*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 324435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #966 στις: Αύγουστος 23, 2024, 11:34:12 μμ »
Προσπάθησα να επικοινωνήσω σήμερα με το υπουργείο στα τηλέφωνα 2103442417 και 2103442271 αλλά δε το σήκωσε κανείς. Είναι κάποιο από αυτά; Κι εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούν να αρνηθούν να λήξει η άδεια του μεγάλου τον Απρίλιο, το θέμα μου είναι αν θα δεχτούν να ξεκίνησει η άδεια του μικρού από Σεπτέμβριο. Παίρνουν και οι μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω, καθώς δε βρίσκω κανέναν να μου απαντήσει. Γι' αυτό ρώτησα στο forum μήπως το έχουν δεχτεί σε κάποιον.

Σε αυτά πήρα και εγώ αρχικά. Μετά από πολλές προσπάθειες το σηκώσανε και μου δώσανε άλλο τηλέφωνο για τις άδειες της πρωτοβάθμιας. Μπορείς να καλέσεις στο 2103442364 (Γιαννόπουλος ονομάζεται και είναι φοβερά εξυπηρετικός) αν διορίστηκες σε πρωτοβάθμια.
Εμένα το πρόβλημα μου ήταν να την ξεκινήσω τον Οκτώβρη και όχι 1/9. Μου είπαν το αναμενόμενο, ότι δηλαδή εννοείται ότι επιτρέπεται.
Πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα καθώς ο νόμος δεν ορίζει με ποια σειρά πρέπει να πάρεις τις άδειες για τα 2 παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:10 »

Αποσυνδεδεμένος Meg4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #967 στις: Αύγουστος 23, 2024, 11:40:31 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ. Θα προσπαθήσω ξανά από Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος Spicy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #968 στις: Αύγουστος 24, 2024, 06:59:35 πμ »
Συγχαρητήρια κατ' αρχάς, για τον διορισμό σου. Οι 4 μήνες προσμετρώνται ως προϋπηρεσία, αυτό το έχω επιβεβαιώσει σίγουρα, αρκεί να μείνεις στους 4 και να μην σε υποχρεώσουν να τραβήξεις την άδεια έως λήξη σχολικής χρονιάς. Δεν θέλω να σε αγχώσω, αλλά στην άδεια αυτή κάθε διεύθυνση πράττει κατά το δοκούν, καθώς υπάρχει μια οδηγία του υπουργείου που προτείνει να δίνεται έως λήξη σχολικού έτους. Έτσι, άλλες διευθύνσεις την χορηγούν Μάιο- Αύγουστο, άλλες όταν θέλεις και άλλες απ' τη στιγμή που θα αιτηθείς έως λήξη σχολικού έτους και την ονομάζουν άνευ αποδοχών, με τους 4 πρώτους μήνες να μετράει η προϋπηρεσία κλπ. Σίγουρα πρέπει να μιλήσεις με την ΔΔΕ σου για λεπτομέρειες. Αν είσαι Αττική, γνωρίζω πώς κινούνται κάποιες διευθυνσεις, το είχα ψάξει.

Την άδεια ανατροφής για το τρίχρονο γιατί δεν την δικαιούσαι; Είχε πάρει ο σύζυγος;

Καλημέρα, θα μπορούσες να αναφέρεις ποιες ΔΔΕ στην Αττική χορηγούν την άδεια άνευ αποδοχών στην αρχή του σχολικού έτους;

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #969 στις: Αύγουστος 24, 2024, 07:47:45 πμ »
Να προσέξεις με την άδεια,  γιατί πρέπει να μεσολαβήσει 1 έτος για να πάρεις την επόμενη. Οπότε, πάει περίπατο το σενάριο που σκέφτεσαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:32:10 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1894
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #970 στις: Αύγουστος 24, 2024, 09:00:36 πμ »
Το έχουμε εξηγήσει και πιο πριν στο συγκεκριμένο νήμα. Αυτό που λες ότι πρέπει να μεσολαβήσει 1 έτος από πού προκύπτει; Στο δημόσιο δεν υπάρχει η προϋπόθεση που υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα (ένα έτος στον ίδιο εργοδότη για να πάρεις την τετράμηνη άνευ).

Αποσυνδεδεμένος Meg4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #971 στις: Αύγουστος 24, 2024, 11:39:34 πμ »
Να προσέξεις με την άδεια,  γιατί πρέπει να μεσολαβήσει 1 έτος για να πάρεις την επόμενη. Οπότε, πάει περίπατο το σενάριο που σκέφτεσαι.
Γνωρίζω συναδέλφους που τις πήραν διαδοχικά από Ιανουάριο έως 31/08 και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, θα επικοινωνήσω με το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος Meg4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #972 στις: Αύγουστος 24, 2024, 11:44:49 πμ »
Καλημέρα, θα μπορούσες να αναφέρεις ποιες ΔΔΕ στην Αττική χορηγούν την άδεια άνευ αποδοχών στην αρχή του σχολικού έτους;
[/quote
Η Α Πειραιά, έχει βγει και ανακοίνωση από την ΕΛΜΕ Πειραιά. Για τις υπόλοιπες δε γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #973 στις: Αύγουστος 24, 2024, 06:10:44 μμ »
Η μία σίγουρη είναι η ΔΔΕ Πειραιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2024, 06:28:33 μμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #974 στις: Αύγουστος 26, 2024, 12:52:04 μμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία μέχρι την οποία μπορεί κάποιος να ζητήσει άδεια άνευ αποδοχών; Είμαι μόνιμος εκπαιδευτικός (διορίστηκα το 2022). Μπορώ να αιτηθώ άδεια άνευ αποδοχών στα τέλη Σεπτεμβρίου για 1 έτος; Έχω ακούσει ότι μπορεί κάποιος να πάρει άδεια άνευ αποδοχών έως 5 έτη (ανανεώνοντάς την κάθε έτος). Ισχύει; Στην αίτηση σίγουρα θα ζητάει το λόγο για τον οποίο ζητείται η άδεια. Αν κάποιος γράψει για προσωπικούς λόγους ή για οικογενειακούς λόγους γίνεται αποδεκτό ή ζητάνε επιπλέον εξηγήσεις και δικαιολογητικά;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #975 στις: Αύγουστος 26, 2024, 02:36:16 μμ »
Frank, ισχυει ότι μέγιστος χρόνος άδειας άνευ αποδοχών είναι η 5ετια, με ανανέωση κάθε χρόνο. Ενδεχομένως, να μπορεί να γίνει αίτηση κ για πάνω από ένα έτος συνεχόμενα. Κανονικά, την άνευ αποδοχών την αιτουμαστε μέχρι 31/5 δηλ προς το τέλος του προηγούμενου έτους από αυτό που θέλουμε να πάρουμε την άδεια. Φαντάζομαι, όμως εάν συντρέχουν σοβαροί λόγοι κ η αίτηση γίνει έγκαιρα δηλδ με την έναρξη της νέας χρονιάς ώστε κ η υπηρεσία να μπορεί να κάνει προγραμματισμό με τα λειτουργικά κενα κ τις ανάγκες, δε θα υπάρχει πρόβλημα. Γενικά, δεν τις κόβουν αυτού του είδους τις άδειες, από όσο έχω καταλάβει. Καλό θα είναι να επικοινωνήσετε πρώτα τηλεφωνικά με το τμήμα αδειών, ώστε να γίνει σχετική ενημέρωση κ να σας καθοδηγήσουν.

Αποσυνδεδεμένος dimsoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #976 στις: Αύγουστος 26, 2024, 03:33:09 μμ »
Να προσέξεις με την άδεια,  γιατί πρέπει να μεσολαβήσει 1 έτος για να πάρεις την επόμενη. Οπότε, πάει περίπατο το σενάριο που σκέφτεσαι.
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω διαδοχικά 8 μήνες άδεια για τα 2 παιδιά μου κάτω των 8 ετών. Δεν γράφει κάπου ότι πρέπει να μεσολαβήσει 1 έτος για να ληφθεί η επόμενη. Λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα; Επίσης (θεωρώ ότι) είναι βέβαιη η προαμετρηση της προϋπηρεσίας για τους 8 μήνες, ακόμη κι αν η άδεια ληφθεί διαδοχικά.
Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους εάν έχουν βρει ή συναντήσει κάτι άλλο σε δδε να το καταθέσουν, διότι καθένας θέλει και δικαιούται να ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος El03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #977 στις: Αύγουστος 26, 2024, 09:06:19 μμ »
Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω διαδοχικά 8 μήνες άδεια για τα 2 παιδιά μου κάτω των 8 ετών. Δεν γράφει κάπου ότι πρέπει να μεσολαβήσει 1 έτος για να ληφθεί η επόμενη. Λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα; Επίσης (θεωρώ ότι) είναι βέβαιη η προαμετρηση της προϋπηρεσίας για τους 8 μήνες, ακόμη κι αν η άδεια ληφθεί διαδοχικά.
Θα παρακαλούσα τους συναδέλφους εάν έχουν βρει ή συναντήσει κάτι άλλο σε δδε να το καταθέσουν, διότι καθένας θέλει και δικαιούται να ξέρει.

Αν δεν κάνω λάθος οι άδειες άνευ αποδοχών πρέπει να είναι μια κατά έτος. Αν αναφέρεσαι στις 4μηνες άνευ αποδοχών για ανατροφή τεκνου, μπορείς να αιτηθείς μια μέχρι τον Δεκέμβριο για το ημερολογιακό έτος 2024 και αμέσως μετά μια για το 2025 από Ιανουάριο. Ωστόσο κάποιες διευθύνσεις δίνουν την τετράμηνη άνευ αποδοχών Μάιο με Αύγουστο και όχι στο μέσο της σχολικής χρονιάς…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32703
  • Τελευταία: geobour
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1175982
  • Σύνολο θεμάτων: 19365
  • Σε σύνδεση σήμερα: 561
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 2144
  • (Αύγουστος 21, 2024, 05:10:38 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.