*

Αποστολέας Θέμα: Κατανομή Διορισμών 2024  (Αναγνώστηκε 104968 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:03:12 μμ »
@Mr.Kyr. δεν υπάρχει κανένα λάθος στα κενά των μεταθέσεων. Το ότι οι αιρετοί ΚΥΣΠΕ δεν ζήτησαν τα κενά μετά τις μεταθέσεις είναι το λάθος, αλλά μπορούν ακόμα και τώρα να το διορθώσουν. Να δούμε αν το υπουργείο θα κοροϊδέψει και αυτούς.

Αν τώρα δεν κάνουν κάποια τοποθέτηση για το ζήτημα, μπορεί να είναι και αυτοί μέσα στο κόλπο. Όμως ευθύνη έχουν και τα σωματεία που δεν γνωρίζουν τα κενά (που έχουμε παραθέσει εδώ στο forum ξανά και ξανά) και κατευθείαν βγήκαν χθες το βράδυ να πουν πως το ΦΕΚ δεν ήταν λάθος (επειδή έτσι τους είπαν οι πηγές τους). Αυτή όμως την ανάρτηση που την ποστάρω ξανά και ξανά, κανένας δεν μπήκε στον κόπο να την δει. Μάλλον κάποια στελέχη του υπουργείου είναι υπεράνω πάσης υποψίας για τα σωματεία μας.

Προσωπικά μιλώντας, την έχω δει την ανάρτηση και ευτυχώς ασχολούνται άτομα σαν εσένα να ανοίξουν σε όλους μας τα μάτια.

Θα συμφωνήσω πως φαίνεται στα εν λόγω κενά ότι υπάρχει λάθος κάπου.
Βάζεις, όμως, το χέρι σου στη φωτιά για το πού υπάρχει; Εγώ, όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:06 »

Αποσυνδεδεμένος Christikara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:20:12 μμ »
Το νούμερο 25 που δίνετε στους ΠΕ05 αφορά μόνο την πρωτοβάθμια;

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2056
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:28:05 μμ »
Τα σέβη μου στον Mr.Kyr.
Αν όντως δεν υπήρχαν άλλα άτομα στους πίνακες των ΠΕ08 και ΠΕ79.01, συμφωνώ ότι είναι λογικό να μην προκηρυχθούν θέσεις που δεν θα είχε άτομα να πάνε.
Το περίεργο είναι ότι οι πίνακες της Ειδικής (3ΕΑ) είναι γνωστοί, μετρημένα κουκιά, θα έπρεπε εξ αρχής να είχε γίνει αντιληπτό.
Πάντως το "Γιατί... έτσι!" είναι τακτική του Υπουργείου σε πολλά θέματα (π.χ. με το έτσι θέλω δεν εμφανίζει τα κενά ΠΕ79.01 Γενικής στην εγκύκλιο των μετατάξεων, άρα εκεί σίγουρα τους αδικεί). Και στα ποσοστά που αποφασίζει τελικά να καλύψει τις ειδικότητες το κάνει ετσιθελικώς και όχι απαραίτητα οριζόντια (βλ. ΠΕ86).

Για το θέμα ΠΕ61/ΠΕ71 δεν είναι δυνατόν (από μαθηματικής απόψεως) να ισχύει για τα εναπομείναντα κενά μετά τις μεταθέσεις το 161/53.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:33:50 μμ »
Τα σέβη μου στον Mr.Kyr.
Αν όντως δεν υπήρχαν άλλα άτομα στους πίνακες των ΠΕ08 και ΠΕ79.01, συμφωνώ ότι είναι λογικό να μην προκηρυχθούν θέσεις που δεν θα είχε άτομα να πάνε.
Το περίεργο είναι ότι οι πίνακες της Ειδικής (3ΕΑ) είναι γνωστοί, μετρημένα κουκιά, θα έπρεπε εξ αρχής να είχε γίνει αντιληπτό.
Πάντως το "Γιατί... έτσι!" είναι τακτική του Υπουργείου σε πολλά θέματα (π.χ. με το έτσι θέλω δεν εμφανίζει τα κενά ΠΕ79.01 Γενικής στην εγκύκλιο των μετατάξεων, άρα εκεί σίγουρα τους αδικεί). Και στα ποσοστά που αποφασίζει τελικά να καλύψει τις ειδικότητες το κάνει ετσιθελικώς και όχι απαραίτητα οριζόντια (βλ. ΠΕ86).

Για το θέμα ΠΕ61/ΠΕ71 δεν είναι δυνατόν (από μαθηματικής απόψεως) να ισχύει για τα εναπομείναντα κενά μετά τις μεταθέσεις το 161/53.
ποτε θα βγει η κατανονη της δευτεροβαθμιας???
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:43:06 »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 638
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:47:59 μμ »
Δεν υπάρχει λάθος στα κενά του Φασφαλή.

Γνωρίζουμε πως πέρυσι τα κενά μετατάξεων πριν τους διορισμούς ήταν 98 για τους ΠΕ71 και 28 για τους ΠΕ61. Από αυτά πέρυσι καλύφθηκαν με διορισμούς 62 ΠΕ71 και 18 ΠΕ61 (όταν λέω ΠΕ71 και ΠΕ61 βάζω μέσα όλους τους δασκάλους και νηπιαγωγούς ειδικής αγωγής).

Επομένως έμειναν ακάλυπτα 36 κενά ΠΕ71 και 10 κενά ΠΕ61 μετά τους διορισμούς του 2023.

Στο μεταξύ συστήθηκαν κάποια τμήματα ένταξης σε δημοτικά και νηπιαγωγεία. Αυτά είναι 49 + 2 σε δημοτικά και 47 στα νηπιαγωγεία.

Επομένως τα οργανικά κενά γίνονται 36+49+2= 87 στους ΠΕ71 και 10+47= 57 στους ΠΕ61.

Ακολουθούν οι συνταξιοδοτήσεις του 2024. Αυτές είναι 89 για τους ΠΕ71 και 8 για τους ΠΕ61.

Άρα τα οργανικά κενά για τις μεταθέσεις έπρεπε να είναι 89+87= 176 για τους ΠΕ71 και 57+8= 65 για τους ΠΕ61. Δηλαδή πάρα πολύ κοντά στα νούμερα του Φασφαλή (δεν είναι ακριβώς γιατί πέρυσι είχαν γίνει οι μεταθέσεις στα κενά πριν τις ανακλήσεις, κάποιοι ανακάλεσαν την παραίτηση και προέκυψαν μερικές υπεραριθμίες).

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1884
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:51:34 μμ »
Δηλαδή το συμπέρασμα ποιο είναι; Ότι έγινε κατά λάθος ή επίτηδες; Χωρίς να γνωρίζω, από αυτά που λέτε μοιάζει να έγινε από απροσεξία!

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 638
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:56:29 μμ »
Δηλαδή το συμπέρασμα ποιο είναι; Ότι έγινε κατά λάθος ή επίτηδες; Χωρίς να γνωρίζω, από αυτά που λέτε μοιάζει να έγινε από απροσεξία!

Έγινε επίτηδες. Μέχρι σήμερα το πρωί και εγώ πίστευα ότι απλά κάποιος υπάλληλος έκανε λάθος κατά τη μεταφορά των κενών από το teachers. Η σημερινή δήλωση του διευθυντή ειδικής αγωγής στον ΣΑΤΕΑ με έκανε να αλλάξω γνώμη και ο Patreas επιβεβαίωσε πλήρως τις υποψίες μου.

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:59:56 μμ »
Τα σέβη μου στον Mr.Kyr.
Αν όντως δεν υπήρχαν άλλα άτομα στους πίνακες των ΠΕ08 και ΠΕ79.01, συμφωνώ ότι είναι λογικό να μην προκηρυχθούν θέσεις που δεν θα είχε άτομα να πάνε.
Το περίεργο είναι ότι οι πίνακες της Ειδικής (3ΕΑ) είναι γνωστοί, μετρημένα κουκιά, θα έπρεπε εξ αρχής να είχε γίνει αντιληπτό.
Πάντως το "Γιατί... έτσι!" είναι τακτική του Υπουργείου σε πολλά θέματα (π.χ. με το έτσι θέλω δεν εμφανίζει τα κενά ΠΕ79.01 Γενικής στην εγκύκλιο των μετατάξεων, άρα εκεί σίγουρα τους αδικεί). Και στα ποσοστά που αποφασίζει τελικά να καλύψει τις ειδικότητες το κάνει ετσιθελικώς και όχι απαραίτητα οριζόντια (βλ. ΠΕ86).

Για το θέμα ΠΕ61/ΠΕ71 δεν είναι δυνατόν (από μαθηματικής απόψεως) να ισχύει για τα εναπομείναντα κενά μετά τις μεταθέσεις το 161/53.

Το ότι θα έπρεπε να το ξέρουν νωρίτερα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Όπως επίσης και το "γιατί.. έτσι". Απλώς όχι στην προκειμένη (εννοώ τους ΠΕ08 και τους ΠΕ79.01 στην Ειδική).

Για το θέμα ΠΕ61/ΠΕ71 έχουμε αναφερθεί πολλάκις, φαντάζομαι πως κάποιος θα διαπιστώσει το λάθος του, όποιος και αν είναι αυτός, όποιο κι αν είναι αυτό. Μόνο μην είναι πολύ αργά.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3227
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:46:49 μμ »
Δεν ξέρω να σου πω πόσες είναι ακριβώς σήμερα. Αλλά αν λάβεις υπόψη σου τη τεράστα διαφορά μεταξύ του αριθμού των υπηρετούντων μόνιμων πριν την κρίση και του σημερινού, μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες, ακόμα και μετά τις μεταφορές που έχουν γίνει κατά καιρούς προς την πρωτοβάθμια. Οπότε υπερεπαρκούν για να γίνουν οι x2 διορισμοί που υποσχέθηκαν.
Πώς να λάβω υπόψιν μου κάτι αστήρικτο καθώς δεν υπάρχουν ακριβή διαθέσιμα στοιχεία. Μπορεί να είναι πενταπλάσια μπορεί και να είναι τα μισά σε κάποιες ειδικότητες, και όχι σε αυτές που θέλει ο καθένας. Βολική ασάφεια για να νομίζω ότι έχω δίκαιο που πηγάζει από ευσεβείς πόθους

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 27, 2024, 01:22:27 πμ »
Εκείνα είναι θέσεις, όχι κενές θέσεις. Είναι πολύ λιγότερα από αυτά που καλύπτονται τώρα, άρα έχουν προστεθεί και άλλες θέσεις με διάφορους άγνωστους τρόπους.
Πόσες είναι οι κενές οργανικές θέσεις ανα ειδικότητα, που δεν εξαρτώνται από την υποκειμενικότητα οποιουδήποτε;

Εννοώ τις κενές θέσεις του Ν. 1566/1985.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3227
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 27, 2024, 03:00:14 πμ »
Εννοώ τις κενές θέσεις του Ν. 1566/1985.
ΝΑι που είναι πόσες; 12356 ΠΕ70? 4352 ΠΕ02?

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 27, 2024, 08:21:35 πμ »
ΝΑι που είναι πόσες; 12356 ΠΕ70? 4352 ΠΕ02?

Αυτό είναι καλή ερώτηση. Επίσης μια άλλη καλή ερώτηση είναι αν περιλαμβάνονται και ειδικά σχολεία μέσα σε αυτές. Τα τμήματα ένταξης δε νομίζω να περιλαμβάνονται γιατί εκεί οι οργανικές καθορίζονται με βάση το άρθρο 28 του Ν. 4638/2019

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 27, 2024, 02:10:59 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες  το υπουργείο έχει σε επεξεργασία και την κατανομή για τις ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας και θα τη δημοσιεύσει σε ΦΕΚ το επόμενο χρονικό διάστημα (πιθανόν την εβδομάδα που έρχεται).

Πηγή: https://www.edweek.gr/diorismoi-ekpaideftikon-pote-tha-bgei-i-katanomi-ton-ypoloipon-5549-organikon-theseon/

Αποσυνδεδεμένος kikh_theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή Διορισμών 2024
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 27, 2024, 10:35:51 μμ »
Σύμφωνα με πληροφορίες  το υπουργείο έχει σε επεξεργασία και την κατανομή για τις ειδικότητες της Δευτεροβάθμιας και θα τη δημοσιεύσει σε ΦΕΚ το επόμενο χρονικό διάστημα (πιθανόν την εβδομάδα που έρχεται).

Πηγή: https://www.edweek.gr/diorismoi-ekpaideftikon-pote-tha-bgei-i-katanomi-ton-ypoloipon-5549-organikon-theseon/

Αναφορικά με την κατανομή σε περιοχές, με δεδομένο ότι παίρνει 1000 ΠΕ02, λέτε θα έχουμε ανάλογες θέσεις με το 2021 στην κεντρική μακεδονία; Πέλλα ημαθία κιλκίς κτλ; Μήπως να περιμένουμε κενές θέσεις μόνο στις περιοχές που είδαμε στις μετατάξεις; Πχ. Στην κεντρική μακεδονία κενά υπήρχαν μόνο Ημαθία και Χαλκιδική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32662
  • Τελευταία: gk64
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175167
  • Σύνολο θεμάτων: 19345
  • Σε σύνδεση σήμερα: 277
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 190
Σύνολο: 192

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.