*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 216106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ξυπνοπούλι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #966 στις: Σεπτέμβριος 01, 2024, 12:01:44 πμ »
Γνώμες για πειραματικά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #967 στις: Σεπτέμβριος 02, 2024, 11:41:32 πμ »
Aναμεσα σε νεοδιοριζομενους και αποσπασμενους ποιος προηγειται;;;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2578
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #968 στις: Σεπτέμβριος 02, 2024, 12:38:52 μμ »
Aναμεσα σε νεοδιοριζομενους και αποσπασμενους ποιος προηγειται;;;

Έχει γίνει εκτενής συζήτηση μερικές σελίδες πίσω. Εν συντομία, αν η τοποθέτηση γίνει μαζί (απο το ίδιο συμβούλιο) προηγούνται οι νεοδιόριστοι. Για αυτό οι περισσότερες ΔΔΕ τοποθετούν τους αποσπασμένους πριν έρθουν οι νεοδιόριστοι.

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #969 στις: Σεπτέμβριος 02, 2024, 01:27:12 μμ »
Eυχαριστω πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος Noctiluca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #970 στις: Σεπτέμβριος 02, 2024, 03:11:52 μμ »
Α) Ως νεοδιόριστος, μου ζητάνε να τους στείλω Υπεύθυνη δήλωση επιλογής ασφαλιστικού φορέα για κυρία σύνταξη, α) ΕΦΚΑ πρώην Δημόσιο ή β) ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ. 
Ποια η διαφορά τους, τι να επιλέξουμε?

Από ότι κατάλαβα η επιλογή αφορά κυρίως αυτούς που έχουν προυπηρεσία προ 2010 και έχει κάποιες διαφορές σε εισφορές και εφάπαξ. δεν ξέρω παραπάνω.

Β) Συμμετείχα στην ορκωμοσία.  Με θρησκευτικό όρκο.  Δεν μου έδωσαν κάποια βεβαίωση συμμετοχής στην ορκωμοσία. Θα έπρεπε? Πρέπει να ζητήσω? (Ρωτάω, γιατί μας ζητάνε τη Δευτέρα 2/9 να παρουσιαστούμε για ανάληψη υπηρεσίας έχοντας μαζί και τη βεβαίωση ορκωμοσίας.)


Εμείς πήραμε πρακτικό ορκομωσίας υπογεγραμμένο και με σφραγίδα, σε τρία αντίγραφα, ένα το κράτησαν επιτόπου, ένα το δώσαμε στη μισθοδοσία και ένα το πήραμε μαζί μας. Νομίζω θα πρέπει να ζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος erd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #971 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 09:51:57 πμ »
Στη δδε που πήγα σήμερα να δώσω τα δικαιολογητικά μου και να ορκιστώ μου είπαν οτι οι ορκωμοσίες διαρκούν ως γνωστό μεχρι και τη Δευτέρα. Τη Τρίτη θα ανακοινώσουν τα κενά για να τα δηλώσουμε με σειρά προτίμησης. Θα χρειαστούν 2 μέρες για να βγάλουν τα μόρια του κάθε ένα ώστε να μας τοποθετήσουν σύμφωνα με αυτά ,οπότε ανακοίνωση με το που τοποθετούμαστε θα περιμένουμε από Πέμτη  και στα σχολεία μάλλον Παρασκευή   6/9 ή πιο πιθανό Δευτέρα 9/9

Είναι φυσιολογικό να μην έχουν βγάλει ακόμα (Τετάρτη 4/9) τα κενά? οι ορκωμοσίες ολοκληρώθηκαν Δευτέρα 2/9.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1746
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #972 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 11:08:24 πμ »
Έχει γίνει εκτενής συζήτηση μερικές σελίδες πίσω. Εν συντομία, αν η τοποθέτηση γίνει μαζί (απο το ίδιο συμβούλιο) προηγούνται οι νεοδιόριστοι. Για αυτό οι περισσότερες ΔΔΕ τοποθετούν τους αποσπασμένους πριν έρθουν οι νεοδιόριστοι.
Victor123... έτσι ακριβώς είναι η κατάσταση, για ορισμένες διευθύνσεις όχι μόνο οι αποσπασμενοι προηγούνται των νεοδιοριστων αλλά  και η μη ανακοίνωση όλων των λειτουργικών κενών στη πράξη και οι αναπληρωτές προηγούνται των νεοδιοριστων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2024, 11:20:14 πμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1746
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #973 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 01:52:05 μμ »
Ένα μεγάλο μπράβο στην ΠΕ α αθηνας που σε χρόνο μηδέν εκτός από τις δεκάδες τοποθετήσεις νεοδιοριστων... έβγαλε και τις τοποθετήσεις 2000 αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος ΗΙΕΡΟΜΝΕΜΟΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιμὴν πέφυκε πᾶσι παιδεία βροτοῖς
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #974 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 02:23:22 μμ »
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μάς πει εάν τελικά σύμφωνα με το νόμο προηγούνται οι νεοδιόριστοι ή οι αποσπασμένοι; Εκτός και εάν κάθε ΠΥΣΔΕ εφαρμόζει το νόμο αλά κάρτ...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1894
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #975 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 02:52:24 μμ »
Δεν υπάρχει "νόμος" γι' αυτό. Οι αποσπάσεις σε άλλη περιοχή γίνονται κυρίως "για σοβαρούς λόγους υγείας και για οικογενειακούς λόγους" (Ν.1566/85), οπότε τα συμβούλια πρέπει να σεβαστούν τον λόγο απόσπασης. Στην πράξη βέβαια ικανοποιείται το 90% των αιτήσεων απόσπασης, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει σοβαρός λόγος σε κάποιους να δοθεί απόσπαση (υγεία, οικογένεια).
Υπάρχει μια εγκύκλιος του 2015 που λέει ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι.
Υπάρχει άλλη εγκύκλιος του 2021 που λέει ναι προηγούνται αλλά αν έχετε κάνει ήδη τοποθετήσεις αποσπασμένων πριν τους διορισμούς, δεν πειράζει, καλά κάνατε.

Προεδρικό διάταγμα ή νόμος δεν υπάρχει. Ούτε υπουργική απόφαση.

Όποιος έχει κάτι συγκεκριμένο από τα 3 παραπάνω ας το παραθέσει.

Η πλάκα είναι ότι οι φετινοί νεοδιόριστοι που διαμαρτύρονται γιατί προηγούνται σε κάποιες περιοχές οι αποσπασμένοι, την επόμενη χρονιά θα διαμαρτύρονται για το αντίστροφο γιατί θα ζητούν οι ίδιοι απόσπαση.



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2024, 02:55:40 μμ από mmmm »

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #976 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 09:00:53 μμ »
Δεν υπάρχει "νόμος" γι' αυτό. Οι αποσπάσεις σε άλλη περιοχή γίνονται κυρίως "για σοβαρούς λόγους υγείας και για οικογενειακούς λόγους" (Ν.1566/85), οπότε τα συμβούλια πρέπει να σεβαστούν τον λόγο απόσπασης. Στην πράξη βέβαια ικανοποιείται το 90% των αιτήσεων απόσπασης, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει σοβαρός λόγος σε κάποιους να δοθεί απόσπαση (υγεία, οικογένεια).
Υπάρχει μια εγκύκλιος του 2015 που λέει ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι.
Υπάρχει άλλη εγκύκλιος του 2021 που λέει ναι προηγούνται αλλά αν έχετε κάνει ήδη τοποθετήσεις αποσπασμένων πριν τους διορισμούς, δεν πειράζει, καλά κάνατε.

Προεδρικό διάταγμα ή νόμος δεν υπάρχει. Ούτε υπουργική απόφαση.

Όποιος έχει κάτι συγκεκριμένο από τα 3 παραπάνω ας το παραθέσει.

Η πλάκα είναι ότι οι φετινοί νεοδιόριστοι που διαμαρτύρονται γιατί προηγούνται σε κάποιες περιοχές οι αποσπασμένοι, την επόμενη χρονιά θα διαμαρτύρονται για το αντίστροφο γιατί θα ζητούν οι ίδιοι απόσπαση.
Μας έχω και καλύτερο σενάριο: Ορκίζω νεοδιόριστους (επειδή με άναγκασε το υπουργείο και πως να τους διώξω; προσπαθώ αλλά αυτοί θέλουν να ορκιστούν...) στις 27 και κάνω πυσδε αποσπάσεων στις 28. Δε δίνω ποτέ τα κενά στους νεοδιόριστους.
α. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους που παραπέμπετε εγώ καταλαβαίνω πως ο νεοδιόριστος μπορεί να κάνει ένσταση, γιατί το Πυσδε είχε νέους διαθεσίτες (νεοδιόριστοι) στις 27 που τους αγνόησε στο πυσδε στις 28 του μηνός. Σωστά;
β. Τι κάνει ο νεοδιορισθείς; Τα σχολεία που θέλει δόθηκαν στις άνωθεν αποσπάσεις και του δίνουν άλλα. Δηλώνει αναγκαστικά κάποια από αυτά που του δίνουν και μετά ενίσταται ή δε δηλώνει καθόλου και ενίσταται εξ αρχής;
γ. Την εγκύκλιο μεταθέσεων την περσινή γιατί τη στέλνει η διδε μαζί με την αίτηση τοποθέτησης; Για να δούμε τις ειδικές διατάξεις για το ποιος προηγείται;
δ. Ας υποθέσουμε πως δε δηλώνω όλα τα διαθέσιμα σχολεία, μετά τι γίνεται;
ε. Επιθυμώ π.χ. να πάω σε 2 σχολεία. Το 1 σχολείο δίνει 16 ώρες, το άλλο 68. Τα δηλώνω 1 & 2. Άπαξ και είναι ελεύθερο το 1 πάω και παίρνω και κάποιες ώρες από το 2ο ή αναγκαστικά με τραβάει το 2ο με τις πολλές;
Παιδιά, αν δεν περιγράφω κάτι καλά είναι λόγω άγνοιας της συνθήκης. Προσωπικά δεν επιθυμώ να αδικηθεί κανείς. Να μάθω προσπαθώ τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Amaliam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #977 στις: Σεπτέμβριος 04, 2024, 10:03:16 μμ »
Μας έχω και καλύτερο σενάριο: Ορκίζω νεοδιόριστους (επειδή με άναγκασε το υπουργείο και πως να τους διώξω; προσπαθώ αλλά αυτοί θέλουν να ορκιστούν...) στις 27 και κάνω πυσδε αποσπάσεων στις 28. Δε δίνω ποτέ τα κενά στους νεοδιόριστους.
α. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους που παραπέμπετε εγώ καταλαβαίνω πως ο νεοδιόριστος μπορεί να κάνει ένσταση, γιατί το Πυσδε είχε νέους διαθεσίτες (νεοδιόριστοι) στις 27 που τους αγνόησε στο πυσδε στις 28 του μηνός. Σωστά;
β. Τι κάνει ο νεοδιορισθείς; Τα σχολεία που θέλει δόθηκαν στις άνωθεν αποσπάσεις και του δίνουν άλλα. Δηλώνει αναγκαστικά κάποια από αυτά που του δίνουν και μετά ενίσταται ή δε δηλώνει καθόλου και ενίσταται εξ αρχής;
γ. Την εγκύκλιο μεταθέσεων την περσινή γιατί τη στέλνει η διδε μαζί με την αίτηση τοποθέτησης; Για να δούμε τις ειδικές διατάξεις για το ποιος προηγείται;
δ. Ας υποθέσουμε πως δε δηλώνω όλα τα διαθέσιμα σχολεία, μετά τι γίνεται;
ε. Επιθυμώ π.χ. να πάω σε 2 σχολεία. Το 1 σχολείο δίνει 16 ώρες, το άλλο 68. Τα δηλώνω 1 & 2. Άπαξ και είναι ελεύθερο το 1 πάω και παίρνω και κάποιες ώρες από το 2ο ή αναγκαστικά με τραβάει το 2ο με τις πολλές;
Παιδιά, αν δεν περιγράφω κάτι καλά είναι λόγω άγνοιας της συνθήκης. Προσωπικά δεν επιθυμώ να αδικηθεί κανείς. Να μάθω προσπαθώ τη διαδικασία.
στη δυτική Αττική τοποθετηθήκαμε με εντολή προσωρινή προϊστάμενου ,δεν έχουν δοθεί τα κενά όπως πχ στην Κορινθία για να διαλέξουμε κ σήμερα δήλωναν κ οι αναπληρωτές!!!!

Αποσυνδεδεμένος lyxnari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #978 στις: Σεπτέμβριος 05, 2024, 01:04:47 πμ »
Για όποια/όποιον γνωρίζει....

Από το πακετάκι με τα 5 σχολεία που μου δώσανε δεν μου έδωσαν τοποθέτηση στο σχολείο που λογικά θα πάρω οργανική του χρόνου και στο οποίο  θα έχω και τις περισσότερες ώρες φέτος , αλλά σε ένα άλλο με λιγότερες ώρες. Δεν έχω δυσαρεστηθεί με το σχολείο προσωρινής τοποθέτησης είναι μια χαρά και θα είμαι στην τελική και στο άλλο, απλά απόρησα με αυτήν την επιλογή. Στην τύχη επιλέγεται το σχολείο προσωρινής τοποθέτησης;Είχα την εντύπωση ότι η τοποθέτηση γίνεται σε αυτό με τις περισσότερες ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2024, 01:07:26 πμ από lyxnari »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 11489
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #979 στις: Σεπτέμβριος 05, 2024, 11:38:00 πμ »
Για όποια/όποιον γνωρίζει....

Από το πακετάκι με τα 5 σχολεία που μου δώσανε δεν μου έδωσαν τοποθέτηση στο σχολείο που λογικά θα πάρω οργανική του χρόνου και στο οποίο  θα έχω και τις περισσότερες ώρες φέτος , αλλά σε ένα άλλο με λιγότερες ώρες. Δεν έχω δυσαρεστηθεί με το σχολείο προσωρινής τοποθέτησης είναι μια χαρά και θα είμαι στην τελική και στο άλλο, απλά απόρησα με αυτήν την επιλογή. Στην τύχη επιλέγεται το σχολείο προσωρινής τοποθέτησης;Είχα την εντύπωση ότι η τοποθέτηση γίνεται σε αυτό με τις περισσότερες ώρες.

Πολλές φορές η τοποθέτηση γίνεται στο σχολείο που βολεύει να μην πληρώνονται οδοιπορικά από τη ΔΔΕ.
'Αλλες φορές η τοποθέτηση μπορεί να επηρεάζεται από τα ΜΣΔ των σχολείων, όπου βολεύει τον εκπαιδευτικό.
Αυτό γίνεται στην περίπτωση που θέλει να τον βοηθήσει η ΔΔΕ, επειδή εξυπηρετεί την κάλυψη των σχολείων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.