*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτό Σύστημα Διορισμών  (Αναγνώστηκε 134450 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #686 στις: Ιούλιος 26, 2024, 10:40:49 πμ »
ΔΗΛΑΔΗ; ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ;

Πρώτα θα διοριστούν με βάση την "κτήση πτυχίου" και οι θέσεις που θα μείνουν θα δοθούν στην "προϋπηρεσία";

Ή θα πούμε: Φέτος διορίζονται όσοι έχουν χρόνο κτήσης πτυχίου π.χ. το 1985 και αυτοί που έχουν προϋπηρεσία ως αναπληρωτές και πτυχίο το 1985 θα προηγηθούν με βάση τους μήνες προϋπηρεσίας τους; Αν περισσέψουν θέσεις πάμε σε αυτούς που έχουν έτος κτήσης πτυχίου το 1986 και ... πάει λέγοντας;

Ή θα πούμε: Όσοι έχουν έστω και μία μέρα προϋπηρεσίας στη δημόσια εκπαίδευσης (δηλαδή πάνω από 100.000) θα μπουν σε έναν πίνακα διορισμών με βάση τον χρόνο κτήσης πτυχίου;

Δεν βγαίνει άκρη .... 

Νομίζω πως το "προσοντολόγιο" Γαβρόγλου δουλεύει μια χαρά τα τελευταία χρόνια! 120 μόρια κατ΄ ανώτατον τυπικά προσόντα και 120 μόρια κατ΄ανώτατον προϋπηρεσία.
Όλα αυτά που λες έχουν ακουστεί. "Τουλάχιστον η επετηρίδα ήταν αξιοκρατικό σύστημα. Ήξερες πότε θα διοριστείς"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:15:18 »

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #687 στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:13:55 πμ »
Όλα αυτά που λες έχουν ακουστεί. "Τουλάχιστον η επετηρίδα ήταν αξιοκρατικό σύστημα. Ήξερες πότε θα διοριστείς"

Να υποθέσω οτι η επιτηρίδα είναι εύκολα εφαρμόσιμη και δίκαιη σε μικρό πλήθος ειδικοτήτων?
Παράδειγμα στους Φιλολόγους με 37 χιλιάδες μπορεί να υπάρχουν και άτομα που δεν θα έρθει ποτέ η σειρά τους?

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #688 στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:19:07 πμ »
Να υποθέσω οτι η επιτηρίδα είναι εύκολα εφαρμόσιμη και δίκαιη σε μικρό πλήθος ειδικοτήτων?
Παράδειγμα στους Φιλολόγους με 37 χιλιάδες μπορεί να υπάρχουν και άτομα που δεν θα έρθει ποτέ η σειρά τους?
Σημασία δεν έχει αν θα έρθει ποτέ η σειρά τους. Σημασία έχει να έρθει η δικιά μας σειρά που έχουμε πτυχίο από το 1990. Όπως βλέπουμε από όλες τις συζητήσεις εδώ μέσα,  η δικαιοσύνη είναι μια εντελώς αφηρημένη έννοια που συνήθως καταλήγει να ορίζεται με βάση το τι με συμφέρει εμένα προσωπικά. Κι απλά μετά προσπαθώ να το επενδύσω με κάποιον μανδύα δικαιοσύνης. Το αποτέλεσμα είναι να τρέχουν να συνταχθούν μαζί μου όσοι είναι στην ίδια μοίρα (παλιό πτυχίο/ ηλικία στη συγκεκριμένη περίπτωση, ειδικότητα/ βαθμίδα στην περίπτωση του αριθμού διορισμών/προσλήψεων κλπ) και να τρέχουν να με καταδικάσουν όσοι είναι σε αντίθετη μοίρα (νέο πτυχίο/ηλικία, άλλη ειδικότητα/βαθμίδα). Σε αυτόν τον κόσμο ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος mathchristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #689 στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:26:06 πμ »
Σημασία δεν έχει αν θα έρθει ποτέ η σειρά τους. Σημασία έχει να έρθει η δικιά μας σειρά που έχουμε πτυχίο από το 1990. Όπως βλέπουμε από όλες τις συζητήσεις εδώ μέσα,  η δικαιοσύνη είναι μια εντελώς αφηρημένη έννοια που συνήθως καταλήγει να ορίζεται με βάση το τι με συμφέρει εμένα προσωπικά. Κι απλά μετά προσπαθώ να το επενδύσω με κάποιον μανδύα δικαιοσύνης. Το αποτέλεσμα είναι να τρέχουν να συνταχθούν μαζί μου όσοι είναι στην ίδια μοίρα (παλιό πτυχίο/ ηλικία στη συγκεκριμένη περίπτωση, ειδικότητα/ βαθμίδα στην περίπτωση του αριθμού διορισμών/προσλήψεων κλπ) και να τρέχουν να με καταδικάσουν όσοι είναι σε αντίθετη μοίρα (νέο πτυχίο/ηλικία, άλλη ειδικότητα/βαθμίδα). Σε αυτόν τον κόσμο ζούμε.

Έχω ελάχιστα χρόνια προυπηρεσίας όμως έχω καταλάβει μέσα από πολλές συζητήσεις αυτό ακριβώς που αναφέρετε εσείς. Προσωπικά νομίζω δεν υπάρχει δίκαιο σύστημα πρόσληψης και απλά προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε τους περισσότερους. Ο λόγος που καταργήθηκε η επιτηρίδα ποιος ήταν? Μπούκωσαν κάποιες ειδικότητες και δεν τσουλούσε το συγκεκριμένο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:15:18 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #690 στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:42:28 πμ »
Έχω ελάχιστα χρόνια προυπηρεσίας όμως έχω καταλάβει μέσα από πολλές συζητήσεις αυτό ακριβώς που αναφέρετε εσείς. Προσωπικά νομίζω δεν υπάρχει δίκαιο σύστημα πρόσληψης και απλά προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε τους περισσότερους. Ο λόγος που καταργήθηκε η επιτηρίδα ποιος ήταν? Μπούκωσαν κάποιες ειδικότητες και δεν τσουλούσε το συγκεκριμένο?
Η επετηρίδα καταρχάς επέτρεπε στον οποιονδήποτε δεν είχε βρει άλλη δουλειά, να μπει στην εκπαίδευση. Όλοι οι απόφοιτοι των καθηγητικών σχολών, με το που έπαιρναν πτυχίο, γράφονταν στην επετηρίδα, γιατί "τσάμπα είναι". Και πιθανώς μετά δεν είχαν καμία σχέση με την εκπαίδευση. Όταν κάποια στιγμή έρχονταν η σειρά τους, αν είχαν άλλη δουλειά, το αγνοούσαν. Αν δεν είχαν, αποδέχονταν τον διορισμό.

Κατ'εμέ (δεν είμαι σίγουρος αν υπήρξε και νομικό αποτέλεσμα), η επετηρίδα είναι κατάλυση της συνταγματικά κατοχυρωμένης ισότητας. Πτυχίο έχω εγώ, πτυχίο έχεις κι εσύ. Εσύ απλά "έτυχε" να γεννηθείς 10 χρόνια πριν από μένα, οπότε λογικό είναι να πήρες και πτυχίο πριν από μένα. Εγώ πώς ακριβώς να το ανταγωνιστώ αυτό;

Φυσικά κάτι τέτοιο μπορεί να λεχθεί και για τα προσόντα (από οικονομικής πλευράς).  Ωστόσο θεωρητικά, μπορεί να τα αποκτήσει ο καθένας. Να γεννηθείς νωρίτερα δε μπορείς.

Γι'αυτό το λόγο εγώ είμαι υπέρ του γραπτού. Φυσικά υπάρχουν πολλοί που λένε ότι έτσι θα πλουτίσουν τα φροντιστήρια. Τι να σου πω. Εγώ φροντιστήριο δεν έκανα και τώρα είμαι διορισμένος, ενώ συμφοιτητές μου που έκαναν, απέτυχαν.

Ζούμε στην εποχή που κόσμος πάει σε φροντιστήρια για να του κάνουν τις εργασίες, την πτυχιακή, την αίτηση στον ΑΣΕΠ. Δε νομίζω για αυτά να φταίνε οι εργασίες, η πτυχιακή ή η αίτηση, γιατί υπάρχουν πολλοί που τα κάνουν μόνοι τους.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #691 στις: Ιούλιος 26, 2024, 11:54:57 πμ »
Θα συμφωνήσω μαζί σου trust no one. Ούτε εγώ έκανα φροντιστήριο για να προετοιμαστώ για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Πήγα, έγραψα και διορίστηκα!

Αποσυνδεδεμένος barbarosa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Strč prst skrz krk
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #692 στις: Ιούλιος 26, 2024, 12:32:10 μμ »
Το άδικο ξεκινά από την πρόσβαση στο πανεπιστήμιο και τοις διατιθέμενες θέσεις για εισακτέους κάθε χρόνο. Τμήματα που βγάζουν πιο πολλούς απόφοιτους από τις ανάγκες τις αγοράς θα έπρεπε να είχαν αδρανοποιηθεί μέχρι να αφομοιωθούν ή (επειδή δεν μπορεις να επιβάλεις σε κάποιον τι να σπουδάσει) να μη δίνονται εργασιακά δικαιώματα στον κλάδο να τα ασκήσει (αλλά να επιτρέπεται οπουδήποτε αλλού ή και εκτός Ελλάδος).
Επειδή έχει δημιουργηθεί αυτό το αλαλούμ, τώρα κυνηγάμε όλοι τα προσόντα. Που και αυτά είναι θέμα τσέπης (αν και υπάρχουν μεταπτυχιακά δωρεάν, αλλά είναι με κατατακτήριες, δια ζώσης και περιορίζουν αυτόν που θέλει να βγάλει ένα φράγκο παραπάνω, να πηγαίνει και να γυρίζει αν είναι μακριά από την περιοχή του να δεσμεύει έτσι το χρόνο του και πληρώνει αυτό το τίμημα).
Μακάρι να υπήρχε σοβαρή επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα να μας έδινε ευκαιρίες να απορροφηθούμε και αλλού. Αλλά εφόσον υπάρχει η λογική του «βολεύω ημέτερους ανεξαρτήτως κατάρτισης χωρίς φιλοδοξίες, μόνο να βγαίνει το μεροκάματο» τα πράγματα θα συνεχίζουν να πορεύονται έτσι με τόσους εκπαιδευτικούς να βράζουν στο ζουμί τους.
- Θεέ μου, βόηθηξέ μου…😇
- Μα σείε κι εσύ τσι πόδες σου!🤨

Αποσυνδεδεμένος barbarosa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Strč prst skrz krk
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #693 στις: Ιούλιος 26, 2024, 12:38:47 μμ »
Εσείς όμως τελικά τι θέτε;
Καθαρό γραπτό ΑΣΕΠ με προσαυξήσεις πχ προϋπηρεσίας ως αναπληρωτές  όπως ίσχυε μέχρι πριν από καμιά  εικοσαριά χρόνια, ας πούμε;
Overqualified κυριολεκτικά εκπαιδευτικούς;(προσοντολόγιο γαρ)
Συνδυασμό αυτών των δύο και παράλληλα  'ξεμπούκωμα" των πινάκων αναπληρωτών σε κάποιες ειδικότητες;
Τι τελικά θέτε;
Δυστυχώς ή ευτυχώς το προσοντολόγιο Γαβρόγλου είναι αυτή τη στιγμή το λιγότερο άδικο σύστημα. Να παραμείνει ως έχει μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο.
- Θεέ μου, βόηθηξέ μου…😇
- Μα σείε κι εσύ τσι πόδες σου!🤨

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΗΝΑ07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #694 στις: Ιούλιος 26, 2024, 01:11:42 μμ »
Η επετηρίδα καταρχάς επέτρεπε στον οποιονδήποτε δεν είχε βρει άλλη δουλειά, να μπει στην εκπαίδευση. Όλοι οι απόφοιτοι των καθηγητικών σχολών, με το που έπαιρναν πτυχίο, γράφονταν στην επετηρίδα, γιατί "τσάμπα είναι". Και πιθανώς μετά δεν είχαν καμία σχέση με την εκπαίδευση. Όταν κάποια στιγμή έρχονταν η σειρά τους, αν είχαν άλλη δουλειά, το αγνοούσαν. Αν δεν είχαν, αποδέχονταν τον διορισμό.

Κατ'εμέ (δεν είμαι σίγουρος αν υπήρξε και νομικό αποτέλεσμα), η επετηρίδα είναι κατάλυση της συνταγματικά κατοχυρωμένης ισότητας. Πτυχίο έχω εγώ, πτυχίο έχεις κι εσύ. Εσύ απλά "έτυχε" να γεννηθείς 10 χρόνια πριν από μένα, οπότε λογικό είναι να πήρες και πτυχίο πριν από μένα. Εγώ πώς ακριβώς να το ανταγωνιστώ αυτό;

Φυσικά κάτι τέτοιο μπορεί να λεχθεί και για τα προσόντα (από οικονομικής πλευράς).  Ωστόσο θεωρητικά, μπορεί να τα αποκτήσει ο καθένας. Να γεννηθείς νωρίτερα δε μπορείς.

Γι'αυτό το λόγο εγώ είμαι υπέρ του γραπτού. Φυσικά υπάρχουν πολλοί που λένε ότι έτσι θα πλουτίσουν τα φροντιστήρια. Τι να σου πω. Εγώ φροντιστήριο δεν έκανα και τώρα είμαι διορισμένος, ενώ συμφοιτητές μου που έκαναν, απέτυχαν.

Ζούμε στην εποχή που κόσμος πάει σε φροντιστήρια για να του κάνουν τις εργασίες, την πτυχιακή, την αίτηση στον ΑΣΕΠ. Δε νομίζω για αυτά να φταίνε οι εργασίες, η πτυχιακή ή η αίτηση, γιατί υπάρχουν πολλοί που τα κάνουν μόνοι τους.


Εδώ αγαπητε μου τραστ διαφωνω καθετα μαζι σου
για πολλους λογους που αν τους αναπτυξω θα υπαρχει συνεχεια και συνέχεια που είναι ππλυ κουραστικό
Θα σου πω μονο οτι το βλεπεις μονοπλευρα κ υποθετω δεν είσαι στην ειδική αγωγη.

Αποσυνδεδεμένος Dimi94

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #695 στις: Ιούλιος 26, 2024, 01:13:25 μμ »
Η επετηρίδα καταρχάς επέτρεπε στον οποιονδήποτε δεν είχε βρει άλλη δουλειά, να μπει στην εκπαίδευση. Όλοι οι απόφοιτοι των καθηγητικών σχολών, με το που έπαιρναν πτυχίο, γράφονταν στην επετηρίδα, γιατί "τσάμπα είναι". Και πιθανώς μετά δεν είχαν καμία σχέση με την εκπαίδευση. Όταν κάποια στιγμή έρχονταν η σειρά τους, αν είχαν άλλη δουλειά, το αγνοούσαν. Αν δεν είχαν, αποδέχονταν τον διορισμό.

Κατ'εμέ (δεν είμαι σίγουρος αν υπήρξε και νομικό αποτέλεσμα), η επετηρίδα είναι κατάλυση της συνταγματικά κατοχυρωμένης ισότητας. Πτυχίο έχω εγώ, πτυχίο έχεις κι εσύ. Εσύ απλά "έτυχε" να γεννηθείς 10 χρόνια πριν από μένα, οπότε λογικό είναι να πήρες και πτυχίο πριν από μένα. Εγώ πώς ακριβώς να το ανταγωνιστώ αυτό;

Φυσικά κάτι τέτοιο μπορεί να λεχθεί και για τα προσόντα (από οικονομικής πλευράς).  Ωστόσο θεωρητικά, μπορεί να τα αποκτήσει ο καθένας. Να γεννηθείς νωρίτερα δε μπορείς.

Γι'αυτό το λόγο εγώ είμαι υπέρ του γραπτού. Φυσικά υπάρχουν πολλοί που λένε ότι έτσι θα πλουτίσουν τα φροντιστήρια. Τι να σου πω. Εγώ φροντιστήριο δεν έκανα και τώρα είμαι διορισμένος, ενώ συμφοιτητές μου που έκαναν, απέτυχαν.

Ζούμε στην εποχή που κόσμος πάει σε φροντιστήρια για να του κάνουν τις εργασίες, την πτυχιακή, την αίτηση στον ΑΣΕΠ. Δε νομίζω για αυτά να φταίνε οι εργασίες, η πτυχιακή ή η αίτηση, γιατί υπάρχουν πολλοί που τα κάνουν μόνοι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2024, 01:34:35 μμ από Dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #696 στις: Ιούλιος 26, 2024, 01:39:23 μμ »

Εδώ αγαπητε μου τραστ διαφωνω καθετα μαζι σου
για πολλους λογους που αν τους αναπτυξω θα υπαρχει συνεχεια και συνέχεια που είναι ππλυ κουραστικό
Θα σου πω μονο οτι το βλεπεις μονοπλευρα κ υποθετω δεν είσαι στην ειδική αγωγη.

Δεν είμαι στην ειδική αγωγή, όχι. Αν η ειδική αγωγή είναι ξεχωριστή περίπτωση, ας προσαρμοστεί το σύστημα διορισμών για την ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Elstam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #697 στις: Ιούλιος 26, 2024, 02:11:19 μμ »
Πρωινό ωράριο η ενισχυτική; Και παίζει ρόλο και η περιοχή, όπως και τι έτυχε να δηλώσουν οι άλλοι από πάνω της.
Πάντως σε μπουκωμένες ειδικότητες όπως η ΠΕ02 δεν είναι δεδομένο πως επειδή δούλεψε τη μία χρονιά πως θα δουλέψει και την άλλη, ακόμη κι αν βάζει όλη την Ελλάδα στη δήλωση περιοχών.


Ενισχυτική αλλά σε περιοχή που γενικά δεν παίρνει κόσμο. Αν δεν έκλεινε τη δήλωση θα την είχαν πάρει στην αμέσως επόμενη φάση με πλήρες ωράριο (βέβαια σε περιοχή μακριά από τον τόπο διαμονής της).

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος barbarosa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Strč prst skrz krk
    • Προφίλ
Απ: Γραπτό Σύστημα Διορισμών
« Απάντηση #699 στις: Αύγουστος 22, 2024, 10:31:07 μμ »
http://www.nsmavrogiannis.gr/readings/asep/yperasep.htm?fbclid=IwY2xjawE0ZPJleHRuA2FlbQIxMQABHXoylfZ__dtYpyRe1rl4RsURa-y_yzCSZ6AxcYLQ29i5JOnrjMG3NzKxvg_aem_SGWAf8C7-47IF-F3eH3K8g

Στέκομαι στο θέμα της βαθμολόγησης του βασικού τίτλου σπουδών γιατί από κει ξεκινά το κακό με το προσοντολόγιο. Πολλές φορές ακόμη και ομόλογα τμήματα δεν έχουν ισοδύναμες σπουδές - κάποιος μπορεί να βαθμολογηθεί σε ένα ομόλογο μάθημα που όμως είναι δυσκολίας 10 με 8 και κάποιο άλλο που είναι δυσκολίας 6 με 9. Όμως από αυτά προκύπτει ο μέσος όρος και δίνονται τα ×2,5 ως μόρια του βασικού προσόντος πρόσληψης.
Το βασικό πρόβλημα είναι το αυτοδιοίκητο των πανεπιστημίων γιατί μέσα σε αυτό οι καθηγητές και οι γραμματείς γίνονται κράτος εν κράτει με τους πρώτους να έχουν χάσει επαφή με το περιβάλλον εξαιτίας της ακαδημαϊκής μακαριότητας στην οποία έχουν υποπέσει. Αν υπήρχαν σαφή κριτήρια για την απόδοση ενός βαθμού, μια σπέκουλα, από την οποία θα ήταν ποινικά κολάσιμο το να αποκλίνει κανείς, δε θα υπήρχαν ακραίες αποκλίσεις. Σε λιγότερο επιστημονικές επιστήμες όπως η φιλολογία και η λογοτεχνία θα έπρεπε να βαθμολογούνται μόνο μετρήσιμα πράγματα κατά τη δομιστική πλευρά της γλώσσας και δευτερευόντως την επικοινωνιακή. Είναι άδικο εξ αρχής που ομόλογα τμήματα διενεργούν τελείως διαφορετικά προγράμματα σπουδών και μετά όλα αυτά ομογενοποιούνται στον ίδιο κωδικό.
Η σχολή και το έτος αποφοίτησης καθώς και το κάθε μάθημα θα έπρεπε να δίνει ξεχωριστά μόρια για να επανορθώνεται η κατάσταση - κάτι που απαιτεί έναν σύνθετο αλγόριθμο.
- Θεέ μου, βόηθηξέ μου…😇
- Μα σείε κι εσύ τσι πόδες σου!🤨

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32662
  • Τελευταία: gk64
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175167
  • Σύνολο θεμάτων: 19345
  • Σε σύνδεση σήμερα: 277
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 247

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.