*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2024  (Αναγνώστηκε 902195 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1892
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4018 στις: Ιούλιος 10, 2024, 07:43:06 μμ »
Τολμώ να πω ότι η διάταξη είναι φωτογραφική για κάποιον/α που εμπίπτει στις διατάξεις αυτές. Με λίγα λόγια όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις διορίζονται, παίρνουν απόσπαση για 2 έτη, υποβάλουν αίτηση μετάθεσης και μπορεί να την πάρουν μπορεί και όχι. Το όφελος είναι ότι με τη συγκεκριμένη απόσπαση ξεχρεώνεις την υποχρεωτική διετία στην περιοχή διορισμού. Θα είναι όμως έγκλημα αν δεν έχει αναδρομική ισχύ από τότε που διορίστηκαν οι πρώτοι με το Ν 4589 δηλαδή Μάρτιο 2020 και μετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:53 »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 593
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4019 στις: Ιούλιος 10, 2024, 07:45:17 μμ »
Τολμώ να πω ότι η διάταξη είναι φωτογραφική για κάποιον/α που εμπίπτει στις διατάξεις αυτές. Με λίγα λόγια όσοι εμπίπτουν στις διατάξεις διορίζονται, παίρνουν απόσπαση για 2 έτη, υποβάλουν αίτηση μετάθεσης και μπορεί να την πάρουν μπορεί και όχι. Το όφελος είναι ότι με τη συγκεκριμένη απόσπαση ξεχρεώνεις την υποχρεωτική διετία στην περιοχή διορισμού. Θα είναι όμως έγκλημα αν δεν έχει αναδρομική ισχύ από τότε που διορίστηκαν οι πρώτοι με το Ν 4589 δηλαδή Μάρτιο 2020 και μετά.

Αν δεν έχει αναδρομική ισχύ απλά θα εγκλωβισει έναν αριθμό εκπαιδευτικων.Οι πριν έχουν πάρει μεταθεση κ οι μετά θα μπορούν να πάρουν....θα δείξει η εγκυκλιος των μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4020 στις: Ιούλιος 10, 2024, 08:00:24 μμ »
Θα ισχυσει και για τους νεοδιοριστους του 23 οι αποσπασεις ειδικων κατηγοριων με ξεχρεωση οργανικης?

Αποσυνδεδεμένος insanimus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4021 στις: Ιούλιος 10, 2024, 08:42:43 μμ »
Παράθεση από: regi84 link=topic=37230.msg1217101#msg12
[/quote
Αν δεν έχει αναδρομική ισχύ απλά θα εγκλωβισει έναν αριθμό εκπαιδευτικων.Οι πριν έχουν πάρει μεταθεση κ οι μετά θα μπορούν να πάρουν....θα δείξει η εγκυκλιος των μεταθέσεων.
Αν δεν έχει αναδρομική ισχύ απλά θα εγκλωβισει έναν αριθμό εκπαιδευτικων.Οι πριν έχουν πάρει μεταθεση κ οι μετά θα μπορούν να πάρουν....θα δείξει η εγκυκλιος των μεταθέσεων.
Πιστεύω θα γνωρίζουμε πριν την εγκύκλιο των μεταθέσεων γιατί κάποιοι θα θέλουν να κάνουν χρήση της απόσπασης τη φετινή χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:53 »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 640
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4022 στις: Ιούλιος 10, 2024, 08:53:46 μμ »
Εν τω μεταξύ το νομοσχέδιο "σκούπα" περιέχει και άλλες εκπλήξεις. Εκτός από τη διάταξη για τη δυνατότητα τοποθέτησης νεοδιόριστων την πρώτη χρονιά στα πειραματικά (και μάλιστα συνεκτιμώντας ακαδημαϊκά κριτήρια) που ανέφερε η Travel Girl, υπάρχει και αντίστοιχη διάταξη για τους αναπληρωτές.

Διαβάζοντάς την εγώ καταλαβαίνω πως οι θέσεις των πειραματικών σχολείων δεν θα συμπεριλαμβάνονται μέσα στα κενά γενικής αγωγής (όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα), αλλά θα είναι ξεχωριστά κενά, η κάλυψη των οποίων θα προηγείται κατά το τρέξιμο του συστήματος (όπως π.χ. προηγούνται τα κενά γενικής σε σχέση με τα ΖΕΠ όταν τρέχουν ταυτόχρονα). Αυτό θα έχει ως συνέπεια αυτοί που είναι πιο ψηλά στον πίνακα να τοποθετούνται αναγκαστικά στα πειραματικά και οι πιο κάτω στα υπόλοιπα κενά γενικής.

Με λίγα λόγια αλίμονο σε αυτούς που είναι ψηλά στους πίνακες και στον νομό τους υπάρχει πειραματικό σχολείο. Έχουν βρεθεί εκεί χωρίς καν να το επιλέξουν, ακόμα και αν υπάρχουν δεκάδες κενά σε τυπικά σχολεία που είναι πιο κοντά στο σπίτι τους. Και όλα αυτά γιατί στα πειραματικά σχολεία (ειδικά στα δημοτικά) μάλλον δεν υπήρχε ενδιαφέρον για τοποθέτηση ούτε από τους μόνιμους, αλλά ούτε και από τους πρώτους σε σειρά αναπληρωτές (που θεωρητικά έχουν περισσότερα προσόντα αφού έχουν περισσότερα μόρια). Να δω τι άλλο θα σκεφτούν και τι έχουμε να δούμε στο "ανοιχτό σχολείο"...

Αποσυνδεδεμένος Costas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Μισώ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4023 στις: Ιούλιος 10, 2024, 09:11:07 μμ »

Με λίγα λόγια αλίμονο σε αυτούς που είναι ψηλά στους πίνακες και στον νομό τους υπάρχει πειραματικό σχολείο. Έχουν βρεθεί εκεί χωρίς καν να το επιλέξουν, ακόμα και αν υπάρχουν δεκάδες κενά σε τυπικά σχολεία που είναι πιο κοντά στο σπίτι τους. Και όλα αυτά γιατί στα πειραματικά σχολεία (ειδικά στα δημοτικά) μάλλον δεν υπήρχε ενδιαφέρον για τοποθέτηση ούτε από τους μόνιμους, αλλά ούτε και από τους πρώτους σε σειρά αναπληρωτές (που θεωρητικά έχουν περισσότερα προσόντα αφού έχουν περισσότερα μόρια). Να δω τι άλλο θα σκεφτούν και τι έχουμε να δούμε στο "ανοιχτό σχολείο"...

Να ρωτήσω κάτι:
Γιατί πρέπει να φοβόμαστε τα πειραματικά σχολεία; Ποιά η διαφορά με τα άλλα; Δεν ξέρω.
Μουσικός εδώ και ψηλά στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 640
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4024 στις: Ιούλιος 10, 2024, 09:25:37 μμ »
Να ρωτήσω κάτι:
Γιατί πρέπει να φοβόμαστε τα πειραματικά σχολεία; Ποιά η διαφορά με τα άλλα; Δεν ξέρω.
Μουσικός εδώ και ψηλά στον πίνακα.

Ακόμα και να μην τα φοβάσαι ή ακόμα και να τα επιζητούσες αν ήταν δίπλα στο σπίτι σου, γιατί να σε αναγκάσει να πας εκεί μόνο και μόνο γιατί έχεις περισσότερα μόρια από τους υπόλοιπους αναπληρωτές της ίδιας ειδικότητας που προσλήφθηκαν στο νομό σου;

Πείτε υποθετικά ότι προσλαμβάνεται κάποιος που διαμένει 1 ώρα από την πρωτεύουσα του νομού του (μεγάλος νομός), στην οποία υπάρχει πειραματικό σχολείο (μπορώ να σκεφτώ πολλά παραδείγματα και γνωρίζω πραγματικές περιπτώσεις που αυτό συμβαίνει). Γιατί να τον αναγκάσει να πάει εκεί κάνοντας 1 ώρα ταξίδι και να πάρει στο τέλος 1 ΜΣΔ; Και παράλληλα να αναγκάσει κάποιον που διαμένει εντός της πρωτεύουσας του νομού να τοποθετηθεί στο χωριό που βρίσκεται 1 ώρα μακριά; Μιλάμε για μια τεράστια στρέβλωση που είναι ικανή μέχρι και να αφήσει μικρά σχολεία ακάλυπτα (λόγω παραιτήσεων), προκειμένου να πάνε στα πειραματικά (υποτίθεται) οι πιο προσοντούχοι.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4025 στις: Ιούλιος 10, 2024, 09:36:45 μμ »
Μπορεί να υπάρχει κουτάκι να τσεκάρεις για τα πρότυπα, όπως για ΔΥΕΠ π.χ.

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4026 στις: Ιούλιος 10, 2024, 09:37:10 μμ »
θα σας πω κι εγω την αποψη μου για τα πειραματικα σχολεια. φετος ημουν σαν αναπληρωτρια σε πειραματικο γυμνασιο. χαλια! σε αναγκαζουν( αν εχεις ωρες να συμπληρωσεις στο προγραμμα σου) να κανεις ομιλους, δλδ μαθηματα μεχρι 3η 4 το μεσημερι. εμενα , ενω συμπληρωνα το ωραριο μου κ ειχα 8 ωρες, μου προσθεσαν ακομια μια εξτρα ωρα, για να συσκεπτομαστε οι των ξενων γλωσσων για μεθοδους που χρησιμοποιησαμε στα μαθημα, αν πετυχε , τι απετυχε κλπ.  σημειωστε οτι αυτην την ωρα ουτε την πληρωνομουν σαν υπερωρια, ουτε σαν εξτρα προϋπηρεσια. ηταν λεει , μεσα στους κανονισμους του σχολειου. γενικοτερα ειχες εναν ελεγχο για το μαθημα που εκανες. επρεπε να λογοδοτεις. και τελος , για 4 ωρες που ειχα, ημουν απο την πρωτη μεχρι την εβδομη ωρα, γιατι δεν εβγαινε αλλιως το προγραμμα τους, λογω των ομιλων. βαζαν τους μονιμους να ερχονται τελευταιες ωρες , γιατι ειχαν ομιλο ως τις 4, κι εμας τους αναπληρωτες δε μας υπολογιζαν με αποτελεσμα να εχω 4 ωρες  μαθημα με 3 ωρες κενο. αξιολογηση ευτυχως δεν ειχα, γιατι ημουν αναπληρωτρια. αλλα οι μονιμοι εχουν. και απο το συμβουλο τους και απο το διευθυντη του σχολειου. δεν ξαναπερναω ουτε απ'εξω!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2660
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4027 στις: Ιούλιος 10, 2024, 09:38:27 μμ »
Αν λοιπόν τρέχει το σύστημα πρώτα για τα πειραματικά και τα πρότυπα θα μπορούσαν να προσθέσουν ένα κουμπάκι στο οπσυδ να δηλώνει κάποιος την επιθυμία του να προσληφθεί εκεί ή όχι.
Με πρόλαβες fasvil!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2024, 09:40:57 μμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Mr daskalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4028 στις: Ιούλιος 10, 2024, 09:55:41 μμ »
Εν τω μεταξύ το νομοσχέδιο "σκούπα" περιέχει και άλλες εκπλήξεις. Εκτός από τη διάταξη για τη δυνατότητα τοποθέτησης νεοδιόριστων την πρώτη χρονιά στα πειραματικά (και μάλιστα συνεκτιμώντας ακαδημαϊκά κριτήρια) που ανέφερε η Travel Girl, υπάρχει και αντίστοιχη διάταξη για τους αναπληρωτές.

Διαβάζοντάς την εγώ καταλαβαίνω πως οι θέσεις των πειραματικών σχολείων δεν θα συμπεριλαμβάνονται μέσα στα κενά γενικής αγωγής (όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα), αλλά θα είναι ξεχωριστά κενά, η κάλυψη των οποίων θα προηγείται κατά το τρέξιμο του συστήματος (όπως π.χ. προηγούνται τα κενά γενικής σε σχέση με τα ΖΕΠ όταν τρέχουν ταυτόχρονα). Αυτό θα έχει ως συνέπεια αυτοί που είναι πιο ψηλά στον πίνακα να τοποθετούνται αναγκαστικά στα πειραματικά και οι πιο κάτω στα υπόλοιπα κενά γενικής.

Με λίγα λόγια αλίμονο σε αυτούς που είναι ψηλά στους πίνακες και στον νομό τους υπάρχει πειραματικό σχολείο. Έχουν βρεθεί εκεί χωρίς καν να το επιλέξουν, ακόμα και αν υπάρχουν δεκάδες κενά σε τυπικά σχολεία που είναι πιο κοντά στο σπίτι τους. Και όλα αυτά γιατί στα πειραματικά σχολεία (ειδικά στα δημοτικά) μάλλον δεν υπήρχε ενδιαφέρον για τοποθέτηση ούτε από τους μόνιμους, αλλά ούτε και από τους πρώτους σε σειρά αναπληρωτές (που θεωρητικά έχουν περισσότερα προσόντα αφού έχουν περισσότερα μόρια). Να δω τι άλλο θα σκεφτούν και τι έχουμε να δούμε στο "ανοιχτό σχολείο"...
Δεν μου το βγάζεις από το μυαλό ότι έχεις πολύ καλή πηγή πληροφόρησης. Από τους πολύ πάνω ορόφους.

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 640
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4029 στις: Ιούλιος 10, 2024, 10:12:44 μμ »
Μακάρι, αλλά δεν νομίζω να μπει κουμπάκι (όπως δεν υπάρχει κουμπάκι για τα ΖΕΠ). Εξάλλου το κίνητρο τους είναι ξεκάθαρα να αναγκάσουν τους πρώτους σε κατάταξη αναπληρωτές να προσληφθούν στα πειραματικά, λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος. Δεν θα πετύχουν τον σκοπό τους αν βάλουν το κουμπάκι γιατί δεν θα το επιλέγουν οι πιο ψηλά σε κατάταξη.

Ίσως αυτό να ξενίζει τους συναδέλφους της δευτεροβάθμιας, αλλά είναι αλήθεια πως τα περισσότερα πειραματικά δημοτικά στελεχώνονται με αναπληρωτές και μάλιστα μπορεί να χρειαστούν προσλήψεις σε αυτά ακόμα και στη β' και γ' φάση λόγω αδειών και παραιτήσεων αναπληρωτών. Αν μάλιστα προκύψει άδεια στη μέση της χρονιάς, υπάρχει ο κίνδυνος να μείνει εντελώς ακάλυπτη η θέση λόγω αδυναμίας εξεύρεσης αναπληρωτών ΠΕ70 (π.χ. σε νησιά).

@Mr daskalos δεν νομίζω πως χρειάζεται να έχει κάποιος άκρες στο υπουργείο για να πει τι καταλαβαίνει από ένα νόμο που τέθηκε σήμερα σε δημόσια διαβούλευση.

Αποσυνδεδεμένος Τα κουρέλια τραγουδάνε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4030 στις: Ιούλιος 10, 2024, 10:50:35 μμ »
Εν τω μεταξύ το νομοσχέδιο "σκούπα" περιέχει και άλλες εκπλήξεις. Εκτός από τη διάταξη για τη δυνατότητα τοποθέτησης νεοδιόριστων την πρώτη χρονιά στα πειραματικά (και μάλιστα συνεκτιμώντας ακαδημαϊκά κριτήρια) που ανέφερε η Travel Girl, υπάρχει και αντίστοιχη διάταξη για τους αναπληρωτές.

Διαβάζοντάς την εγώ καταλαβαίνω πως οι θέσεις των πειραματικών σχολείων δεν θα συμπεριλαμβάνονται μέσα στα κενά γενικής αγωγής (όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα), αλλά θα είναι ξεχωριστά κενά, η κάλυψη των οποίων θα προηγείται κατά το τρέξιμο του συστήματος (όπως π.χ. προηγούνται τα κενά γενικής σε σχέση με τα ΖΕΠ όταν τρέχουν ταυτόχρονα). Αυτό θα έχει ως συνέπεια αυτοί που είναι πιο ψηλά στον πίνακα να τοποθετούνται αναγκαστικά στα πειραματικά και οι πιο κάτω στα υπόλοιπα κενά γενικής.

Με λίγα λόγια αλίμονο σε αυτούς που είναι ψηλά στους πίνακες και στον νομό τους υπάρχει πειραματικό σχολείο. Έχουν βρεθεί εκεί χωρίς καν να το επιλέξουν, ακόμα και αν υπάρχουν δεκάδες κενά σε τυπικά σχολεία που είναι πιο κοντά στο σπίτι τους. Και όλα αυτά γιατί στα πειραματικά σχολεία (ειδικά στα δημοτικά) μάλλον δεν υπήρχε ενδιαφέρον για τοποθέτηση ούτε από τους μόνιμους, αλλά ούτε και από τους πρώτους σε σειρά αναπληρωτές (που θεωρητικά έχουν περισσότερα προσόντα αφού έχουν περισσότερα μόρια). Να δω τι άλλο θα σκεφτούν και τι έχουμε να δούμε στο "ανοιχτό σχολείο"...

Κάτι παρόμοιο ισχύει και στο ΕΕΠ/ΕΒΠ με την προτεραιότητα προγραμμάτων. Την είχα πατήσει μία χρονιά και ενώ ήμουν πρώτη στη ΔΔΕ μου, ήμουν 3μιση ώρες καθημερινά στους δρόμους (3 λεωφορεία άλλαζα για να πάω) και σε σχολεία κοντά στο σπίτι μου ήταν συνάδελφοι/ισσες και 1000 θέσεις πιο κάτω από εμένα. Η ΠΟΣΕΕΠΕΑ διαμαρτυρήθηκε, αλλά δεν έγινε τίποτα. 

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2024
« Απάντηση #4031 στις: Ιούλιος 10, 2024, 11:02:14 μμ »
Σε συνεχεια του παραπανω μηνυματος μου και προς ενημερωση σας, να προσθεσω συναδελφοι οτι στα πειραματικα σχολεια ολα ειναι επιμορφωτικα, ακομα και οι εκδρομες. δεν καθησαμε ποτε σε εκδρομη να πιουμε εναν καφε. ορθιοι, μαζι με τα παιδια, να μας επιμορφωνουν οι εκαστοτε αρμοδιοι/υπευθυνοι. επισης ειχαμε δρασεις και εκτος της πολης μας , με ωραριο που ξεφευγε του κανονικου
 τελος και σαββατοκυριακα οργανωναν διαφορα,  προεραιτικα μεν, αν ηθελες πηγαινες, αλλα απο ενα σημειο κ μετα, αν δεν πηγαινες, σε κοιτουσαν με μισο ματι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175564
  • Σύνολο θεμάτων: 19354
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.