός.

Αντίθετα, πάντα, ήμουν απαραίτητος αναφορικά με τη λειτουργία του σχολείου. Καταλαβαίνω αυτά που λές @fanh05. Τα βίωσα όμως στο ελάχιστο, έως καθόλου. Ισάξια - ισάξιο σε κάνει η δουλεία σου, όχι η νοοτροπία. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο είσαι καθηγήτρια - καθηγητής. Στο Δημοτικό είναι όλοι δάσκαλοι. Τέλος.

Προσωπικά, δεν επέτρεψα σε κανέναν, ούτε συνάδελφο, ούτε εργαζόμενο στον ίδιο χώρο, κανέναν, να ενισχύσει την κακία του ή ό, τι άλλο σε ό,τι έχει σχέση με τον επαγγελματισμό μου και τη συνέπειά μου. Ήμουν και είμαι ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου, ο μοναδικός και ένας, όχι η τσόντα στο πρόγραμμα.

Το έκανα με τη δουλειά και τη μαγκιά μου για την επιστήμη μου (ΠΕ19).

Διευθυντής από σχολείο στο οποίο ήμουν πριν αρκετά χρόνια μου τηλεφωνεί, τώρα, το 2024,  για να τον συμβουλεύσω...

Αυτό που έχω καταλάβει, βιώσει, κλπ, είναι: Εργαστείτε για την προσωπικότητά σας, την αξία σας, στο μέγιστο,  και για τον κλάδο με το παράδειγμά σας. Παπάτζες υπάρχουν παντού.

Τελευταίο.

Αν θεωρείτε ότι μπορεί να θεωρηθείτε περιττοί στην εκπαίδευση, σε οποιαδήποτε βαθμίδα,  υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας, στον οποίο εργάσθηκα αρκετά έτη, πριν ασχοληθώ με την εκπαίδευση.

Ta post μου είναι διαθέσιμα.


 @Trust no one, σε ευχαριστώ 2η φορά αυτό το καλοκαίρι.

Αυτά και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:58 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5034
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 20, 2024, 04:46:32 μμ »
Σχώρα με που δε θυμάμαι για ποιον λόγο με ευχαριστείς, αλλά να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Little Bunny

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:01:13 μμ »
Και για να απαντήσω ακριβώς στο θέμα. Προτιμώ δευτεροβάθμια γιατί:
1) καλύτερο ωράριο
2) Εφημερίες χωρίς ατυχήματα κάθε 5 λεπτά
3) Καλύτεροι συνάδελφοι απο τους δασκάλους. Αντιμετωπιζομαστε ισότιμα.
4) πιο συνεννοησιμα παιδιά. Ακόμα και τα παραβατικα κάτι κάνουν αν τους χτυπήσεις στο φιλότιμο.
5) Μπορείς να απουσιάσεις πιο εύκολα χωρίς να χώσεις συναδελφο.
6) δεν κάνεις αναπληρώσεις όταν λείπει κάποιος.
7) Η εκδρομή είναι εκδρομή και όχι φυλαξη χειρότερη και από το να έκανες μάθημα
8) Τις εκδρομές που πάνε ανά τμήμα τις βάζουν πάντα οι δάσκαλοι στις ώρες τους ακριβώς με αποτέλεσμα εσύ να μην χάνεις τίποτα και ποτέ και πρόβες επίσης.
9) αν έχεις σκάλες για το εργαστήριο είναι πολύ επικίνδυνο για τα μικρά ειδικά.
10) πρέπει να τα παίρνεις από την τάξη και να τα γυρνάς στην τάξη (μαζί με τις αλλαγές στους υπολογιστές, πάνε τα διαλείμματα)
11) ωραίες οι αγκαλιές αλλά τρόμαξα να συνέλθω φέτος κόλλησα ο,τι υπάρχει με 24 τμήματα που είχα σε συνδυασμό με τα σκαλίσματα μύτης και μετά πιάσιμο πληκτρολογίου ή ποντικιού ή φτερνισματα πάνω σου. Έτσι πάμε πάλι στο 5 που έτρωγαν άλλοι χωσιμο λόγω απουσίας και δεν πίστευαν κιόλας ότι είμαι πάλι άρρωστη και έτσι πάμε πάλι στο 6 μετά έχωναν εμένα να κάνω αναπλήρωση γιατί έκατσες εσύ ξεκουράστηκες, τώρα κάνε εσύ αναπλήρωση. Ενω μπορεί να είχα γυρίσει ήδη κομμάτια αλλά δεν ήθελα να χρεωθω άλλη αναρρωτική, έκανα 25 ώρα.
12) τα γνωστά δεν μου δίνει ποντίκι, με είπε έτσι, με είπε αλλιώς
12) στην πρωτοβαθμια έχεις πονοκέφαλο κάθε μέρα γιατί είναι για αυτά η ώρα του παιδιού. Για εσένα όμως είναι κάθε ώρα έτσι.
13) σε γιορτές κλπ φεύγεις νωρίτερα γιατί διώχνουν και τα παιδιά. Στο δημοτικό πρέπει να γίνει όλο το ωράριο γιατί είναι φυλαξη είπαμε.
14) εργαστήρια πολύ καλύτερα τις περισσότερες φορές και με καλύτερη διάθεση να τα πάνε σε τεχνικό.Στο δημοτικό εμείς τα ξέρουμε όλα οπότε εμείς πρέπει να τα κάνουμε όλα.
15) Μπορεί να εισαι σε γυμνάσιο που σπάει το τμήμα ή σε επαλ που είναι δύο εκπαιδευτικοί κάποιες φορές ή σε κατεύθυνση ΓΕΛ που είναι πιο λίγα. Στο δημοτικό 25αρια σε 10 συνήθως υπολογιστές χωρίς παράλληλες μέσα συνήθως.
16) μετά το Πάσχα τέλος ουσιαστικά. Καμία επιτήρηση μόνο. Δημοτικό μέχρι 15/6 εκεί με τα παιδιά στα κάγκελα ειδικά φέτος με αυτές τις ζεστες σε τρύπες εργαστήρια ήταν απαλευτα.
17) στις πολύ δύσκολες περιπτώσεις έχεις και την επιλογή της ωριαίας αποβολής.
18) δεν έχεις τσισα πάνω του ή εμετό που δεν πρόλαβε.
19) πιο δύσκολα έρχονται άρρωστα στο σχολείο
20) μεγαλύτερα εργαστήρια και όχι παλιές αποθήκες. Ό,τι έμεινε γενικώς.

Μπορεί να βρω κι άλλα αν κάτσω κι άλλο. Ακόμα κι έτσι όμως δεν σου λέω τι να κάνεις. Παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο εκτός σχολείου.

ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:03:55 μμ »
Το γιατί δεν το ξέρω. Πάντως το επιχείρημα που θέτεις δεν ισχύει, γιατί κατά κανόνα οι φιλόλογοι κι οι μαθηματικοί (με οργανική πάντα, όχι οι αναπληρωτές) συμπληρώνουν σε ένα σχολείο. Άρα με τη λογική αυτή, θα έπρεπε να πηγαίνει το ωράριο με βάση τον αριθμό σχολείων κι όχι τη βαθμίδα. Είναι λίγο ανούσια η συζήτηση, γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Τσάμπα το συζητάμε. Όσο για το ότι δεν προσφέρθηκαν θέσεις, όλοι κάνουν συμβιβασμούς στη ζωή τους για τους Χ,Υ λόγους. Κι εγώ ήθελα να διοριστώ Θεσσαλονίκη και διορίστηκα Λευκάδα, γιατί δεν είχε κενό. Ήθελα να έρθω άμεσα Θεσσαλονίκη με μετάθεση και κάθισα 5 χρόνια Λήμνο για να μαζέψω τα μόρια. Σχεδόν ποτέ τα πράγματα δεν πάνε ακριβώς όπως τα θέλουμε.

Έλα που σε χάλασε η Λήμνος. Μια χαρά περάσαμε εκεί. Εσύ κάθισες 5 χρόνια κι εγώ 6. Παράπονο δεν έχω. Όποιος πάει στη Λήμνο θα το διαπιστώσει ότι οι συνθήκες είναι πολύ καλές. Αρκεί να μην ψάχνει όλα αυτά που είχε στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:21:58 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5034
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:04:54 μμ »
Έλα που σε χάλασε η Λήμνος. Μια χαρά περάσαμε εκεί. Εσύ κάθισες 5 χρόνια κι εγώ 6. Παράπονο δεν έχω. Όποιος πάει στη Λήμνο θα το διαπιστώσει ότι οι συνθήκες είναι πολύ καλές. Αρκεί να μην ψάχνει όλα αυτά που είχε στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη!

Άλλο το "δε με χαλάει κάτι" κι άλλο το "το προτιμώ". Αλλιώς θα ήμασταν ακόμη εκεί!

Αποσυνδεδεμένος Little Bunny

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:05:07 μμ »
Το γιατί δεν το ξέρω. Πάντως το επιχείρημα που θέτεις δεν ισχύει, γιατί κατά κανόνα οι φιλόλογοι κι οι μαθηματικοί (με οργανική πάντα, όχι οι αναπληρωτές) συμπληρώνουν σε ένα σχολείο. Άρα με τη λογική αυτή, θα έπρεπε να πηγαίνει το ωράριο με βάση τον αριθμό σχολείων κι όχι τη βαθμίδα. Είναι λίγο ανούσια η συζήτηση, γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Τσάμπα το συζητάμε. Όσο για το ότι δεν προσφέρθηκαν θέσεις, όλοι κάνουν συμβιβασμούς στη ζωή τους για τους Χ,Υ λόγους. Κι εγώ ήθελα να διοριστώ Θεσσαλονίκη και διορίστηκα Λευκάδα, γιατί δεν είχε κενό. Ήθελα να έρθω άμεσα Θεσσαλονίκη με μετάθεση και κάθισα 5 χρόνια Λήμνο για να μαζέψω τα μόρια. Σχεδόν ποτέ τα πράγματα δεν πάνε ακριβώς όπως τα θέλουμε.
Ομως ακόμα και οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί έχουν πολλά τμήματα κι ας είναι σε ένα σχολείο. Σε αντίθεση με τους δασκάλους.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Κάποιους συμβιβασμούς όλοι λίγο ή πολύ τους κάνουμε. Ακόμα και το να παραμείνεις ακόμη μια χρονιά αναπληρωτής συμβιβασμός και ρίσκο είναι.
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5034
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:07:03 μμ »
Ομως ακόμα και οι φιλόλογοι και οι μαθηματικοί έχουν πολλά τμήματα κι ας είναι σε ένα σχολείο. Σε αντίθεση με τους δασκάλους.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Κάποιους συμβιβασμούς όλοι λίγο ή πολύ τους κάνουμε. Ακόμα και το να παραμείνεις ακόμη μια χρονιά αναπληρωτής συμβιβασμός και ρίσκο είναι.

Πάντως το νόμισμα έχει 2 όψεις. Εμείς από την πλευρά μας λέμε ότι πρέπει να έχουμε μικρότερο ωράριο, οι δάσκαλοι από την πλευρά τους λένε ότι έχουν διάβασμα, διόρθωμα, ενημερώσεις γονέων, γιορτές, ευθύνες, αναγκαστικά συνοδοί εκδρομών. Κι αναρωτιούνται για ποιον λόγο πληρώνονται τα ίδια λεφτά με μας που δεν έχουμε τίποτα από τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:09:00 μμ »
Άλλο το "δε με χαλάει κάτι" κι άλλο το "το προτιμώ". Αλλιώς θα ήμασταν ακόμη εκεί!
Σωστά. Ωραία ήταν εκεί, αλλά κάποια στιγμή θες να επιστρέψεις στον τόπο σου. Ωραία είναι και στη Θεσσαλονίκη που είμαστε τώρα!

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:15:25 μμ »
Και για να απαντήσω ακριβώς στο θέμα. Προτιμώ δευτεροβάθμια γιατί:
1) καλύτερο ωράριο
2) Εφημερίες χωρίς ατυχήματα κάθε 5 λεπτά
3) Καλύτεροι συνάδελφοι απο τους δασκάλους. Αντιμετωπιζομαστε ισότιμα.
4) πιο συνεννοησιμα παιδιά. Ακόμα και τα παραβατικα κάτι κάνουν αν τους χτυπήσεις στο φιλότιμο.
5) Μπορείς να απουσιάσεις πιο εύκολα χωρίς να χώσεις συναδελφο.
6) δεν κάνεις αναπληρώσεις όταν λείπει κάποιος.
7) Η εκδρομή είναι εκδρομή και όχι φυλαξη χειρότερη και από το να έκανες μάθημα
8) Τις εκδρομές που πάνε ανά τμήμα τις βάζουν πάντα οι δάσκαλοι στις ώρες τους ακριβώς με αποτέλεσμα εσύ να μην χάνεις τίποτα και ποτέ και πρόβες επίσης.
9) αν έχεις σκάλες για το εργαστήριο είναι πολύ επικίνδυνο για τα μικρά ειδικά.
10) πρέπει να τα παίρνεις από την τάξη και να τα γυρνάς στην τάξη (μαζί με τις αλλαγές στους υπολογιστές, πάνε τα διαλείμματα)
11) ωραίες οι αγκαλιές αλλά τρόμαξα να συνέλθω φέτος κόλλησα ο,τι υπάρχει με 24 τμήματα που είχα σε συνδυασμό με τα σκαλίσματα μύτης και μετά πιάσιμο πληκτρολογίου ή ποντικιού ή φτερνισματα πάνω σου. Έτσι πάμε πάλι στο 5 που έτρωγαν άλλοι χωσιμο λόγω απουσίας και δεν πίστευαν κιόλας ότι είμαι πάλι άρρωστη και έτσι πάμε πάλι στο 6 μετά έχωναν εμένα να κάνω αναπλήρωση γιατί έκατσες εσύ ξεκουράστηκες, τώρα κάνε εσύ αναπλήρωση. Ενω μπορεί να είχα γυρίσει ήδη κομμάτια αλλά δεν ήθελα να χρεωθω άλλη αναρρωτική, έκανα 25 ώρα.
12) τα γνωστά δεν μου δίνει ποντίκι, με είπε έτσι, με είπε αλλιώς
12) στην πρωτοβαθμια έχεις πονοκέφαλο κάθε μέρα γιατί είναι για αυτά η ώρα του παιδιού. Για εσένα όμως είναι κάθε ώρα έτσι.
13) σε γιορτές κλπ φεύγεις νωρίτερα γιατί διώχνουν και τα παιδιά. Στο δημοτικό πρέπει να γίνει όλο το ωράριο γιατί είναι φυλαξη είπαμε.
14) εργαστήρια πολύ καλύτερα τις περισσότερες φορές και με καλύτερη διάθεση να τα πάνε σε τεχνικό.Στο δημοτικό εμείς τα ξέρουμε όλα οπότε εμείς πρέπει να τα κάνουμε όλα.
15) Μπορεί να εισαι σε γυμνάσιο που σπάει το τμήμα ή σε επαλ που είναι δύο εκπαιδευτικοί κάποιες φορές ή σε κατεύθυνση ΓΕΛ που είναι πιο λίγα. Στο δημοτικό 25αρια σε 10 συνήθως υπολογιστές χωρίς παράλληλες μέσα συνήθως.
16) μετά το Πάσχα τέλος ουσιαστικά. Καμία επιτήρηση μόνο. Δημοτικό μέχρι 15/6 εκεί με τα παιδιά στα κάγκελα ειδικά φέτος με αυτές τις ζεστες σε τρύπες εργαστήρια ήταν απαλευτα.
17) στις πολύ δύσκολες περιπτώσεις έχεις και την επιλογή της ωριαίας αποβολής.
18) δεν έχεις τσισα πάνω του ή εμετό που δεν πρόλαβε.
19) πιο δύσκολα έρχονται άρρωστα στο σχολείο
20) μεγαλύτερα εργαστήρια και όχι παλιές αποθήκες. Ό,τι έμεινε γενικώς.

Μπορεί να βρω κι άλλα αν κάτσω κι άλλο. Ακόμα κι έτσι όμως δεν σου λέω τι να κάνεις. Παίζουν κι άλλοι παράγοντες ρόλο εκτός σχολείου

Υποφέρω.
Λυπήσου με.

Εδώ θέλω να κάνει αντίλογο η φίλη anneta. Εγώ δε μπορώ όταν διαβάζω τέτοια της Little Bunny από πάνω με πιάνει πυρετός. Παίζει σίγουρα ρόλο και το άγνωστο, αλλιώς θα ήταν να είχα κάνει μάθημα έστω και για μια βδομάδα, θα είχα ιδία άποψη.
Κ αυτοί που σε έχουν τρομοκρατήσει τι εμπειρία έχουν ;;;;
Χωρίς να έχεις προσωπική εμπειρία κάθεσαι και επηρεάζεσαι απο τρίτους

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:18:16 μμ »
Με τόσους λόγους που έγραψε η Little Bunny με έπεισε κι εμένα. Δευτεροβάθμια και μόνο Δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:25:24 μμ »
Υποφέρω.
Λυπήσου με.

Εδώ θέλω να κάνει αντίλογο η φίλη anneta. Εγώ δε μπορώ όταν διαβάζω τέτοια της Little Bunny από πάνω με πιάνει πυρετός. Παίζει σίγουρα ρόλο και το άγνωστο, αλλιώς θα ήταν να είχα κάνει μάθημα έστω και για μια βδομάδα, θα είχα ιδία άποψη.

Μήπως η λύση θα ήταν να διοριστείς στη Δευτεροβάθμια 3 ώρες μακριά από το σπίτι σου, όπου όμως δε θα χρειαστεί να νοικιάσεις και μετά την υποχρεωτική διετία αν δεν μπορείς να πάρεις μετάθεση για τη μόνιμη κατοικία σου να παίρνεις απόσπαση;

Σκέψου ότι αν παίρνεις απόσπαση από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια πηγαίνεις με το ωράριο της Δευτεροβάθμιας στα Δημοτικά!!!

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:27:17 μμ »
Δεν βλέπετε και εδώ μέσα γίνεται κρα να πάνε στον ιδιωτικό τομέα οι συνάδελφοι...Στον ιδιωτικό τομέα που στα 40-45 σε θεωρούν μεγάλο... χώρια τις συνθήκες γαλέρας...


Αν θεωρείτε ότι μπορεί να θεωρηθείτε περιττοί στην εκπαίδευση, σε οποιαδήποτε βαθμίδα,  υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας, στον οποίο εργάσθηκα αρκετά έτη, πριν ασχοληθώ με την εκπαίδευση.


Αποσυνδεδεμένος Little Bunny

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:30:25 μμ »
Με τόσους λόγους που έγραψε η Little Bunny με έπεισε κι εμένα. Δευτεροβάθμια και μόνο Δευτεροβάθμια.
Χαχα εντάξει παιδιά είπαμε δεν είναι για όλους έτσι. Κάποιοι το βλέπουν αλλιώς. Πάντως τώρα θυμήθηκα και 21 λόγο. Αν έχεις τελευταία ώρα πρέπει να τα παραδώσεις εσύ. Και αρχίζει μετά ο Γολγοθάς. Σήμερα δεν θα κάτσει ολοήμερο ο τάδε, σήμερα θα έρθει άλλος να πάρει τον τάδε. Άλλη μάνα θέλει να πάρει κι άλλο παιδί γιατί έτσι συνεννοήθηκε λεει. Δίνεις καποιο παιδί και μετά έρχεται και το ζητάει άλλος επειδή δεν συνεννοήθηκαν μεταξύ τους. Κάποιοι αργούν πολύ και μένεις μόνος με το παιδί να περιμένετε. Τι φταίει κι αυτό το καημένο στεναχωριέται.  Χωρισμένοι γονείς που σκοτώνονται. Πεθερές με νύφες που δεν θέλουν επαφή της γιαγιάς με τα παιδιά.  Τι έχω ζήσει κι εγώ όμως!🤣
ΠΕ86

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια για διορισμό? (ΠΕ86)
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 20, 2024, 05:35:04 μμ »
Χαχα εντάξει παιδιά είπαμε δεν είναι για όλους έτσι. Κάποιοι το βλέπουν αλλιώς. Πάντως τώρα θυμήθηκα και 21 λόγο. Αν έχεις τελευταία ώρα πρέπει να τα παραδώσεις εσύ. Και αρχίζει μετά ο Γολγοθάς. Σήμερα δεν θα κάτσει ολοήμερο ο τάδε, σήμερα θα έρθει άλλος να πάρει τον τάδε. Άλλη μάνα θέλει να πάρει κι άλλο παιδί γιατί έτσι συνεννοήθηκε λεει. Δίνεις καποιο παιδί και μετά έρχεται και το ζητάει άλλος επειδή δεν συνεννοήθηκαν μεταξύ τους. Κάποιοι αργούν πολύ και μένεις μόνος με το παιδί να περιμένετε. Τι φταίει κι αυτό το καημένο στεναχωριέται.  Χωρισμένοι γονείς που σκοτώνονται. Πεθερές με νύφες που δεν θέλουν επαφή της γιαγιάς με τα παιδιά.  Τι έχω ζήσει κι εγώ όμως!🤣

Πώς γίνεται να είναι τόσο δύσκολη η δουλειά μας, αλλά όλοι να μας ζηλεύουν για τα ωράριά μας και τις διακοπές μας;;;  ;D ;D ;D
Πάντως αν τους πεις να γίνουν εκπαιδευτικοί απαντούν ότι δεν θέλουν γιατί ξέρουν ότι είναι δύσκολα μέσα στην τάξη! ::) ::) ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.