*

Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 37439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3732
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #112 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 10:15:30 μμ »
Διατηρώ τις επιφυλάεξις μου για το θέμα του πτυχίου της κ. Δραγώνα, γιατί γνωρίζω τον κύκλο των πανεπιστημιακών. Είναι τόοοοσο καλοί άνθρωποι, οι σχέσεις τους είναι ιδανικές, δεν υπάρχουν διαμάχες αναμεταξύ τους κλπ.
Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, πώς κάποιος (εν προκειμένω η κ. Δραγώνα) κατάφερε να μπει σε αυτό τον κύκλο, να είναι τόσα χρόνια εκεί, να εξελίσσεται ακαδημαϊκά, να λαμβάνει μεγάλες κοινοτικές επιδοτήσεις για εφαρμογή προγραμμάτων (βλ. πρόγραμμα εκπάιδευσης μουσουλμανοπάιδων) και παρ' όλ' αυτά, τόσα χρόνια να μην έχει βρεθεί ούτε ένας (ένας όχι παραπάνω) κακόπιστος άνθρωπος για να κάνει καταγγελία. Είναι δυνατόν όλοι να είναι μέσα στο κύκλωμα που την καλύπτεί; Λίγο παράξενο μου φαίνεται....
Επίσης, γνωρίζω άτομο που την θυμάται γύρω στο 1977 να κάνει έρευνα ως βοηθός στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και μετά να φεύγει στο εξωτερικό.

Μήπως τελικά τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά; Λέω μήπως...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 10:23:36 μμ »
Γι' αυτό χρειάζεται ψάξιμο και ξεκαθάρισμα, για να φύγουν τα σύννεφα ή να αποκαλυφθεί η σκληρή αλήθεια.
Στην πράξη, για όλους εμάς δεν αλλάζει και κάτι βέβαια.. τα κομματόσκυλα (άξια ή μη) βολεύονται μια ζωή, ενώ εμείς τρέχουμε και δεν φτάνουμε...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #114 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:12:21 μμ »
Γι' αυτό χρειάζεται ψάξιμο και ξεκαθάρισμα, για να φύγουν τα σύννεφα ή να αποκαλυφθεί η σκληρή αλήθεια.
Στην πράξη, για όλους εμάς δεν αλλάζει και κάτι βέβαια.. τα κομματόσκυλα (άξια ή μη) βολεύονται μια ζωή, ενώ εμείς τρέχουμε και δεν φτάνουμε...

γινε τοτε κομματοσκυλο και μετα εγω θα σου κανω δωρεαν ψυχαναλυση.. :P ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος nastybird

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #115 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:29:22 μμ »
Παράθεση
Τουλάχιστον εγώ ξέρω να γράφω ελληνικά (το δεύτερο πρόσωπο ενικού παίρνει -αι, δε σας το έμαθαν, φαίνεται, στο σχολείο).

Ε ενταξει τοτε βρε.Αν ξερεις να γραφεις ελληνικα να βαλεις νικ "Η μακεδονια ειναι Τουρκικη".

Παράθεση
Βλέπω μετά τις φασιστικές πρακτικές στοχοποίησης πολιτικών προσώπων, αρχίζει και η στοχοποίηση μελών του φόρουμ για τα νικ που επιλέγουν).

Πως θα κυκλοφορεις στο δρομο αραγε με την στοχοποιηση που σου εκανα?Εχεις σκεφτει να προσλαβεις σωματοφυλακα?

Παράθεση
Ναι, διδάσκω σε παιδιά και ξέρω ότι η ψυχολογία δεν είναι τσαρλατανισμός (και δε με ενδιαφέρει τι γνώμη έχει ο Feynman και ο κάθε Feynman).

Αυτο που λες δεν ειναι φασιστικο!!!Απλως εσυ εχεις την αποψη σου και δεν σε ενδιαφερει τι λεει κανενας αλλος.

Παράθεση
Λυπάμαι που άνθρωποι επικίνδυνης ιδεολογίας με εκφράσεις "Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα" μέσα από την ανωνυμία έχουν μπαχαλιάσει τα φόρουμ του pde με αναπαραγωγή δημοσιευμάτων ακροδεξιάς προπαγάνδας και φτηνού λαϊκισμού.

Οπως ειπαμε.Εσυ εχεις την δικη σου αποψη και μην μπαινεις σε διαλογο για το τι και πως υποστηριζεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #116 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:46:57 μμ »
το ενδεχομενο να ειναι ελληνας απο την πολη σας περασε απο το μυαλο;; ο καθενας χρησιμοποιει οτι νικ θελει..εμενα με λενε Βαγγελη και μ αρεσει το Αναστασια ;D ;D ;D πειραζω κανεναν;; :P επι της ουσιας εχετε να του /της πειτε τιποτα;;
η ψυχολογια ειναι επιστημη ανεξαρτητη εδω και κατι χρονια..οσο για τους τσαρλατανους υπαρχουν παντου,θελετε να το θιξουμε μηπως;; ;)ξερω κατι "θαυματουργα"σκευασματα που τα παρασκευασε ο περιφημος δοκτορ μπελας μπουλας απο το περιφημο βαχτεν φουχτεν παν/μιο.. ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #117 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 12:30:42 πμ »
Δείτε "Λούφα και Παραλλαγή" και τα λέμε αύριο πάλι!

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #118 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 01:38:48 πμ »

Ε ενταξει τοτε βρε.Αν ξερεις να γραφεις ελληνικα να βαλεις νικ "Η μακεδονια ειναι Τουρκικη".

Παράθεση
Βλέπω μετά τις φασιστικές πρακτικές στοχοποίησης πολιτικών προσώπων, αρχίζει και η στοχοποίηση μελών του φόρουμ για τα νικ που επιλέγουν).

Πως θα κυκλοφορεις στο δρομο αραγε με την στοχοποιηση που σου εκανα?Εχεις σκεφτει να προσλαβεις σωματοφυλακα?

Παράθεση
Ναι, διδάσκω σε παιδιά και ξέρω ότι η ψυχολογία δεν είναι τσαρλατανισμός (και δε με ενδιαφέρει τι γνώμη έχει ο Feynman και ο κάθε Feynman).

Αυτο που λες δεν ειναι φασιστικο!!!Απλως εσυ εχεις την αποψη σου και δεν σε ενδιαφερει τι λεει κανενας αλλος.

Παράθεση
Λυπάμαι που άνθρωποι επικίνδυνης ιδεολογίας με εκφράσεις "Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα" μέσα από την ανωνυμία έχουν μπαχαλιάσει τα φόρουμ του pde με αναπαραγωγή δημοσιευμάτων ακροδεξιάς προπαγάνδας και φτηνού λαϊκισμού.

Οπως ειπαμε.Εσυ εχεις την δικη σου αποψη και μην μπαινεις σε διαλογο για το τι και πως υποστηριζεις.

Δε θα αντιπαρατεθώ μαζί σου ούτε με τον Landau γιατί πολύ απλά το ήθος και ο λόγος σας δε με εκφράζουν. Όπως και δε με εκφράζουν επιθέσεις σε δημόσια πρόσωπα με χαρακτηρισμούς "Ποιός αφοδεύει τη Δραγώνα" "Τράβα διάβασε μωρή κυράτσα" και άλλα υπέροχα τινά που εκτοξεύονται από ανθρώπους που αναπαράγουν ένα λόγο που βλέπει παντού εθνοπροδότες, λαμόγια και παγκόσμιες συνωμοσίες.
Το μόνο που μένει είναι να δίνουν και πιστοποιητικά στον καθένα (καλή ώρα) για το τι νικ χρησιμοποιεί και αν επιτρέπεται να κάνουμε έρευνες και σε ποιο αντικείμενο.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4553539

Η Δραγώνα δε δηλώνει ιστορικός ούτε το βιβλίο "τι είναι η πατρίδα μας" είναι βιβλίο ιστορίας. Όλη η υπόλοιπη λάσπη που ξεκίνησε από συγκεκριμένο πολιτικό χώρο έχει απαντηθεί επαρκώς από πολλούς. Κυρίως εδώ:
http://jungle-report.blogspot.com/2010/01/blog-post.html
αλλά και εδώ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_29/12/2009_384992
http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=514195
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&ct=19&artid=4554540
http://iospress.gr/ios2010/ios20100110.htm

Τώρα στο μόνο κομμάτι που ίσως κάποιος να έχει ενστάσεις είναι το θέμα του Ντιρί. Η απάντηση της ίδιας λοιπόν (αφού έχουμε φτάσει στο σημείο να απολογούμαστε για τα πτυχία) είναι η εξής:

"Το 1984, όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου για αναγνώριση στο τότε ΔΙΚΑΤΣΑ, προβλεπόταν η αναγνώριση του διδακτορικού τίτλου ανεξάρτητα από το πρώτο πτυχίο. Το διδακτορικό μου που αναγνωρίστηκε είναι από το Αston Universiity in Βirmingham. Άλλωστε, εκτός από το ΔΙΚΑΤΣΑ, οι σπουδές μου αναγνωρίστηκαν τέσσερις φορές σε δύο πανεπιστήμια (Ιωαννίνων και Αθηνών), στα οποία εκλέχτηκα παμψηφεί από τέσσερα ανεξάρτητα εκλεκτορικά σώματα, ενώ οι τέσσερις πράξεις διορισμού έχουν υπογραφεί από τέσσερις πρυτάνεις και τέσσερις υπουργούς Παιδείας. Όλα τα στοιχεία έχουν κατατεθεί στη Βουλή και όποιος θέλει μπορεί να τα αναζητήσει".

Ιδού λοιπόν πεδίο δόξης λαμπρό για τον κύριο Landau να αναλάβει να πιστοποιήσει, αν τα παραπάνω είναι αλήθεια. Όλα τα υπόλοιπα είναι νερό στο μύλο του Καρατζαφύρερ.

Τώρα αν κάποιοι πιστεύουν ότι δεν αξίζει να είναι γενική γραμματέας, αυτό είναι κάτι υποκειμενικό. Άλλωστε οι γενικοί γραμματείς πάντα διορίζονται από τους εκάστοτε κυβερνώντες. Η Δραγώνα θα κριθεί για τις πολιτικές της από εδώ και πέρα. Και όχι με πιστοποιητικά εθνικοφροσύνης αλλά για το αν θα συμβάλλει στο να λυθούν σοβαρά εκπαιδευτικά ζητήματα, όπως η έλλειψη εκπαιδευτικών-αδιοριστία, η αναβάθμιση των σχολείων (υποδομών, συγγραμάτων, εκπαιδευτικών προγραμμάτων κλπ), η ένταξη των παιδιών των μεταναστών-ρομ κλπ, η δημιουργία ολοήμερων και η πάταξη της παραπαιδείας, οι απαράδεκτες εργασιακές σχεσεις ωρομισθίας κλπ κλπ.

Τέλος να ξεκαθαρίσω ότι προσωπικά δε θεωρώ το έργο της φοβερά πλούσιο ή επιστημονικά πρωτότυπο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα δεχτώ τον εμετό λάσπης που αναπαράγουν ο Καρατζαφύρερ και οι παραφυάδες του, το Παρόν, ο Μάκης, ο Θέμος και ο Χαρδαβέλλας.


Υ.Γ. Όσο για το νικ που χρησιμοποιώ είναι δικαίωμά μου και δε θα απολογηθώ. Μπορεί να είναι μια προσωπική ιστορία ή κάτι συμβολικό που εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις. Αν θέλεις να βλέπεις παντού πράκτορες και Τούρκους που σε απειλούν τράβα σε κανένα ψυχολόγο. Θα σε βοηθήσει. Όπως ευτυχώς αναγνωρίζει ο περισσότερος κόσμος, η ψυχολογία είναι επιστήμη που συνδέεται με πολλές άλλες και όχι τσαρλατανισμός, όπως κάποιοι εδώ μέσα πιστεύουν. Υποδείξεις τύπου: "Αν ξερεις να γραφεις ελληνικα να βαλεις νικ "Η μακεδονια ειναι Τουρκικη", στους φίλους σου.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #119 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 02:09:21 πμ »
"Μολών Λαβέ" είπε κάποιος τότε που κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο της Περσικής Αυτοκρατορίας.

Κάποιος άλλος μεταγενέστερος έλεγε "Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους" όταν κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο και το αήττητο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Εγώ ένα έμαθα - ένα ξέρω: οι δύο πρώην Αυτοκρατορίες εξαφανίστηκαν αλλά η Ελλάδα έμεινε ακριβώς εδώ. Αυτό ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2010, 02:29:52 πμ από rodos5 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #120 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 02:28:40 πμ »
μηπως υπερβαλλεις λιγο με την υποστηριξη σου στη δραγωνα;;ουτε να σε πληρωνε για να κανεις την υπερασπιση της...ειπαμε βρε συναδελφε αλλα οχι και ετσι..(μηπως τελικα εχουν βγει στη γυρα τα πρασινοσκουφακια;; :P)
επισης δεν ειναι καθολου συναδελφικο να μειωνεις ετσι τους συναδελφους σου...
τεσπα δημοκρατια εχουμε ο καθενας ειναι ελευθερος να πει οτι θελει αρκει να μη προσβαλλει τον αλλον ομως... ;)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #121 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 02:36:10 πμ »
"Μολών Λαβέ" είπε κάποιος τότε που κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο της Περσικής Αυτοκρατορίας.

Κάποιος άλλος μεταγενέστερος έλεγε "Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους" όταν κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο και το αήττητο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Εγώ ένα έμαθα - ένα ξέρω: οι δύο πρώην Αυτοκρατορίες εξαφανίστηκαν αλλά η Ελλάδα έμεινε ακριβώς εδώ. Αυτό ξέρω.

ηθικο διδαγμα:ειμαστε πολεμοχαρης λαος... ;D ;D ;D :P
μη ξεφευγετε απο το θεμα βρε παιδια..ας ανοιξουμε αλλο θεμα σχετικο να καταθεσουμε τις αποψεις μας αφου θελετε... μη φτανουμε στα ακρα.........δεξια ;)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #122 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 02:49:16 πμ »
"Μολών Λαβέ" είπε κάποιος τότε που κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο της Περσικής Αυτοκρατορίας.

Κάποιος άλλος μεταγενέστερος έλεγε "Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους" όταν κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο και το αήττητο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Εγώ ένα έμαθα - ένα ξέρω: οι δύο πρώην Αυτοκρατορίες εξαφανίστηκαν αλλά η Ελλάδα έμεινε ακριβώς εδώ. Αυτό ξέρω.

ηθικο διδαγμα:ειμαστε πολεμοχαρης λαος... ;D ;D ;D :P
μη ξεφευγετε απο το θεμα βρε παιδια..ας ανοιξουμε αλλο θεμα σχετικο να καταθεσουμε τις αποψεις μας αφου θελετε... μη φτανουμε στα ακρα.........δεξια ;)
η στα ακρα....αριστερά ;)

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #123 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 02:58:50 πμ »
"Μολών Λαβέ" είπε κάποιος τότε που κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο της Περσικής Αυτοκρατορίας.

Κάποιος άλλος μεταγενέστερος έλεγε "Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους" όταν κάποιοι μιλούσαν για το μεγαλείο και το αήττητο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Εγώ ένα έμαθα - ένα ξέρω: οι δύο πρώην Αυτοκρατορίες εξαφανίστηκαν αλλά η Ελλάδα έμεινε ακριβώς εδώ. Αυτό ξέρω.

ηθικο διδαγμα:ειμαστε πολεμοχαρης λαος... ;D ;D ;D :P
μη ξεφευγετε απο το θεμα βρε παιδια..ας ανοιξουμε αλλο θεμα σχετικο να καταθεσουμε τις αποψεις μας αφου θελετε... μη φτανουμε στα ακρα.........δεξια ;)

Λάθος. Ηθικό δίδαγμα είναι ότι ο ελληνισμός διαχρονικά είχε τον τρόπο του να επιβιώνει ενάντια σε κάθε επιβολή αλλά και σε οποιαδήποτε προπαγάνδα, όσο καλά στημένη κι αν ήταν. Αυτό περιγράφω στο πιο πάνω μήνυμα. Κάποιοι προσπάθησαν και προσπαθούν διαχρονικά να μειώσουν τη χώρα έναντι άλλων δυνάμεων. Τίποτα δεν κατάφεραν. Αυτό περιγράφω στο μήνυμά μου.

Η άμυνα είναι δείγμα πολεμοχαρούς λαού? ??? Εκτός κι αν υπονοείς ότι οι Έλληνες επιτέθηκαν στους Πέρσες ή στους Τούρκους. ???

Επίσης, μην βιάζεσαι να κρίνεις. Δεν έχω καμιά σχέση με άκρα ή όποια "δεξία". Απλώς σκέφτομαι ότι κάποιο έδωσαν τη ζωή τους ανεπιφύλαχτα για εμάς και για την ελευθερία μας και για την ελευθερία να αποκαλούμαστε όπως εμείς θέλουμε χωρίς να μας επιβάλλεται "άνωθεν" το τι είμαστε και το τι πρεσβεύουμε. Και στο μέλλον αν χρειαστεί τα ίδια θα γίνουν και θα γίνονται. Πώς να το κάνουμε? αφού δεν υπομένουμε ζυγό... (φυσικό ή/και ιδεολογικό) 8)


Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #124 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 11:11:07 πμ »
...
 Και στο μέλλον αν χρειαστεί τα ίδια θα γίνουν και θα γίνονται. Πώς να το κάνουμε? αφού δεν υπομένουμε ζυγό... (φυσικό ή/και ιδεολογικό) 8)


Γι' αυτό εδώ και δεκαετίες υπομένουμε το ζυγό του ΝΑΤΟ της ΕΕ και των αμερικανικών βάσεων (έστω και αν μειώθηκαν) 8)
Δυστυχώς έχουμε απολέσει την ανεξαρτησία μας προ πολλού (μην σου πω από τη δολοφονία του Καποδίστρια κιόλας).
Επί της ουσίας, δεν ξεκαθαρίστηκε και τίποτα για το θέμα του πτυχίου της Δραγώνα. Μόνο ένα απόσπασμα από μια παλιά δήλωσή της έχουμε (και τι θα έλεγε δηλαδή.. ότι είναι μούφα το πτυχίο της; χαχα).
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι όλα έγιναν νομότυπα, υπάρχει ηθικό ζήτημα (δεν θα σχολιάσω βέβαια την ποιότητα των διδακτορικών - και δεν υποννοώ κάτι για τη συγκεκριμένη κυρία, απλά με αφορμή το θέμα - γιατί τότε τα μισά μέλη ΔΕΠ στην Ελλάδα θα έπρεπε να απολυθούν..).
Και για να μην κολλάμε στο συγκεκριμένο όνομα, απλά η περίπτωσή της θα έπρεπε να αποτελέσει αφορμή για ένα καλό έλεγχο σε παρόμοιες περιπτώσεις (όχι εδώ βέβαια.. σε κάποια πιο οργανωμένη χώρα...).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή Θ.Δραγώνα ως Γεν.Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #125 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 11:12:58 πμ »
τεσπα δημοκρατια εχουμε ο καθενας ειναι ελευθερος να πει οτι θελει αρκει να μη προσβαλλει τον αλλον ομως... ;)

Τι έχουμε; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα έλα Αλέκα... (κατά το έλα Αλέκο :P)
Στο θέμα της μη προσβολής συμφωνώ (κατά καιρούς ξεφεύγω κι εγώ όταν προκαλούμαι 8) )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.