*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024  (Αναγνώστηκε 902212 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1803
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4046 στις: Ιούλιος 11, 2024, 09:31:22 πμ »
Μα δεν
καταλαβατε. για το μαθητη το σχολειο ειναι μια χαρα! για τον εκπαιδευτικο δεν ειναι. εγω αυτο που βιωσα φετος στο πειραματικο, δεν το εχω βιωσει ξανα σε σχολειο! και βλεπετε τι λετε? οι καθηγητες δουλευουν πολυ, ερχονται με ορεξη για μαθημα, αυτη ειναι η εικονα που περνανε προς τα εξω, ενω ειναι ενα κανονικο σχολειο. γιατι στα αλλα σχολεια ο εκπαιδευτικος δεν κανει τη δουλεια του δηλαδη? επιμενουν πολυ στο φαινεσθαι! αλλα αν σας αρεσει και μπορειτε , επιλεξτε να δουλεψετε εκει την επομενη φορα, δε χανετε κατι. ψαχνουν κοσμο, κανεις δεν παει!
Έχω δουλέψει 30+ χρόνια σε ιδιωτικό σχολείο και στη δημόσια εκπαίδευση. Τα σχολεία που είμαι τώρα μιμούνται στις δραστηριότητες τους το ιδιωτικό που δούλευα καποτε με δραστηριότητες που είναι πραγματικά για το φαίνεσαι και που γίνονται το Σάββατο. Ευχαρίστως θα μετάκινούμουν στο πειραματικό αλλά δυστυχώς οι αιτήσεις είναι παρά πολλές και εγώ δεν έχω διδακτορικό για να έχω έστω κάποια μικρή πιθανοτητα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος vour4school

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4047 στις: Ιούλιος 11, 2024, 10:08:10 πμ »
Εγώ το διαβάζω και διαφορετικά...ότι τα επόμενα 5 χρόνια θα χρειαστεί σίγουρα να τουλάχιστον 12000 διορισμούς στην δευτεροβάθμια για το 1-1 για να μην πω (20000+).
Οι μαθητές μειώνονται κι οι καθηγητές θα παραμένουν ίδιοι ή θα αυξάνονται; Τα επόμενα χρονια μπορεί να αυξηθούν οι συντάξεις αλλά οι μαθητές θα μειωθούν δραματικά. Άρα, τέτοια νούμερα διορισμών ξεχαστε τα στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4048 στις: Ιούλιος 11, 2024, 10:19:43 πμ »
Διορίζει 10.000 άτομα, ενώ πήραν σύνταξη 5000 άτομα περίπου και παίρνει 50.000 αναπληρωτές και δεν φτάνουν...
Σκέψου λίγο υτο που λες ..
Ποιο έχει περισσότερο λογική;

Ούτε βγαίνουν στη σύνταξη το ίδιο από όλες τις ειδικότητες, ούτε η σύνταξη αφήνει πάντα οργανικό κενό, ούτε οι αριθμοί μονίμων από κάθε ειδικότητα είναι ίδιοι, ούτε υπάρχει ισοκατανομή σε διορισμούς και αναπληρωτές.
Btw, απάντηση στο ερώτημα δεν πήρα.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4049 στις: Ιούλιος 11, 2024, 10:47:01 πμ »
Φιλαράκο, αν από την ειδικότητά σου, στο Χ Πύσδε με τους φετινούς διορισμούς είστε κομπλέ ή και λίγοι παραπάνω αλλά κάθε χρόνο παραδοσιακά προέκυπταν πολύ περισσότερες ανάγκες οι οποίες καλύπτονταν με αναπληρωτές της ειδικότητάς σου, πως θα ένιωθες αν διόριζαν παράλληλα καμια 50-100 παραπάνω, από την Υ ειδικότητα η οποία θα κάλυπτε τις ανάγκες αυτές με Β' ή Γ΄ανάθεση κι έμενες άνεργος;;; Θα έλεγες με την ίδια ευκολία το "ο εκπαιδευτικός χαμένος δεν πάει";

Φίλε μου μιλάς για μια συγκεκριμένη περίπτωση, που θα διόριζαν 50-100 άτομα παραπάνω σε άλλη ειδικότητα από την δική μου και έτσι δεν θα με έπαιρναν αναπληρωτή στον τόπο μου την επόμενη/επόμενες χρονιές!!!!
Άρα να μην κάνουμε καθόλου διορισμούς? Αυτό λες?

Τέλος θεωρώ το σενάριο σου υπερβολικό και το μόνο που κοιτάς είναι τον εαυτό σου.

ΥΓ εγώ δεν είμαι διορισμένος και δεν πρόκειται πότε στην ΠΕ ή ΔΕ ...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4050 στις: Ιούλιος 11, 2024, 10:55:23 πμ »
Διαφωνω απολυτα! Το παιδι μου ειναι μαθητης σε ενα απο τα παλιοτερα πειραματικα της Ελλαδας και εχω να πω τα καλυτερα για το σχολειο, τους εκπαιδευτικους του, την δουλεια τους, τους ομιλους, τους διαγωνισμους, τις συμμετοχες σε δρασεις… Κοντα στους μαθητες τους, τα προβληματα επιλυονται γρηγορα, μηδεν ανοχη στο μπουλινκ. Υπηρξαν συναδελφοι που τους εκαναν εξτρα ωρες στο μαθημα τους για να ανταπεξελθουν καλυτερα στην τραπεζα αφού ειχαν τελειωσει τα μαθηματα γιατι γουσταρουν αυτο που κανουν…Θεωρω το παιδι μου πολυ τυχερο που κληρωθηκε και φοιτά στο συγκεκριμενο σχολειο και το ιδιο το λατρευει!

Να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στους μ......ς που δουλεύουν έξτρα χωρίς να πληρώνονται!
Πραγματικά πόσο μα πόσο δούλοι έχουν γίνει οι εκπαιδευτικοί;
Σήμερα στον ιδιωτικό τομέα ούτε καλημέρα δεν σου λένε τζαμπα, ενώ οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν πλασματικές υπερωρίες χωρίς έλεος!
Εδώ συνάδελφοι λέμε μπράβο στα κορόιδα που δουλεύουν τζάμπα και τους θεωρούν και παράδειγμα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2024, 11:21:08 πμ από victor123 »
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3486
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4051 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:13:25 πμ »
Να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στους μ.....ς που δουλεύουν έξτρα χωρίς να πληρώνονται!
Πραγματικά πόσο μα πόσο δούλοι έχουν γίνει οι εκπαιδευτικοί;
Σήμερα στον ιδιωτικό τομέα ούτε καλημέρα δεν σου λένε τζαμπα, ενώ οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν πλασματικές υπερωρίες χωρίς έλεος!
Εδώ συνάδελφοι λέμε μπράβο στα κορόιδα που δουλεύουν τζάμπα και τους θεωρούν και παράδειγμα!

Παρακαλω ανασκευασε το.μηνυμα συναδελφε. Βρισιες ΔΕΝ επιτρεπονται. Μπορεις να το γραψεις πιο κοσμια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2024, 11:21:32 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4052 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:15:29 πμ »
Έχω δουλέψει 30+ χρόνια σε ιδιωτικό σχολείο και στη δημόσια εκπαίδευση. Τα σχολεία που είμαι τώρα μιμούνται στις δραστηριότητες τους το ιδιωτικό που δούλευα καποτε με δραστηριότητες που είναι πραγματικά για το φαίνεσαι και που γίνονται το Σάββατο. Ευχαρίστως θα μετάκινούμουν στο πειραματικό αλλά δυστυχώς οι αιτήσεις είναι παρά πολλές και εγώ δεν έχω διδακτορικό για να έχω έστω κάποια μικρή πιθανοτητα
[/quote
Στο δικο μου νομο παντως δε δεχοταν  κανεις μονιμος να παρει τις ωρες του πειραματικου. κι επειδη ημουν η πρωτη στη σειρα αναπληρωτρια με παρακαλουσαν απι τη διευθυνση να παρω εγω τις ωρες. τις πηρα γιατι δεν ηξερα τιμε περιμενε. επισης εχω να σας πω οτι στο σχολειο που πηγαινα εγω δεν ειχα ολοι διδακτορικο οσοι δουλευαν και το ξερω σιγουρα αυτο! πραγματικα απορω με τα τοσο καλα σας λογια..εγω ουτε το παιδι μου θα εστελνα σχολειο εκει, οπου οι εκπαιδευτικοι νομιζουν οτι μονο αυτοι αξιζουν κι εμεις οι υπολοιποι της εκπαιδευσης ειμαστε οι πλεμπαιοι...θα ερθει γρηγορα η σειρα σας  να δουλεψετε εκει, ειμαι σιγουρη. ολοι πανε κ παραιτουνται μετα!

Αποσυνδεδεμένος pagare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4053 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:15:52 πμ »
Κανένα νέο για το πότε θα έχουμε κατανομή;

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4054 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:22:04 πμ »
Παρακαλω ανασκευασε το.μηνυμα συναδελφε. Βρισιες ΔΕΝ επιτρεπονται. Μπορεις να το γραψεις πιο κοσμια

Έχεις δίκιο, αν και πρέπει να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2565
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4055 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:22:16 πμ »
Παρακαλω ανασκευασε το.μηνυμα συναδελφε. Βρισιες ΔΕΝ επιτρεπονται. Μπορεις να το γραψεις πιο κοσμια

Ανασκεύασα εγώ το μήνυμα του Σερραίου.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4056 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:23:38 πμ »
Έχω δουλέψει 30+ χρόνια σε ιδιωτικό σχολείο και στη δημόσια εκπαίδευση. Τα σχολεία που είμαι τώρα μιμούνται στις δραστηριότητες τους το ιδιωτικό που δούλευα καποτε με δραστηριότητες που είναι πραγματικά για το φαίνεσαι και που γίνονται το Σάββατο. Ευχαρίστως θα μετάκινούμουν στο πειραματικό αλλά δυστυχώς οι αιτήσεις είναι παρά πολλές και εγώ δεν έχω διδακτορικό για να έχω έστω κάποια μικρή πιθανοτητα
[/quote
Στο δικο μου νομο παντως δε δεχοταν  κανεις μονιμος να παρει τις ωρες του πειραματικου. κι επειδη ημουν η πρωτη στη σειρα αναπληρωτρια με παρακαλουσαν απι τη διευθυνση να παρω εγω τις ωρες. τις πηρα γιατι δεν ηξερα τιμε περιμενε. επισης εχω να σας πω οτι στο σχολειο που πηγαινα εγω δεν ειχα ολοι διδακτορικο οσοι δουλευαν και το ξερω σιγουρα αυτο! πραγματικα απορω με τα τοσο καλα σας λογια..εγω ουτε το παιδι μου θα εστελνα σχολειο εκει, οπου οι εκπαιδευτικοι νομιζουν οτι μονο αυτοι αξιζουν κι εμεις οι υπολοιποι της εκπαιδευσης ειμαστε οι πλεμπαιοι...θα ερθει γρηγορα η σειρα σας  να δουλεψετε εκει, ειμαι σιγουρη. ολοι πανε κ παραιτουνται μετα!


Όπως τα λες είναι στην περιφέρεια ψάχνουν και δεν βρίσκου. Στα μεγάλα αστικά κέντρα βρίσκουν πιο εύκολα.
Γιατί σου τάζουν μόρια για σύμβουλος κλπ κλπ
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4057 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:23:50 πμ »
Κανένα νέο για το πότε θα έχουμε κατανομή;
Ο Patreas προχθές είχε αφήσει να εννοηθεί για Δευτέρα, έκτοτε πουθενά αλλού δεν υπήρξε κάποια ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4058 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:25:01 πμ »
Μας εμπαίζουν και οι διαφημίσεις πια...
"Ήρθε ο διορισμός της συγκατοίκου μου. Νηπιαγωγός στην Αμοργό.
-Αμοργό;;;"

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4059 στις: Ιούλιος 11, 2024, 11:25:36 πμ »
Ανασκεύασα εγώ το μήνυμα του Σερραίου.
Σευχαριστω! Δεν μιλάω ξανά γιατί μπαίνουμε να διαβάσουμε πληροφορίες για φίλους γνωστούς κλπ και όσοι αγωνιούν χάνονται στα μνμ!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175566
  • Σύνολο θεμάτων: 19354
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 247
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.