*

Αποστολέας Θέμα: Περιοχές Προβληματικές  (Αναγνώστηκε 2374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Περιοχές Προβληματικές
« στις: Αύγουστος 16, 2024, 04:05:42 μμ »
Η ερώτηση μου κυρίως σε αναπληρωτές με κάποια εμπειρία.

Ποιες περιοχές θα αποφεύγατε οπωσδήποτε να δηλώσετε φέτος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:21 »

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2024, 06:00:17 μμ »
Χωρίς δεύτερη σκέψη, θα σου απαντούσα οινούσσες (β' χιου).. ανύπαρκτα σπίτια, γεμάτα μούχλα, άθλιες συνθήκες, τα ενοίκια στον Θεό.
Εχω κάνει σε παρα πολλά νησιά, έχω περάσει πάρα πολύ καλά σε όλα τα νησιά που έχω πάει,το χάλι των οινουσσών δεν το έχω ξαναδει, πιστεύω πρέπει κάποιος να το ζήσει για να καταλάβει για τι πράγμα μιλάω.
Εξυπηρετεί ίσως - και μόνο - τους συναδέλφους εκπαιδευτικους που έχουν σπίτι Χίο κ μπορούν, καιρού επιτρέποντος, να πηγαίνουν σπίτι τους το σαββατοκύριακο για να ξελαμπικαρει ο εγκέφαλος από τη μούχλα των σπιτιών.

Αποσυνδεδεμένος mlle_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2024, 06:31:57 μμ »
Για δευτεροβαθμια δυτικη αττική τι γνώμη έχετε;

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 17, 2024, 03:09:33 μμ »
Καλησπέρα. Επειδή τώρα γίνονται επιλογές  περιοχών και είναι σημαντικές οι οποίες πληροφορίες θα ήθελα και εγώ την άποψη από συναδέλφους που έχουν υπηρετήσει σε απομακρυσμενες κυρίως περιοχες... Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:23:21 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2583
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2024, 03:24:34 μμ »
Όσο πιο μικρό το μέρος, όσο και όμορφο να είναι,  τόσο λιγότερες επιλογές  διαθέτει, στα πάντα. Εξαρτάται από ποια είναι η κατάστασή σου (χωρίς υποχρεώσεις, οικογένεια, με μικρά παιδιά; ), τι αντοχές έχεις, αν διαθέτεις προσαρμοστικότητα  και τι δέχεσαι να θυσιάσεις για τον ένα χρόνο που θα βρίσκεσαι εκεί. Επιπλέον οι καταστάσεις μπορεί να αλλάξουν κάθε χρόνο για πράγματα που δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένα. Τη μία χρονιά μπορεί να υπάρχει συνεργάσιμος σύλλογος και διευθυντής και την επόμενη να είναι χάλια. Στο μικρό μέρος αυτό φαίνεται περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2024, 03:40:03 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κάποια πράγματα βέβαια είναι σχετικά σταθερά. Ακριβά ενοίκια ή έλλειψη σπιτιών μεγάλη, δυσκολίες μεγάλες στο ταξίδι εκεί κτλ. Αν κάποιος έχει ζήσει παροιμίες καταστασε6σε ένα μέρος θα ήθελα να ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2583
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2024, 03:57:14 μμ »
Το να σε δέχονται στο ενοικιαζόμενο από τέλος Σεπτεμβρίου και να σε διώχνουν στα τέλη Μαΐου, και να πληρώνεις με την ημέρα ξενοδοχείο, όπως συμβαίνει σε πολλά τουριστικά νησιά και όχι μόνο στις Κυκλάδες, είναι ακόμα χειρότερο από το ακριβό ενοίκιο. Θέλει ψάξιμο για σπίτι, όσο νωρίτερα μπορείς, ώστε να μπορέσεις να βρεις κάτι αξιοπρεπές.
Για νησιά πάλι, καλό είναι όταν υπάρχει αεροδρόμιο, αλλά και πάλι δεν έχεις σιγουριά για το αν θα μπορείς να φύγεις όταν έχει πολύ αέρα και το 50ρι δεν πετάει επάνω από 6 Μποφόρ. Με καλό καιρό είναι οκ., αλλά τον χειμώνα γενικά θεωρώ πιο σίγουρο το καράβι.

Αποσυνδεδεμένος lyxnari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2024, 05:02:20 μμ »
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, από φίλο που του αρέσουν κιόλας τα ήρεμα και μικρά μέρη θα έλεγα ότι ίσως είναι καλό να αποφύγετε τη Β Χίου.Οι πληροφορίες που έχω για το νησί των Ψαρών δεν είναι και οι καλύτερες....

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2024, 05:14:01 μμ »
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, από φίλο που του αρέσουν κιόλας τα ήρεμα και μικρά μέρη θα έλεγα ότι ίσως είναι καλό να αποφύγετε τη Β Χίου.Οι πληροφορίες που έχω για το νησί των Ψαρών δεν είναι και οι καλύτερες....

Ευχαριστώ και για τη δικιά σου απάντηση. Προφανώς η κατάσταση κάθε χρόνο μπορεί να έχει διαφορές και φυσικά ΔΕΝ θέλω να στοχοποιηθούν κάποιες περιοχές...αλλά δυστυχώς γνωρίζοντας ότι η κατάσταση είναι δύσκολη σε κάποιες περιοχές (μερικές φορές ΚΑΙ με ευθύνη κατοίκων και άλλων π.χ Δημοτικών αρχών) προσπαθώ να βρω κάποιες επιλογές "όσο το δυνατόν ηπιότερες". Θα μας λείπει η οικογένεια και διαβάζοντας σε άλλες δημοσιεύσεις ότι πολλοί λένε ότι θα τα καταφέρουν, στο τέλος λίγοι αντέχουν χρόνια αρκετά. Προσωπικά ελπίζω μετά τα δυο χρόνια σε απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με εκπαιδευτικό σύζυγο αλλά πάλι ποιος ξέρει;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 766
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2024, 05:44:39 μμ »
Απλά ενημερωτικά σου λέω ότι η συνυπηρέτηση με τον εκπαιδευτικό σύζυγο δεν μετράει περισσότερο από την συνυπηρέτηση με τον οποιονδήποτε άλλο εργαζόμενο σύζυγο.
Μόνο σύζυγοι στρατιωτικών,σωμάτων ασφαλείας και κάποιες άλλες κατηγορίες αποσπώνται κατά προτεραιότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2024, 06:28:20 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2583
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περιοχές Προβληματικές
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 18, 2024, 02:46:35 μμ »
Ευχαριστώ και για τη δικιά σου απάντηση. Προφανώς η κατάσταση κάθε χρόνο μπορεί να έχει διαφορές και φυσικά ΔΕΝ θέλω να στοχοποιηθούν κάποιες περιοχές...αλλά δυστυχώς γνωρίζοντας ότι η κατάσταση είναι δύσκολη σε κάποιες περιοχές (μερικές φορές ΚΑΙ με ευθύνη κατοίκων και άλλων π.χ Δημοτικών αρχών) προσπαθώ να βρω κάποιες επιλογές "όσο το δυνατόν ηπιότερες". Θα μας λείπει η οικογένεια και διαβάζοντας σε άλλες δημοσιεύσεις ότι πολλοί λένε ότι θα τα καταφέρουν, στο τέλος λίγοι αντέχουν χρόνια αρκετά. Προσωπικά ελπίζω μετά τα δυο χρόνια σε απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με εκπαιδευτικό σύζυγο αλλά πάλι ποιος ξέρει;

Αν και είναι υποκειμενική γνώμη, για τη Δ 'Δωδ., ως ηπιότερες και για τους λόγους που αναφέρεις, αλλά και με λιγότερες ελλείψεις στην καθημερινότητα, θα προτιμούσα  Λέρο, Πάτμο, Κάρπαθο και ίσως Αστυπάλαια  λόγω αεροδρομίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.