*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024  (Αναγνώστηκε 29523 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 637
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 03, 2024, 05:25:51 μμ »
Στους περσινούς διορισμούς ο τελευταίος που διορίστηκε είχε 58.88 μόρια. Αν παρατηρήσετε στο δικό μας πίνακα τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλοί ανενεργοί στις πρώτες εκατοντάδες του πίνακα. Επίσης έχω προσέξει ότι πολλοί έχουν προτίμηση στη βόρεια Ελλάδα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όσοι από εμάς έχουμε κάποια ηλικία και οικογένειες με παιδιά που δεν είναι εύκολο να τα πάρεις μαζί σου -αντιθέτως οι ανάγκες της οικογένειας επιβάλλουν να επιστρέφεις κάθε σ/κ αν όχι κάθε μέρα- κάνουμε πολύ συγκεκριμένες επιλογές στη δήλωση περιοχών. Είναι πολλοί τέτοιοι συνάδελφοι στο δικό μας πίνακα. Αν ήμουν 30-35 χρονών, ή είχα μικρά παιδιά που θα τα έπαιρνα μαζί μου θα πήγαινα οπουδήποτε και θα είχα διοριστεί από πέρισι.
Πολλοί λοιπόν σκέφτονται τον γραπτό διαγωνισμό και ίσως φέτος λειτουργήσει και αυτό ως παράγοντας στην επιλογή μας.
Μια ακόμη λεπτομέρεια:Μιλώντας τα τελευταία χρόνια με αρκετούς συναδέλφους υπάρχει μια 'αποστροφή' προς την πρωτοβάθμια. Δε δηλώνεται ούτε σαν επιλογή αναπλήρωσης ούτε διορισμού.
Απλές σκέψεις μου διαβάζοντας τόσες μέρες τις συζητήσεις για τους επικείμενους διορισμούς
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος constantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 03, 2024, 05:36:08 μμ »
Θα διαφωνήσω για την επιλογή της Αθμιας. Εγώ ξέρω αρκετους-ες που δηλώνουν μονο Αθμια γτ στη Βθμια υπάρχει η πιθανότητα να τοποθετηθουν σε ΕΠΑ.Λ κτ το οποίο δεν επιθυμούν.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 03, 2024, 05:39:01 μμ »
Θα διαφωνήσω για την επιλογή της Αθμιας. Εγώ ξέρω αρκετους-ες που δηλώνουν μονο Αθμια γτ στη Βθμια υπάρχει η πιθανότητα να τοποθετηθουν σε ΕΠΑ.Λ κτ το οποίο δεν επιθυμούν.
Τώρα που το λες, εφόσον θα προλάβουν και τη 2ΓΕ, το πιο σωστό είναι να τρέξουν όλα μαζί, μιας και κάποιοι έχουν 2+ πτυχία.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 637
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 03, 2024, 05:46:09 μμ »
Προφανώς έχει να κάνει και με τη δική μου τοποθέτηση. Δουλεύω δευτεροβάθμια από επιλογή και συνεπώς οι συνάδελφοι με τους οποίους μιλώ είναι επίσης στη δευτεροβάθμια.  ;)
Για τα Επαλ η κουβέντα είναι μεγάλη. Δεν τα προτιμώ αλλά όσες φορές μου έχει τύχει δεν πέρασα και άσχημα. Με το διορισμό όμως έχεις να σκεφτείς και άλλες παραμέτρους. Η δευτεροβάθμια έχει λιγότερα σχολεία άρα και λιγότερες επιλογές στο μέλλον. Η πρωτοβάθμια έχει δημοτικά ακόμη και σε απομακρυσμένα μέρη με λιγότερα παιδιά-περισσότερα σχολεία όμως. Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου στα 60 σε δημοτικό σχολείο!!!
Συμφωνώ όμως ότι υπάρχουν συνάδελφοι με αλλεργία στη δευτεροβάθμια.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος jene

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 03, 2024, 05:51:47 μμ »
Στους περσινούς διορισμούς ο τελευταίος που διορίστηκε είχε 58.88 μόρια. Αν παρατηρήσετε στο δικό μας πίνακα τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλοί ανενεργοί στις πρώτες εκατοντάδες του πίνακα. Επίσης έχω προσέξει ότι πολλοί έχουν προτίμηση στη βόρεια Ελλάδα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όσοι από εμάς έχουμε κάποια ηλικία και οικογένειες με παιδιά που δεν είναι εύκολο να τα πάρεις μαζί σου -αντιθέτως οι ανάγκες της οικογένειας επιβάλλουν να επιστρέφεις κάθε σ/κ αν όχι κάθε μέρα- κάνουμε πολύ συγκεκριμένες επιλογές στη δήλωση περιοχών. Είναι πολλοί τέτοιοι συνάδελφοι στο δικό μας πίνακα. Αν ήμουν 30-35 χρονών, ή είχα μικρά παιδιά που θα τα έπαιρνα μαζί μου θα πήγαινα οπουδήποτε και θα είχα διοριστεί από πέρισι.
Πολλοί λοιπόν σκέφτονται τον γραπτό διαγωνισμό και ίσως φέτος λειτουργήσει και αυτό ως παράγοντας στην επιλογή μας.
Μια ακόμη λεπτομέρεια:Μιλώντας τα τελευταία χρόνια με αρκετούς συναδέλφους υπάρχει μια 'αποστροφή' προς την πρωτοβάθμια. Δε δηλώνεται ούτε σαν επιλογή αναπλήρωσης ούτε διορισμού.
Απλές σκέψεις μου διαβάζοντας τόσες μέρες τις συζητήσεις για τους επικείμενους διορισμούς

Γιατί όταν έχεις μικρά παιδιά εύκολο είναι να πας οπουδήποτε; Ειδικά σε μέρη που δεν έχουν περίθαλψη; Όταν είσαι 30 χρόνων είναι εύκολο ενώ ονειρευεσαι να φτιάξεις τη ζωή σου και να κάνεις οικογένεια να φεύγεις;;

Αποσυνδεδεμένος constantina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 03, 2024, 05:54:58 μμ »
Σίγουρα κ η ηλικία παίζει ρόλο όπως κ οι οικογενειακές υποχρεώσεις. Θυσίες κανουμε για ψίχουλα!

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 03, 2024, 06:05:39 μμ »
Στους περσινούς διορισμούς ο τελευταίος που διορίστηκε είχε 58.88 μόρια. Αν παρατηρήσετε στο δικό μας πίνακα τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλοί ανενεργοί στις πρώτες εκατοντάδες του πίνακα. Επίσης έχω προσέξει ότι πολλοί έχουν προτίμηση στη βόρεια Ελλάδα. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όσοι από εμάς έχουμε κάποια ηλικία και οικογένειες με παιδιά που δεν είναι εύκολο να τα πάρεις μαζί σου -αντιθέτως οι ανάγκες της οικογένειας επιβάλλουν να επιστρέφεις κάθε σ/κ αν όχι κάθε μέρα- κάνουμε πολύ συγκεκριμένες επιλογές στη δήλωση περιοχών. Είναι πολλοί τέτοιοι συνάδελφοι στο δικό μας πίνακα. Αν ήμουν 30-35 χρονών, ή είχα μικρά παιδιά που θα τα έπαιρνα μαζί μου θα πήγαινα οπουδήποτε και θα είχα διοριστεί από πέρισι.
Πολλοί λοιπόν σκέφτονται τον γραπτό διαγωνισμό και ίσως φέτος λειτουργήσει και αυτό ως παράγοντας στην επιλογή μας.
Μια ακόμη λεπτομέρεια:Μιλώντας τα τελευταία χρόνια με αρκετούς συναδέλφους υπάρχει μια 'αποστροφή' προς την πρωτοβάθμια. Δε δηλώνεται ούτε σαν επιλογή αναπλήρωσης ούτε διορισμού.
Απλές σκέψεις μου διαβάζοντας τόσες μέρες τις συζητήσεις για τους επικείμενους διορισμούς
Περιγράψατε σωστά την κατάσταση στις πρώτες θέσεις του πίνακά μας, για αυτό και είναι πολύ πιθανό να κατέβει αρκετά ο πίνακας ακόμα και στους μόλις 231 διορισμούς. Αναφορικά βέβαια με τον επικείμενο ΑΣΕΠ, δεν μπορώ να δεχτώ ότι η απειλή ενός γραπτού διαγωνισμού μπορεί να αναγκάσει κάποιον να εγκαταλείψει τα πάντα και να κυνηγήσει τη μονιμοποίηση. Ίσως όμως και να είναι ένα ισχυρό κίνητρο. Πόσο σίγουρη είναι η εδραίωση του ΑΣΕΠ για τις επόμενες χρονιές όμως; έχει ψηφιστεί;;;

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 926
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 03, 2024, 06:07:22 μμ »
Κι εγώ την οικογένεια σκέφτομαι... Με ενα παιδί έξι χρόνων και ένα μωρό, που να πάω...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 637
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 03, 2024, 06:25:43 μμ »
Μια διευκρίνηση:εξέφρασα προσωπική μου άποψη λέγοντας ότι θα έπαιρνα τα παιδιά μου μαζί οπουδήποτε όταν ήταν μικρά. Με την ιδιοσυγκρασία τη δική μου και το συγκεντρωτισμό που με διακρίνει αυτό θα έκανα. Τώρα με παιδιά στο λύκειο είναι πιο πολύπλοκο, ούτε ευκολότερο ούτε δυσκολότερο.
Επίσης τον ΑΣΕΠ δεν τον ανέφερα ως απειλή, αλλά ως ένα επιπλέον παράγοντα στην επιλογή πολλών από εμάς. Ἐχοντας περάσει από 3 γραπτούς διαγωνισμούς ξέρω τι να περιμένω. Κουράστηκα όμως στα 50 μου, με εργασιακή εμπειρία, μεταπτυχιακά, σεμινάρια κλπ να πρέπει να αποδείξω τα προφανή...
Είναι μια ελπίδα για τους νεότερους αν αλλάξει ο τρόπος μοριοδότησης με το γραπτό διαγωνισμό. Το καταλαβαίνω. Κάθε σύστημα έχει τις αδικίες του. Για μας τους πιο μεγάλους να υπενθυμίσω ότι τελειώσαμε μια σχολή με τη λογική της επετηρίδας. Ορκίζεσαι... η πρώτη έκπληξη - πάει η επετηρίδα. Δίνεις ΑΣΕΠ, μαζεύεις χαρτιά, προυπηρεσίες... Σταματάνε οι διορισμοί για 11-12 χρόνια. Θυμηθείτε οι νεότεροι πόσοι επιτυχόντες του 2009 στο δικό μας κλάδο αδικήθηκαν με τα μνημόνια
Και για να επιστρέψω στο θέμα. Ὀσοι διορισμοί και να ανακοινωθούν πιστεύω ότι ο πίνακας θα φτάσει τουλάχιστον στο επί 3.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 640
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 03, 2024, 07:19:36 μμ »
Κι εγώ την οικογένεια σκέφτομαι... Με ενα παιδί έξι χρόνων και ένα μωρό, που να πάω...
Μπορείς να πάρεις την εννιάμηνη άδεια ανατροφής και δικαιούσαι και άδεια ενός έτους άνευ αποδοχών που υπολογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρέτησης..ψάξτο λίγο.Καλή επιτυχία σε όλους όποια κι αν είναι η επιλογή σας! 

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 926
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 03, 2024, 08:13:07 μμ »
Μπορείς να πάρεις την εννιάμηνη άδεια ανατροφής και δικαιούσαι και άδεια ενός έτους άνευ αποδοχών που υπολογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρέτησης..ψάξτο λίγο.Καλή επιτυχία σε όλους όποια κι αν είναι η επιλογή σας!

Τα έχω ψάξει. Άδεια ανατροφής πήρα ως αναπληρώτρια 3,5 μήνες. Οπότε μένουν 5,5 μήνες. Άνευ αποδοχών είναι 4 μήνες.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Kindergarten teacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 03, 2024, 11:47:01 μμ »
Καλησπερα! Εκεινο που θελω να τονισω ειναι τις εισηγησεις για συσταση οργανικων πε06..που τελικα μαλλον δεν . .αυτο γιατι περασε ετσι απαρατηρητο απο τον κλαδο? Αυτος ο κλαδος(επειδη ανηκω κ σε αλλο πε ταυτοχρονα) δεν διεκδικει τπτ και εχει αποδεχτει την μοιρα του νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 640
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 04, 2024, 06:55:13 πμ »
Τα έχω ψάξει. Άδεια ανατροφής πήρα ως αναπληρώτρια 3,5 μήνες. Οπότε μένουν 5,5 μήνες. Άνευ αποδοχών είναι 4 μήνες.
Είναι 4 μήνες επί 2 παιδιά 8 μήνες που μπορείς να τους πάρεις μέχρι τα παιδιά σου να φτάσουν 8 ετών.Συνάδελφος αυτό έκανε, νομίζω ο περιορισμός είναι ότι πρέπει να λήγει η άδεια 31/8.Απλώς σου αναφέρω και μια άλλη επιλογή,εσύ βέβαια ξέρεις το καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου,όπως και όλοι μας.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 492
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Αγγλικών (ΠΕ06) 2024
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 04, 2024, 09:47:06 πμ »
Καλησπερα! Εκεινο που θελω να τονισω ειναι τις εισηγησεις για συσταση οργανικων πε06..που τελικα μαλλον δεν . .αυτο γιατι περασε ετσι απαρατηρητο απο τον κλαδο? Αυτος ο κλαδος(επειδη ανηκω κ σε αλλο πε ταυτοχρονα) δεν διεκδικει τπτ και εχει αποδεχτει την μοιρα του νομιζω...
Και όμως σύμφωνα με την ομάδα μας στο Facebook απεστάλη κείμενο στο Υπουργείο αναφερομενο στα κενα μας και διεκδικώντας την κάλυψη τους (ή έστω τμήμα τους)...
Το e wall μίλησε για κάλυψη των οργανικων κενών [αρα τα κενά των μεταταξεων?] κ ίδρυση νέων οργανικών κοινων ειδικοτήτων... αριθμός άγνωστος προς στιγμήν... πιστεύω ειμαστε στο 231 ως βάση συν ό,τι δωσουν απο νεες οργανικες... εάν έστω δώσουν το 50% από την πρόταση σύστασης νέων οργανικών (δηλ. 361/2=180), έχουμε 400+ θέσεις... το οποίο δεν είναι καθόλου ουτοπικό καθώς στους ΠΕ86 πχ θα ιδρύσουν πάνω απο 330 νεες οργανικές...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2024, 09:50:48 πμ από Goat »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32662
  • Τελευταία: gk64
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175167
  • Σύνολο θεμάτων: 19345
  • Σε σύνδεση σήμερα: 277
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 198
Σύνολο: 200

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.