*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024  (Αναγνώστηκε 893835 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mr daskalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4032 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:07:05 μμ »
Σε συνεχεια του παραπανω μηνυματος μου και προς ενημερωση σας, να προσθεσω συναδελφοι οτι στα πειραματικα σχολεια ολα ειναι επιμορφωτικα, ακομα και οι εκδρομες. δεν καθησαμε ποτε σε εκδρομη να πιουμε εναν καφε. ορθιοι, μαζι με τα παιδια, να μας επιμορφωνουν οι εκαστοτε αρμοδιοι/υπευθυνοι. επισης ειχαμε δρασεις και εκτος της πολης μας , με ωραριο που ξεφευγε του κανονικου
 τελος και σαββατοκυριακα οργανωναν διαφορα,  προεραιτικα μεν, αν ηθελες πηγαινες, αλλα απο ενα σημειο κ μετα, αν δεν πηγαινες, σε κοιτουσαν με μισο ματι!
Εντάξει, ας δικαιολογήσουμε κατά κάποιον τρόπο και τα 1300 ευρώ που παίρνουμε ως ΜΚ1.  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:07 »

Αποσυνδεδεμένος mapdsk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4033 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:09:45 μμ »
Mr daskalos ποια παίρνουμε με Μκ1; Τρολαρεις δεν εξηγείται αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4034 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:11:09 μμ »
αληθεια? δεν ηξερα οτι παιρνουν παραπανω. οταν ομως ρωτησα αν θα μου πληρωσουν αυτην την εξτρα ωρα που μου προσθεσαν, μου απαντησαν οτι ουτε αυτοι την πληρωνονται..δε μου ειπαν ομως οτι παιρνουν εναμιση χιλιαρικο το μηνα! ετσι εξηγειται λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος Mr daskalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4035 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:11:30 μμ »
Mr daskalos ποια παίρνουμε με Μκ1; Τρολαρεις δεν εξηγείται αλλιώς.
Λέτε να μην τρολαρω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:07 »

Αποσυνδεδεμένος abovo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4036 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:14:04 μμ »
Δε θεωρώ ότι αυτό θα συμβεί γιατί δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Οι θέσεις δεν μένουν ακάλυπτες. Ίσως, όμως, επιθυμούν να τοποθετούνται εκεί, όσοι έχουν τα περισσότερα μόρια, άρα περισσότερη εμπειρία ή/και προσόντα.
Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τα τ.ε. και την π.σ.

Αποσυνδεδεμένος Galactica

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4037 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:15:58 μμ »
Σε συνεχεια του παραπανω μηνυματος μου και προς ενημερωση σας, να προσθεσω συναδελφοι οτι στα πειραματικα σχολεια ολα ειναι επιμορφωτικα, ακομα και οι εκδρομες. δεν καθησαμε ποτε σε εκδρομη να πιουμε εναν καφε. ορθιοι, μαζι με τα παιδια, να μας επιμορφωνουν οι εκαστοτε αρμοδιοι/υπευθυνοι. επισης ειχαμε δρασεις και εκτος της πολης μας , με ωραριο που ξεφευγε του κανονικου
 τελος και σαββατοκυριακα οργανωναν διαφορα,  προεραιτικα μεν, αν ηθελες πηγαινες, αλλα απο ενα σημειο κ μετα, αν δεν πηγαινες, σε κοιτουσαν με μισο ματι!

Τα πρώτα δείγματα της "αξιολόγησης" έχουν ήδη φανεί στα πειραματικά. Δεν τους ενδιαφέρει καν το ουσιαστικό παιδαγωγικό και διδακτικό μέρος, παρά μόνο το φαίνεσθαι: δράσεις, παραδράσεις, βραδιές συζητήσεων με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, διαφήμιση στο δήμο ότι το σχολείο κάνει θεάρεστο έργο, συνεργασίες άνευ λόγου, παραμυθιασμα των παιδιών για προγράμματα ανώφελα που στη διάχυση αποτελεσμάτων διαφημιζονται ως μεγαλουργημα του σύγχρονου project management, ενώ είναι μια τρύπα στο νερό.
Εν ολιγοις: πολύ λάδι, και από τηγανίτα ΤΙΠΟΤΑ .

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4038 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:19:17 μμ »
ακριβως αυτο. συμπληρωσατε πολυ σωστα την εικονα. και εχουν και μεγαλο τουπε. νομιζουν οτι ειναι καθηγητες του χαρβαρντ! και οπως λετε συνεχεια επιδεικνυονται. στα μεσα, στις εφημεριδες, παντου!

Αποσυνδεδεμένος Mr daskalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4039 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:32:35 μμ »
ακριβως αυτο. συμπληρωσατε πολυ σωστα την εικονα. και εχουν και μεγαλο τουπε. νομιζουν οτι ειναι καθηγητες του χαρβαρντ! και οπως λετε συνεχεια επιδεικνυονται. στα μεσα, στις εφημεριδες, παντου!
Όλα αυτά ωραία είναι. Αλλά πώς ένας εκπαιδευτικός θα αποδώσει όταν σκέφτεται αν θα του φτάσουν τα χρήματα για τις υποχρεώσεις του μήνα;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1799
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4040 στις: Ιούλιος 11, 2024, 01:07:04 πμ »
Τα πρώτα δείγματα της "αξιολόγησης" έχουν ήδη φανεί στα πειραματικά. Δεν τους ενδιαφέρει καν το ουσιαστικό παιδαγωγικό και διδακτικό μέρος, παρά μόνο το φαίνεσθαι: δράσεις, παραδράσεις, βραδιές συζητήσεων με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, διαφήμιση στο δήμο ότι το σχολείο κάνει θεάρεστο έργο, συνεργασίες άνευ λόγου, παραμυθιασμα των παιδιών για προγράμματα ανώφελα που στη διάχυση αποτελεσμάτων διαφημιζονται ως μεγαλουργημα του σύγχρονου project management, ενώ είναι μια τρύπα στο νερό.
Εν ολιγοις: πολύ λάδι, και από τηγανίτα ΤΙΠΟΤΑ .
Διαφωνω απολυτα! Το παιδι μου ειναι μαθητης σε ενα απο τα παλιοτερα πειραματικα της Ελλαδας και εχω να πω τα καλυτερα για το σχολειο, τους εκπαιδευτικους του, την δουλεια τους, τους ομιλους, τους διαγωνισμους, τις συμμετοχες σε δρασεις… Κοντα στους μαθητες τους, τα προβληματα επιλυονται γρηγορα, μηδεν ανοχη στο μπουλινκ. Υπηρξαν συναδελφοι που τους εκαναν εξτρα ωρες στο μαθημα τους για να ανταπεξελθουν καλυτερα στην τραπεζα αφού ειχαν τελειωσει τα μαθηματα γιατι γουσταρουν αυτο που κανουν…Θεωρω το παιδι μου πολυ τυχερο που κληρωθηκε και φοιτά στο συγκεκριμενο σχολειο και το ιδιο το λατρευει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2024, 01:20:38 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4041 στις: Ιούλιος 11, 2024, 03:16:17 πμ »
Δεν είναι κάτι στατικό η εκπαίδευση όπως μπορείς να καταλάβεις...
Κατά την άποψη μου, ο αριθμός των αναπληρωτών είναι η καλύτερη μελέτη...
Και το ξαναλέω.. ο εκπαιδευτικός χαμένος δεν πάει...

Φιλαράκο, αν από την ειδικότητά σου, στο Χ Πύσδε με τους φετινούς διορισμούς είστε κομπλέ ή και λίγοι παραπάνω αλλά κάθε χρόνο παραδοσιακά προέκυπταν πολύ περισσότερες ανάγκες οι οποίες καλύπτονταν με αναπληρωτές της ειδικότητάς σου, πως θα ένιωθες αν διόριζαν παράλληλα καμια 50-100 παραπάνω, από την Υ ειδικότητα η οποία θα κάλυπτε τις ανάγκες αυτές με Β' ή Γ΄ανάθεση κι έμενες άνεργος;;; Θα έλεγες με την ίδια ευκολία το "ο εκπαιδευτικός χαμένος δεν πάει";

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4042 στις: Ιούλιος 11, 2024, 07:11:02 πμ »
Διαφωνω απολυτα! Το παιδι μου ειναι μαθητης σε ενα απο τα παλιοτερα πειραματικα της Ελλαδας και εχω να πω τα καλυτερα για το σχολειο, τους εκπαιδευτικους του, την δουλεια τους, τους ομιλους, τους διαγωνισμους, τις συμμετοχες σε δρασεις… Κοντα στους μαθητες τους, τα προβληματα επιλυονται γρηγορα, μηδεν ανοχη στο μπουλινκ. Υπηρξαν συναδελφοι που τους εκαναν εξτρα ωρες στο μαθημα τους για να ανταπεξελθουν καλυτερα στην τραπεζα αφού ειχαν τελειωσει τα μαθηματα γιατι γουσταρουν αυτο που κανουν…Θεωρω το παιδι μου πολυ τυχερο που κληρωθηκε και φοιτά στο συγκεκριμενο σχολειο και το ιδιο το λατρευει!
Μα δεν
καταλαβατε. για το μαθητη το σχολειο ειναι μια χαρα! για τον εκπαιδευτικο δεν ειναι. εγω αυτο που βιωσα φετος στο πειραματικο, δεν το εχω βιωσει ξανα σε σχολειο! και βλεπετε τι λετε? οι καθηγητες δουλευουν πολυ, ερχονται με ορεξη για μαθημα, αυτη ειναι η εικονα που περνανε προς τα εξω, ενω ειναι ενα κανονικο σχολειο. γιατι στα αλλα σχολεια ο εκπαιδευτικος δεν κανει τη δουλεια του δηλαδη? επιμενουν πολυ στο φαινεσθαι! αλλα αν σας αρεσει και μπορειτε , επιλεξτε να δουλεψετε εκει την επομενη φορα, δε χανετε κατι. ψαχνουν κοσμο, κανεις δεν παει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2024, 07:36:56 πμ από tonasotger »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4043 στις: Ιούλιος 11, 2024, 08:25:40 πμ »
Φιλαράκο, αν από την ειδικότητά σου, στο Χ Πύσδε με τους φετινούς διορισμούς είστε κομπλέ ή και λίγοι παραπάνω αλλά κάθε χρόνο παραδοσιακά προέκυπταν πολύ περισσότερες ανάγκες οι οποίες καλύπτονταν με αναπληρωτές της ειδικότητάς σου, πως θα ένιωθες αν διόριζαν παράλληλα καμια 50-100 παραπάνω, από την Υ ειδικότητα η οποία θα κάλυπτε τις ανάγκες αυτές με Β' ή Γ΄ανάθεση κι έμενες άνεργος;;; Θα έλεγες με την ίδια ευκολία το "ο εκπαιδευτικός χαμένος δεν πάει";
Διορίζει 10.000 άτομα, ενώ πήραν σύνταξη 5000 άτομα περίπου και παίρνει 50.000 αναπληρωτές και δεν φτάνουν...
Σκέψου λίγο υτο που λες ..
Ποιο έχει περισσότερο λογική;

Αποσυνδεδεμένος Τα κουρέλια τραγουδάνε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4044 στις: Ιούλιος 11, 2024, 08:59:54 πμ »
Εγώ πάντως θα ήθελα πραγματικά να δω τον μέσο όρο ηλικίας των νεοδιόριστων της δευτεροβάθμιας μετά τους φετινούς διορισμούς και πόσο πραγματικά θα απέχει από των δασκάλων. Για κλάδους όπως οι ΠΕ03 είμαι σίγουρος πως θα είναι μικρότερος, αλλά πλέον παίζει αυτό να συμβεί και σε κλάδους όπως οι ΠΕ02, αν κρίνω από τα μόρια του τελευταίου που θα πέσουν σίγουρα κάτω από των ΠΕ70 με ένα τετραψήφιο νούμερο διορισμών (κάτω από 90). Να δούμε μετά αν θα λένε για τους δασκάλους που διορίζονται κάτω από 30 χρονών...

Θα βρείτε ενδιαφέροντα τα παρακάτω στοιχεία που παρέθεσε ο κ. Κατσωνόπολος.

Δευτεροβάθμια
Σύνολο: 81.308
Σχέση εργασίας
Μόνιμοι: 63.956
Αναπληρωτές: 16.991
Ι.Δ.Α.Χ.: 87
Ωρομίσθιοι: 274

Ηλικία
Ο  ηλικιακός μέσος όρος των αναπληρωτών/τριών είναι τα 40 έτη (1.105 εκπαιδευτικοί είναι κάτω των 30 ετών και 156 εκπαιδευτικοί άνω των 60) και των μονίμων τα 50 έτη.
Οι 63.956 μόνιμοι εκπαιδευτικοί ΔΕ ανά ηλικιακή κατηγορία
81 (Έως και 30 ετών)
3.111(31 - 40 ετών)
17.560 (41 - 50 ετών)
31.380 (51 - 60 ετών)
11.824 (Άνω των 60 ετών)

Αποσυνδεδεμένος rev90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τον γύρο και ενίοτε και την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4045 στις: Ιούλιος 11, 2024, 09:27:35 πμ »
Θα βρείτε ενδιαφέροντα τα παρακάτω στοιχεία που παρέθεσε ο κ. Κατσωνόπολος.

Δευτεροβάθμια
Σύνολο: 81.308
Σχέση εργασίας
Μόνιμοι: 63.956
Αναπληρωτές: 16.991
Ι.Δ.Α.Χ.: 87
Ωρομίσθιοι: 274

Ηλικία
Ο  ηλικιακός μέσος όρος των αναπληρωτών/τριών είναι τα 40 έτη (1.105 εκπαιδευτικοί είναι κάτω των 30 ετών και 156 εκπαιδευτικοί άνω των 60) και των μονίμων τα 50 έτη.
Οι 63.956 μόνιμοι εκπαιδευτικοί ΔΕ ανά ηλικιακή κατηγορία
81 (Έως και 30 ετών)
3.111(31 - 40 ετών)
17.560 (41 - 50 ετών)
31.380 (51 - 60 ετών)
11.824 (Άνω των 60 ετών)

Εγώ το διαβάζω και διαφορετικά...ότι τα επόμενα 5 χρόνια θα χρειαστεί σίγουρα να τουλάχιστον 12000 διορισμούς στην δευτεροβάθμια για το 1-1 για να μην πω (20000+).
I believe the truth is only offensive when we're lying.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32662
  • Τελευταία: gk64
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175167
  • Σύνολο θεμάτων: 19345
  • Σε σύνδεση σήμερα: 277
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 215
Σύνολο: 216

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.