*

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)  (Αναγνώστηκε 71103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lyxnari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 06:20:08 μμ »
Καλησπέρα ! Οι νέο διοριζόμενοι χωρίς προϋπηρεσία πριν το 2011 ασφαλιζόμαστε υποχρεωτικά στο Δημόσιο και όχι στον ΕΦΚΑ; Ευχαριστώ!
Υποχρεωτικά ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2024, 06:25:48 μμ από lyxnari »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 12, 2024, 01:42:52 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι.
Εργαζόμουν χωρίς σύμβαση ως ωρομίσθια μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο σπουδαστήριο της σχολής μου πριν από το 2011. Έστειλα την βεβαίωση στην δδε και μου είπαν ότι θεωρείται προϋπηρεσία στο δημόσιο. Ένας δικός μου άνθρωπος που δουλεύει στο υπουργείο οικονομικών και ασχολείται με τις συντάξεις μου είπε ότι έπρεπε να ήμουν μόνιμη στο δημόσιο σε κάποιον φορέα πριν από το 2011 για να μπορώ να επιλέξω... Επίσης, μου είπε ότι συμφέρει καλύτερα πρώην ΙΚΑ. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1894
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 12, 2024, 02:06:51 μμ »
Το "εργαζόμουν χωρίς σύμβαση" τι σημαίνει;
Για το άλλο που σου είπε ότι έπρεπε να είσαι μόνιμη πριν το 2011 κάνει λάθος. Όσοι την 1/1/2011 ήταν μόνιμοι πράγματι μπορούσαν να επιλέξουν. Η επιλογή όμως δόθηκε και για όσους διορίστηκαν μετά την 1/1/2011, με οποιαδήποτε σχέση με το δημόσιο πριν το 2011. Υπάρχει σχετική εγκύκλιος που εξηγεί ποιες σχέσεις εργασίας θεωρείται ότι εμπίπτουν. Τότε πιθανώς για κάποιους να ήταν ευνοϊκότερη η επιλογή για το πρώην ΙΚΑ.
Σήμερα είναι σχεδόν απίθανο να συμφέρει το ΙΚΑ. Αν τον εμπιστεύεσαι και σου εξηγήσει αναλυτικά τότε τι να πούμε εμείς; Αν σε πείσει, κάντο.
Αν βρω τη σχετική εγκύκλιο θα την παραθέσω εδώ

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 12, 2024, 02:52:17 μμ »
Το "εργαζόμουν χωρίς σύμβαση" τι σημαίνει;
Για το άλλο που σου είπε ότι έπρεπε να είσαι μόνιμη πριν το 2011 κάνει λάθος. Όσοι την 1/1/2011 ήταν μόνιμοι πράγματι μπορούσαν να επιλέξουν. Η επιλογή όμως δόθηκε και για όσους διορίστηκαν μετά την 1/1/2011, με οποιαδήποτε σχέση με το δημόσιο πριν το 2011. Υπάρχει σχετική εγκύκλιος που εξηγεί ποιες σχέσεις εργασίας θεωρείται ότι εμπίπτουν. Τότε πιθανώς για κάποιους να ήταν ευνοϊκότερη η επιλογή για το πρώην ΙΚΑ.
Σήμερα είναι σχεδόν απίθανο να συμφέρει το ΙΚΑ. Αν τον εμπιστεύεσαι και σου εξηγήσει αναλυτικά τότε τι να πούμε εμείς; Αν σε πείσει, κάντο.
Αν βρω τη σχετική εγκύκλιο θα την παραθέσω εδώ

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Γενικά, εδώ αυτό που διαβάζω είναι πως είναι προτιμότερο να επιλέξει κανείς το Δημόσιο, σωστά; Επίσης, μήπως παίζει κάποιον ρόλο το διάστημα που δούλεψε κάποιος στο Δημόσιο πριν από το 2011;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2024, 02:59:32 μμ από moagniko »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 12, 2024, 03:20:23 μμ »
Ζήτησα από το Πανεπιστήμιο να μου στείλουν και αντίγραφο της σύμβασης και μου είπαν ότι δεν υπάρχει σύμβαση, γι' αυτό έγραψα ότι εργαζόμουν χωρίς κάποια σύμβαση. Δεν ξέρω...
Επίσης, τα ένσημά μου για την εργασία μου στο Σπουδαστήριο του Πανεπιστημίου ήταν ΙΚΑ. Θεωρείται προϋπηρεσία στο Δημόσιο; Στην ΔΔΕ μου είπαν ναι...

Αποσυνδεδεμένος gemi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Μάθε παιδί μου γράμματα....
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 14, 2024, 12:06:51 μμ »
Η ημερομηνία είναι η 1/01/2011 και δεν υπάρχει όριο ενσήμων.

Η αλήθεια είναι ότι πλέον όλους τους εντάσσουν στο Δημόσιο. Όσοι θέλουν να παραμείνουν στο ΙΚΑ κάνουν αίτηση για αυτό.
Αν διαβάσετε τα προηγούμενα μηνύματα θα δείτε λεπτομέρειες...

Δυστυχώς η δυνατότητα αλλαγής κλάδου σύνταξης από ΙΚΑ σε Δημόσιο δεν ισχύει για όσους είναι Γιατροί-Μηχανικοί-Δικηγόροι, εκτός και αν έχουν κάνει διαγραφή από τα μητρώα του Ιατρικού / Δικηγορικού Συλλόγου ή του ΤΕΕ (για τους Μηχανικούς). Δηλαδή, όσοι ήταν στο πρώην ΕΤΑΑ, έστω και αν έχουν ένσημα στο Δημόσιο πριν το 2011, δεν έχουν τη δυνατότητα επιλογής αλλαγής κλάδου σύνταξης (παραμένουν στον ΕΦΚΑ).

Αυτή την ενημέρωση είχα, τόσο από την Διεύθυνση Εκπαίδευσης, τόσο και από τον ΕΦΚΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2024, 12:10:19 μμ από gemi »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3487
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και επιλογή Συνταξιοδοτικού Καθεστώτος (Δημοσίου-ΙΚΑ)
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 14, 2024, 12:16:14 μμ »
Ζήτησα από το Πανεπιστήμιο να μου στείλουν και αντίγραφο της σύμβασης και μου είπαν ότι δεν υπάρχει σύμβαση, γι' αυτό έγραψα ότι εργαζόμουν χωρίς κάποια σύμβαση. Δεν ξέρω...
Επίσης, τα ένσημά μου για την εργασία μου στο Σπουδαστήριο του Πανεπιστημίου ήταν ΙΚΑ. Θεωρείται προϋπηρεσία στο Δημόσιο; Στην ΔΔΕ μου είπαν ναι...

Σωστα σου απαντησαν θεωρειται δημοσιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.